Többet árt, mint használ a túlaggódó környezet: sok kismama számára ismerős lehet

Természetes, hogy mindenki jót akar, de az aggódó környezet sajnos nyomasztóan is hathat a kismamára.

Túlaggódó környezet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hatalmas öröm a családban, ha baba érkezik, és teljesen természetes, hogy a várakozás hónapjaiban a szerető pár, a család és a barátok a legjobbat akarják a kismamának, pocakjában a születendő picivel.

A szerető környezet nagyon fontos a kismamának, ahogyan az is, hogy esetleges félelmeit, kétségeit valaki meghallgassa, és segítse önmagában feloldani, csökkenteni. Fontos azonban, hogy környezete igazodjon ebben a kismama igényeihez, és felismerje a határokat, azaz kerülje a kéretlen tanácsok osztogatását, illetve a potenciális veszélyek szajkózását.

Abban kértük Acosta Sára Diána pszichológus segítségét, hogy indokolja meg, miért lehet ártalmas a kismama számára a család, a barátok és a pár fékevesztett aggodalma.

Ártalmas körülaggódás

- Természetes, hogy a család és a környezet aggódik a kismama és a baba egészségéért. Jót akarnak, hiszen nekik is nagyon fontos a baba és az anya jólléte. Ezzel az aggodalommal azonban nehezen birkózik meg a környezet, és sokszor úgy próbálnak szerepet vállalni a terhességben, hogy állandóan jó tanácsokkal látják el a párt, megpróbálják mindenre felkészíteni őket, még a legrosszabbra is.

Egy kismamának viszont így is épp elég aggodalma van, ezekre egy korábbi alkalommal ki is tértünk, és semmi szüksége arra, hogy még több bogarat ültessenek a fülébe - hívta fel a figyelmet elöljáróban a pszichológus.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- Fontos a környezet tapintatossága, de pontosan milyen viselkedés ideális a részükről?

A környezet részéről annyi aggódás normális, amennyi nem zavarja a kismamát. Jóleshet, ha van kivel megosztania az aggodalmait, ha ezekről valakivel beszélhet a környezetéből, ha látja, hogy törődnek vele, az viszont már nem igazán visz előre, ha a másik ezekre a félelmekre ráerősít.

A túlzott gondoskodás akár terhes is lehet, amit viszont nagyon nehéz úgy visszautasítani, hogy a másik fél ne sértődjön meg rajta. Ezért fontos a környezet részéről, hogy figyeljenek oda arra, mi az, amivel valóban segíteni tudnak. Ezt persze sokszor nehéz kitalálni, tehát ne féljünk megkérdezni a kismamát vagy akár a párt, hogy mire lenne szükségük, mivel lehetne nekik a legjobban segíteni.

- A leendő apa a várandós nő mellett egyfajta bástya kell, hogy legyen. Aggodalma ugyan teljesen jogos, de meglehet, hogy ő is átesik a ló túloldalára...

- Sokat halljuk, hogy a másik félnek támaszt kell nyújtania, mindenben segíteni, illetve ellátni a várandós kismamát. Ez így is van, hiszen ő az, aki a legtöbbet tud segíteni, és akire a kismama leginkább számíthat, azonban ez nagy feszültséget és aggodalmat is kelt a partnerben. Hirtelen nagy felelősség szakad a nyakába, amit sokan nehezen tudnak jól kezelni.

apa-babapocakot-fog

- Hogyan segíthet jól a kismamának?

- Nem biztos, hogy pont az segít, ha mindent megszervez, vagy kérdésekkel és tanácsokkal bombázza kedvesét. Ez persze nem rossz, azt jelenti, hogy ő is szerepet akar vállalni, részt szeretne venni a terhességben, és ebből nem szabad kizárni. Fontos azonban, hogy értse, mi az, amivel a legtöbbet segíthet, hiszen nem biztos, hogy ebben megegyezik a két fél elképzelése.

- A kismamának tehát mindenképp érdemes őszintén megosztania párjával az igényeit. A család felé hogyan kommunikálja a kismama, mi lenne számára jó?

- A családot és a környezetet is jó szándék vezérli, ezért fontos, hogy amikor erről beszélünk, megköszönjük nekik a törődést, elismerjük a segítő szándékukat. Fontos viszont, hogy valahogyan a tudomásukra juttassuk, hogy mi az, ami valóban segítséget jelentene.

- Sok kismama nem tudja, hogyan mondjon nemet, vagy hogyan ossza meg valódi igényeit párjával, illetve a környezetével. Mi lehet jó irány számukra?

- Legyünk őszinték, de kedvesek. Ne azt mondjuk, mit csináltak rosszul, hanem fogalmazzuk meg, mit várunk tőlük. Legyen akár az, hogy egy kicsit nagyobb teret adjanak, vagy pedig, hogy segítsenek bizonyos konkrét dolgokban.

A legrosszabb tanácsadó

- Sok kismama nem a szeretteivel vagy orvosával beszéli meg gondolatait, hanem az internetes fórumokat hívja segítségül, ha kérdése, félelme van. Miért lehet ez veszélyes?

- Az internet, amellett, hogy nagyon hasznos, és sok-sok információ forrása lehet, vezethet aggodalmakhoz is. A tájékozódás, az új ismeretek szerzése csökkentheti a szorongást. Fontos, hogy hiteles forrásból tájékozódjunk, hiszen az interneten bármi megjelenhet. Ne higgyünk el mindent, amit a fórumokon olvasunk, keressünk inkább hiteles magazinokat, oldalakat.

Nézzük meg, ki írta az adott cikket, járjunk utána azoknak a dolgoknak, amelyek tényleg érdekelnek. Ne mélyedjünk bele azonban túlságosan a negatívumokba, kockázatokba, ez csak növeli a szorongást, a kimenetelt azonban kevéssé befolyásolja - tanácsolja a pszichológus.

Ezt is szeretjük