Húzogassuk vagy ne a csecsemő kukiját? Fitymaszűkületet okozhat, ha rosszul jársz el
Mást mond a szomszéd, a gyerekorvos és a védőnő. Tiszta vizet öntünk a pohárba!
A fiús anyukák körében örökös kérdés a kisbaba nemi szervének tisztán tartása és ápolása, ugyanis megoszlanak a vélemények arról, hogy mi is a helyes eljárás ez ügyben: kell-e egy csecsemő kukiját húzogatni, vagy sem, és milyen gond lehet abból, ha egyik vagy másik opciót választják?
Míg általában az idősebb gyermekorvosok azt tanácsolják az anyukának, hogy az első hónapoktól kezdve fürdetés közben, heti rendszerességgel, óvatosan és finoman húzzák hátra az előbőrt, mások azt tanácsolják, hogy a "kukikérdéssel" elég kétéves kor után foglalkozni, hiszen a természet ezt magától is megoldja.
Most akkor húzogassuk, vagy ne?
A legtöbb fiú csecsemőnek kezdetben úgynevezett celluláris adhéziója van, ami azt jelenti, hogy a fitymabőr teljesen rátapad a makk bőrére, azaz nem húzható hátra. Ez egy normális jelenség, amit erőltetni semmi esetre sem szabad, hiszen ezzel csak felesleges fájdalom és a fityma többszörös berepedése okozható a babának. Az esetek döntő többségében kétéves kor után ez spontán megoldódik, emiatt nincs szükség a bőr húzogatására - olvasható a kidshealth.org.nz cikkében, amit dr. Frances Williams Babycare for beginners, azaz a Babaápolás lépésről lépésre című könyve is megerősít.
A csecsemő nemi szervének tisztításakor arra kell vigyázni, hogy ne legyen hátra húzva a fityma, mert ilyenkor annak nyílása még szűk, és az erőltetett hátrahúzáskor egyrészt rongálódik, másrészt könnyen a makk mögötti árokba szalad, ahonnan vissza nem húzható. Ahogy a csecsemő idősebb lesz, úgy a fityma nyílása is tágulni fog, addig pedig a természet megoldja a tisztán tartását - olvasható a Hajja & Fiai Könyvkiadó gondozásában megjelent Babaápolás lépésről lépésre című könyvben.
Mi történik, ha két év után sem mozdul a bőr?
Amennyiben a gyermeknek nincs gyulladásos panasza, azaz például a fitymazsák pisiléskor nem duzzad meg, és legalább gyufaszálnyi vastagságú sugárban tud pisilni, ezekben az esetekben nem sürgető az előbőr hátrahúzása, hiszen a bőr berepedhet, majd hegesedhet, az így kialakult fitymaszűkületet pedig már csak műtéti úton lehet eltávolítani.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyanakkor, ha a bőr letapadása kétéves kor után és óvodáskorban is fennáll, javasolt megvitatni a gyermekorvossal, gyermeksebésszel vagy gyermekurológussal a további teendőket, hiszen a letapadás által a faggyúanyagot termelő mirigyek váladéka nem tud kiürülni a fityma mögül, ezzel egyidejűleg fertőzés lép fel, ami gennyes fitymazsákgyulladást okozhat.
Így tanítsd meg a gyermeked, hogy tisztán tartsa a fütyijét!
Amikor már önállóan tud fürdeni a gyermek, érdemes neki elmagyarázni, hogy tudja tisztán tartani a saját nemi szervét. Már totyogó korban is rávehetőek, hogy pisilés után WC-papírral óvatosan itassák fel a maradék, lecsöppenő vizeletet, óvodás, kisiskolás korban pedig azt is meg lehet nekik tanítani, hogy fürdetéskor a fitymát hátrafelé húzva szappanos vízzel mossák meg magukat.
Gyönyörű szülés utáni képek
Következő galériánkban olyan, szerintünk rendkívül érzékletes képeket tekinthetsz meg, amelyek a baba megszületését követő percekben készültek.
A legmeghatóbb szülés utáni képek, amiket valaha láttunk: sikerült lefotózni a csodát
Nézegess képeket!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!