Így változtass az étrendeden, ha kisbabát vársz!

Hogy kisbabád semmiben ne szenvedjen hiányt

Nem mindegy, mit fogyasztasz.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A babavárás nem csupán egy új személyiséget követel meg az anyától, hanem egy egészen új, egészségközpontú szemléletváltást is, elsősorban az étkezések terén. Korábban konkrétan foglalkoztunk azzal, hogy milyen ásványi anyagokra és tápanyagokra van a várandós szervezetnek szüksége, most viszont egy olyan általános kismamaétrendet mutatunk, ami tényleg nem nélkülöz semmit, amit egy kismama igényel.

Dr. Kuklis Esztert, a Budai Egészségközpont életmód-tanácsadóját, illetve orvos-természetgyógyászát kérdeztük a témával kapcsolatban.

Kerülendő ételek

Mivel a várandósság során amúgy is gyakori az émelygés, gyomorégés, mindenképpen ajánlatos kerülni a nehéz, zsíros, túl fűszeres, túl sós vagy túl édes ételeket.

Semmiképpen nem ajánlott a rendszeres konzervfogyasztás vagy gyorséttermi étkezés, hiszen ilyenkor nagyon kiegyensúlyozott, tápanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, mégis könnyen emészthető ételekre van szüksége mind az anyai, mind a fejlődő magzati szervezetnek - magyarázza a szakértő.

Ugyanakkor a túl sok hús, a tej és a cukrot vagy finomított szénhidrátot tartalmazó ételek, cukrozott üdítőitalok sem ajánlottak, mert fokozhatják a refluxos panaszokat, azaz tovább növelhetik az émelygést.

Amit ehetsz

Fogyassz sok zöldséget a főétkezések során - lehetőleg minél színesebben -, illetve sok gyümölcsöt a köztes időszakokban. A tejtermékek közül a csökkentett zsírtartalmúak és a savanyítottak ajánlottak, például a natúr joghurt és kefir, a probiotikus túró és a rikotta.

Heti két-három alkalommal egyél szárnyast és halat, utóbbiakból a nagy omega3-tartalmú, de nehézfémet nem halmozó, kistestű tengeri halakat részesítsd előnyben, amilyen a szardínia, a makréla, a hering, a vadlazac. Emellett fontos, hogy igyekezz teljes kiőrlésű pékárut és egészségesebb köretféléket választani - például barna rizst, kölest, hajdinát, bulgurt, durumtésztát - ajánlja Dr. Kuklis Eszter.

7 közkedvelt fűszer, amit ne fogyassz, ha babát vársz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rostban gazdag étrend

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a terhesség során a bélmozgás mértéke lecsökken, ezért fontos a rostban gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozás. A zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű pékáruk, hüvelyesek, illetve az olajos magvak hatásosak ebből a szempontból, de nem szabad megfeledkezni a fokozott folyadékbevitelről sem - leginkább tiszta víz formájában -, hogy a rostok akadálytalanul végig tudjanak haladni a tápcsatornán, és ne okozzanak elakadást.

Vitaminok: igen vagy nem?

Az már közismert, hogy a gerinc fejlődési rendellenességének elkerülése érdekében lényeges a megnövelt folsavbevitel. Külön említést érdemel az omega3-zsírsav, aminek fogyasztása nagyban hozzájárul a születendő gyermek agyának fejlődéséhez - egyes tanulmányok szerint még az IQ nagyságának alakulásában is szerepe van.

Ősztől tavaszig fontos a D-vitamin szintjének ellenőrzése és szükség esetén pótlása az immunrendszer és a csontrendszer egészsége miatt is - mondta el az orvos.

Ezzel ellentétben vasat csak akkor szabad szedni, ha az indokolt, és az orvos kifejezetten javasolja. A túlzott mértékű, orvosi javaslat feletti dózisban szedett multivitaminok pedig nemhogy feleslegesek, de túlstimulálhatják a baba méretbeli növekedését, gondot okozva ezzel a szülés során.

Hányszor egyek egy nap?

Legalább háromszor kell étkezni a nap folyamán, de még jobb, ha a három főétkezés közé beiktatsz két kis snacket. Ezzel elkerülhető a gyomorégés, és megfelelő, stabil szinten tartható a vércukorszint is - tudtuk meg Dr. Kuklis Esztertől.

Ezt is szeretjük