Ha lobbanékony, okos és makacs: így kezeld az intenzív gyereket

Az intenzív gyerek nem hiperaktív, de az átlagnál több szülői energiát igényel.

Intenzív gyerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha gyakran érzed úgy, hogy a te gyereked a környezetedben élő más gyerekekhez képest jóval több időt, energiát igényel, túlontúl zajos, makacs, kiszámíthatatlan - ugyanakkor levesz a lábadról koraérett humorával és éles megfigyeléseivel - az nem biztos, hogy csak azért van, mert a többit nem neked kell nevelned. Mary Sheedy Kurcinka, nemzetközileg is elismert oktatási szakember Intenzív gyerekek című könyve segíthet abban, hogy könnyebben megtaláld a közös hangot a gyerekeddel, és zökkenőmentesebbek legyenek vele a hétköznapok.

Milyen is az intenzív gyerek?

Először is: az intenzív gyerek nem hiperaktív. Az intenzív viselkedés még belül van a normális emberi viselkedés körén - túlzó, de normális. Az ilyen gyerek élénk, kreatív, lendületes, energikus, lobbanékony, okos, makacs, érzékeny. Ha egy ötlet fontos számára, azonnal rákattan. Elkötelezett lesz a feladat iránt, nem hajlandó feladni - sokszor akkor sem, ha már kellene menni vacsorázni, fürdeni. Ilyenkor embert próbáló feladat rábírni, hogy változtasson az álláspontján, és megkezdődhessen az esti rutin.

Már csak azért is, mert lételeme a vitatkozás, és nem fél érvényesíteni az érdekeit. Az intenzív gyerekek hihetetlenül fogékonyak a különböző ingerekre, ők azok, akik mellett már kétéves korban sem lehet suttogva megbeszélni valamilyen felnőttdolgot, mert biztos, hogy figyel. Ha beküldöd a szobájába, hogy öltözzön fel, ne számíts rá, hogy néhány perc múlva felöltözve látod viszont. Valamilyen inger útközben magához vonzza a figyelmét - akár egy felvillanó fény az ablaknál -, és elfelejti, hogy miért indult a szobába.

Így kezeld az intenzív gyereket!

Cseréld le a régi címkéket!

Az intenzív gyerekek gyakran idegesítő, de mindenképpen kimerítő jellemvonásai lehetnek erősségek is, ha sikerül azokat a megfelelő mederben tartani. Tehát először szülőként meg kell próbálnod egy kicsit más szemüvegen keresztül nézni a gyerekre. Fogj egy darab papírt, és a bal oldalára írd fel azokat a szavakat, amelyekről úgy gondolod, hogy találóan megfogalmazzák a gyerek jellemző viselkedését. Ha ezzel kész vagy, kicsit lazítsd el a válladat, végy néhány mély levegőt, esetleg nézz meg a telefonodon pár kedvenc képet a gyerekről, majd próbáld megtalálni minden egyes leírt szó mögött a rejtett potenciált. A lap jobb oldalára kerüljenek a leírt negatív címkéknek az újragondolt pozitív változatai. Valahogy így:

Régi negatív címkék – új pozitív címkék

  • követelőző - maximalista
  • dacos - elvhű
  • lobbanékony - szenvedélyes
  • makacs - kitartó
  • vitatkozó - jövendő ügyvéd
  • rugalmatlan - hagyománykedvelő

Látni fogod, hogy a gyerek minden egyes alapvetően bosszantónak, nehéznek ítélt jellemvonására tekinthetsz egy kicsit másként. Ha pedig erre emlékezteted magad a hétköznapokban, idővel észre fogod venni, hogy a te megváltozott, pozitívabb hozzáállásod meglátszik majd a gyerek viselkedésén is.

Tervezz a sikerért!

A mindennapi életünk körülbelül 75%-a ismétlődő tevékenységekből áll. Reggel felkelünk, megreggelizünk, elmegyünk az óvodába, iskolába, utána munka, majd ismét óvoda, iskola, bevásárlás, jó esetben játszóterezés, esetleg edzés. Otthon vacsora, fürdés, mese, alvás. Bár ez sokszor unalmas, de nagy előnye, hogy előre tervezhető. Érdemes ezeket a napi rutinokat előre végiggondolva megtalálni, hogy melyek lesznek azok a gócpontok a közösen eltöltött napban, amelyek veszekedéshez, kiboruláshoz vezethetnek: kezdve a reggeli öltözködéstől a délutáni bevásárláson át az esti fürdésig.

Előfordulhat, hogy egyedül akar öltözködni, de még kicsi, nem mindig képes rá. Erre tehát érdemes a reggelből minimum tíz percet szánni, így nem kell kapkodni, kellően türelmes maradhatsz, ő pedig kisebb eséllyel borul ki. Ha délután gyakran szétesik, amikor az oviból, iskolából hazaértek, mert a napközben felgyülemlett feszültség ilyenkor jön ki rajta, érdemes minél több délutánt úgy tervezni, hogy legyen benne egy nagyobb séta vagy biciklizés, játszóterezés, hogy levezethesse az energiáit

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Örülj az eredménynek!

Egy intenzív gyerek esetében nagyon könnyű arra figyelni, hogy mit csinál rosszul, ahelyett, hogy mit csinál jól. Add a gyereked tudtára, hogy mennyire büszke vagy, amikor jól viselkedik! Fejezd ki mosollyal, öleléssel és szavakkal is. De nem kell csak a gyerekre szűkítened a kedves szavak használatát! Nagy ösztönzés lehet egy intenzív gyerek számára, hogy a jövőben is jól viselkedjen, ha azt hallja, hogy másoknak is elmondod, milyen ügyesen összerakodott a szobájában, vagy milyen jól halad az úszóleckékben. És mindezek mellett az intenzív gyerek szülőjeként ne felejtsd el időként vállon veregetni magadat sem. Ha például előre láttál egy nehéz helyzetet, és sikeresen kivédted azt, légy büszke magadra! 

Cikkünk megírásában Mary Sheedy Kurcinka Intenzív gyerekek című könyve segített.

intenziv-gyerekek
Az intenzív gyerekek intenzív szülői jelenlétet is kívánnak, és bár a hagyományos gyereknevelési praktikák náluk gyakran nem működnek, meg lehet szólítani őket. Kötelező olvasmány mindazoknak, akik belefáradtak abba az érzelmi hullámvasútba, amit egy intenzív gyerek jelent, nyugalomra vágynak, de nem akarják letörni a gyerekük szárnyait.

Kiadja: Jaffa Kiadó.
Online ára: 4239 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.

4 módszer, ami megnyugtatja a hiperaktív gyereket: érdemes az étrendet is átgondolni

A hiperaktív gyerekek figyelmét nehéz lekötni, szerencsére vannak olyan módszerek, amik segítségével ők is hatékonyan fejlődhetnek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük