4 dolog, amit azonnal meg kell tenned darázscsípésnél
A tragédia megelőzésére érdemes megszívlelned a szakember tanácsait.
Itt a tavasz - és vele a különböző röppentyűk, így a méhek és a darazsak is. A nem allergiás gyereknél a méh-, darázscsípés enyhén zajlik le - de ha a te csemetédet még nem csípte meg ilyen rovar, nem tudhatod, hogy érzékeny-e a mérgére, illetve, ha volt is már része ilyen kevéssé kellemes élményben, nem lett-e azóta allergiás.
Bizonyos óvintézkedéseket pedig mindenképpen meg kell tenned, bármi is legyen a helyzet. A tavalyihoz hasonló tragikus balesetek megelőzésére érdemes megszívlelned dr. Herjavecz Irén főorvos asszony tanácsait.
Amit mindenképpen meg kell tenned
Ha fullánk kerül csípés után a bőrbe, amilyen gyorsan csak lehet, vedd ki azt. Éles késsel, a belépésével ellentétes irányból távolítsd el.
Tegyél jeget egy műanyag zacskóba, ami például az uzsonnászacskó is lehet, egy kis kendővel burkold be, és tedd a csípés helyére.
Ellenőrizd úgy negyedóra múlva, hogy a duzzanat nem nőtt-e túl nagyra.
Szárítsd meg a csípés környékét, majd alkalmazz az érintett területre helyi antihisztamint, hogy csökkentsd a viszketést, fájdalmat. Ha nem elég a helyi kezelés, kérhetsz az orvostól viszketéscsillapító tablettát vagy cseppet. Ha később szokatlan színű és kinézetű sebes hólyagos eltéréseket észlelsz, mutasd meg a gyereket szakembernek.
Ha allergiás reakciót észlelsz
A hártyásszárnyú rovarok körébe tartozó méhek és darazsak csípésétől életveszélyes, egész szervezetet érintő allergiás reakció, más nevén anafilaxia a gyermekek 0,4-0,8%-ánál, a felnőttek 3%-ánál fordul elő. A tünetek a csípést követő 2-30. percben jelentkezhetnek, és különböző súlyosságúak lehetnek. Tartsd tehát alaposan szemmel a gyereket a csípés után, különös figyelmet fordítva az alábbiakra.
A csípés normális esetben helyi, 10 cm-nél nem nagyobb átmérőjű, enyhén fájdalmas bőrpírral és ödémával kísért, néhány nap alatt oldódó reakciót okoz. Az ennél nagyobb, a csípés helyéről kiinduló, fokozatosan növekvő duzzanat feltehetően IgE - allergiás reakciók kialakulásában jelentős szerepet játszó ellenanyag - által közvetített késői, helyi allergiás reakció.
Enyhébb esetben csak bőrtünetek jelentkeznek, főként a tenyeret, talpat érintő bőrviszketés, testszerte megjelenő, változó mértékű csalánkiütés.
Súlyosabb esetekben ehhez különböző fontos szerveken duzzanatok, hasi görcsök, hasmenés, hányás, mellkasi szorítás, rekedtség, sípoló légzés, légszomj, kábultság, szédülés, halálfélelem társul.
A legsúlyosabb esetekben vérnyomásesés, eszméletvesztés, légzés- és keringésleállás következik be. Az anafilaxia okozta halál leggyakoribb oka a gégeödéma.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezt tedd!
Szigorúan tilos orvos nélkül kezelni a csípés helyétől távol eső testrészeken észlelt tüneteket, az anafilaxia tüneteit, úgymint nyelési zavar, szédülés, eszméletlenség, nyelvduzzanat, szájbeli vagy szemben elhelyezkedő duzzanat, sípoló légzés, nehézlégzés. A fentiek mindegyike azonnali sürgősségi ellátást igényel, és mentőt kell hívni, amennyiben nincs a közelben orvos, aki, ha szükséges életmentő adrenalininjekciót adhat. Ilyenkor legtöbbször kórházba kell vinni a beteget.
Forrás: Prestige Management
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- allergia