Tilos ezt tenni, ha gombot, elemet nyelt le a gyerek! Még nagyobb baj lehet belőle
Azt is elmondjuk, különböző lenyelt tárgyak esetén mi a teendő.
Sigmund Freud szerint születéstől nagyjából másfél éves korig a gyerekek az úgynevezett orális fejlődési fázisban vannak. Ez azt jelenti, hogy esetükben a világ megismerésének fontos módja, hogy az őket körülvevő dolgokat a szájukba veszik. Nem csak a babajátékokkal tesznek így, megrágcsálnak székháttámlákat, kártyalapokat, szemüvegtokokat, zsírkrétát, könyveket, illetve a szájukba vesznek - rosszabb esetben le is nyelnek - ezeknél veszélyesebb tárgyakat is. Hogyan cselekedj szülőként, ha már megtörtént a baj?
Idegentest lenyelése gyerekeknél
A lenyelt tárgyak túlnyomó többsége szerencsére egy-két nap alatt probléma nélkül áthalad a tápcsatornán, és a széklettel ürül. Az esetek körülbelül 10%-ában azonban gond van: előfordulhat, hogy a nyelőcsőben elakad a tárgy, esetleg olyan veszélyes vegyületek oldódnak ki belőle, melyek veszélyeztetik a gyerek egészségét. Első rémületében a szülőnek sok minden eszébe juthat ilyenkor, de azt fontos megjegyezni, hogy a hánytatás minden esetben tilos ilyenkor! A lenyelt tárgy visszafelé elakadhat a nyelőcsőben, illetve felsértheti, vagy éppen marhatja azt. Többet árt, mint használ!
Milyen idegentestet nyelt le a gyerek?
Hogy mi a teendő idegentest lenyelésekor, az elsősorban a gyerek állapotától és a lenyelt tárgy jellegétől függ. Amennyiben a gyerek jól van, nem érez gombócot a torkában, nem fullad, és a lenyelt tárgy nem éles, nem túl nagy, nem mérgező, úgy a következő napokban rostban gazdag táplálkozás és sok folyadék fogyasztása javasolt. Ilyenkor egy-két napon belül remélhetőleg a szülők viszontlátják a pelenkában vagy a biliben a gombot, gyurmát, gyöngyöt, apróbb golyót, zsírkrétát.
Ha a gyerek mellkasi fájdalomra panaszkodik, folyik a nyála, nem tud nyelni, megváltozik a testtartása, az idegentest valószínűleg elakadhatott a nyelőcsőben. Ebben az esetben mielőbbi orvosi beavatkozásra van szükség: gégész segítségével, esetleg altatásban kell eltávolítani az elakadt idegentestet a kórházban.
Veszélyes idegen testek
Amennyiben a kicsi gombelemet nyelt le, az azért különösen veszélyes, mert a belőle felszabaduló savak az emésztőrendszerben marási sérülést okozhatnak. Ha már elmúlt egyéves a gyerek, etess vele egy-két kanál mézet: ez a gyomorba került elem felületét kicsit bevonja, így a felszabaduló savak egy részét semlegesíti. Ezt követően pedig irány az orvos!
A hegyes, éles tárgyak - például rajzszög, üvegszilánk - szerencsés esetben áthaladnak az emésztőrendszeren. Kicsi gyerekek esetében ezek jellemzően akkor okoznak gondot, ha 2-3 centiméternél nagyobbak. De mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni: fémtárgyak esetén röntgennel egészen pontosan ki lehet mutatni, hogy hol jár a szervezetben az idegentest.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A mágnes abban az esetben veszélyes, ha nemcsak egyet, hanem többet is lenyelt a gyerek, illetve a mágnes mellet még olyan fémet, melyet magához vonzhat a mágnes. Ilyenkor ugyanis az idegentestek egymáshoz vonzódva magukhoz szoríthatják a bélfal valamely szakaszát, korlátozva annak vérellátását, ami idővel a bélszakasz elhalásához, illetve átfúródásához vezethet.
A színes mosókapszulák, gyógyszerek, illetve háztartásban használt mérgek szintén komoly veszélyt jelenthetnek a gyerekekre nézve. Ha ilyesmit nyelt le a kicsi, haladéktalanul menjetek kórházba, valószínűleg gyomormosásra lesz szükség a nagyobb baj elkerülése érdekében!
Lenyelt valamit, ezért megröntgenezték a gyereket: az orvos nem hitt a szemének
A röntgenfelvételen látható tárgy nem kis fejtörést okozhatott.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- vakbélgyulladás
- cseresznye
Tényleg veszélyes a lenyelt cseresznyemag? Ez történik vele a szervezetben
- dinnye
- Életmód