Duzzanatok, hányás, eszméletvesztés: a darázscsípés-allergia egyértelmű tünetei
Tudj meg mindent a darázscsípésről.
A szakemberek tapasztalatai szerint az illatos, finom bőrű babákat előszeretettel látogatják a rovarok, így a darazsak is, és sajnos sokszor meg is csípik őket.
Természetesen a nagyobbacskákat is részük lehet efféle kevéssé kívánatos élményben - allergia esetén pedig az apró kellemetlenségből nagy baj, sőt, tragédia is lehet. Legjobb, ha már a csípés lehetőségét is kiküszöbölöd néhány egyszerű praktikával.
Apró, de biztonságot adó változtatások
A dr. Herjavecz Irén főorvos asszony által javasolt életmódbeli változtatással csökkenthető a csípés valószínűsége.
Biztonságos öltözék
Hordjon a gyerek zárt ruházatot, zárt cipőt. Élénk színű holmik - mint a sárga, piros - viselése nem javasolt. Kertben, strandon, általában a szabadban soha ne járjon mezítláb.
Minél kevesebb illatanyag
Kerüljétek az illatos kozmetikumok használatát - ezek többsége persze az apróságoknál még amúgy sem jöhet szóba, de érdemes figyelmet fordítanod arra is, hogy minél természetesebb és minél kevesebb illatanyagot tartalmazó naptejet válassz.
Evés-ivás
Ne étkezzen a gyerek szabadban, és soha ne igyon olyan üvegből, palackból, ami már korábban nyitva volt. Mindig ellenőrizd a pohárba kitöltött innivalót is. Gyümölcs, fagylalt, édes sütemény fogyasztása után alaposan mosd meg a gyerkőc kezét és arcát.
A házban és a házon kívül
A ház körüli, padláson talált darázsfészek eltávolításánál semmiképpen ne legyen jelen a gyerek, nagyobb fészkek esetében hívj szakembert.
Mielőtt beültök az autóba, ellenőrizd az ülést, illetve azt, hogy nincs-e a kocsitérben darázs. Ne autózzatok lehúzott ablakkal. Erdei kirándulásnál figyelni kell a földben, korhadt fakéregben, farakásokban megbújó esetleges darázsfészkekre. Ezeket soha ne bolygassátok meg.
Ha támad a rovar
Ha a gyerek úgy érzi, a hajába szállt valami, ne akard azt a kezeddel eltávolítani. Őrizd meg hidegvéred - ez a kicsire is nyugtatólag hat -, és hajkefével próbálkozz. Általában ne próbáld kézzel elhajtani a darazsat, a hadonászás ugyanis csak támadásra ingerli.
Ha mégis megtörtént a baj
A nem allergiás kicsiknél a darázscsípés enyhén zajlik le - ám ha gyermekednek még nem volt része efféle élményben, nem tudhatod, hogy érzékeny-e a rovar mérgére, illetve a legutóbbi csípés óta nem vált-e allergiássá. Ez utóbbi esetben nem szabad orvos nélkül kezelni a csípés helyétől távol eső testrészeken észlelt tüneteket, az anafilaxia jeleit - nyelési zavar, szédülés, eszméletlenség, nyelv duzzanat szájbeli vagy szemben elhelyezkedő duzzanat, sípoló légzés, nehézlégzés.
Ezek a tünetek azonnali sürgősségi ellátást igényelnek, mentőt kell hívni, ha nincs a közelben orvos, aki, ha szükséges, életmentő adrenalininjekciót ad. Ilyenkor legtöbbször kórházba kell vinni a beteget. A teendőkről részletesen korábbi cikkünkben olvashatsz.
Ha gyermeked bizonyítottan allergiás a darázscsípésre, mindig legyen nálatok az allergológus orvos által összeállított készenléti gyógyszercsomag, amelyben a legfontosabb gyógyszer az adrenalin.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezt az önbelövő injekciója tartalmazza. Amennyiben a gyerek már nagyobb, és egyedül is járhat-kelhet, a gyógyszercsomagon kívül legyen a holmijában - lehetőleg a tárcájában, illetve az iratai közt - egy igazolás arról, hogy allergiás a darázscsípésre.
Forrás: Prestige Management
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- vírus
10 gyakori nyári betegség kicsiknél, ami veszélyes lehet
- kisgyerek
- nyár
Napszúrás, leégés, bőrgyulladás
- kisgyerek
- kullancs