Ennyi hideg kell a gyereknek naponta – Így hat az immunrendszerre az orvos szerint

A szabadban töltött idő télen is erősíti a gyerek immunrendszerét.

A hideg hatása az immunrendszerre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rövidülő nappalok, hosszabbodó éjszakák, óvoda, iskola után már keveseknek van kedvük kimenni a szabadba. Akik le tudják kötni a gyereket bent a lakásban, valószínűleg nem fagyoskodnak kint 16-17 óra után a játszótéren. Pedig az aktívan kint töltött idő nemcsak tavasztól őszig, hanem télen is ugyanolyan fontos a gyerekek – és a felnőttek – számára.

A hideg hatása az immunrendszerre

Tudjuk, hogy a nátha és egyéb légúti vírusok a téli hónapokban jobban terjednek. Ennek egyik oka, hogy a hidegben a szervezet kevesebb olyan antiviriális sejtet termel, mely segíti a kórokozókkal szembeni védekezésben, a másik, hogy ilyenkor több időt töltünk zárt – száraz levegőjű – térben, ami megkönnyíti a kórokozók átadását. Tehát télen az immunrendszernek keményebben kell dolgoznia, így erősödik a szervezet védekezőképessége.

Dr. Hebah Pranckun gyermekorvos szerint a gyerekek pulzusszámát legalább napi egy órán át fel kell pörgetni valamilyen – lehetőleg szabadtéren végzett – fizikai tevékenységgel. Erre az egy órára szükség van a tüdő megfelelő működése és az egészséges fejlődés érdekében. Emellett a gyerekek számára lehetővé kell tenni, hogy természetes módon érintkezzenek a baktériumokkal, vírusokkal, ellenkező esetben az immunrendszer nem képes megerősödni, megnő a kockázata az allergiák, autoimmun betegségek kialakulásának.

– Számos tanulmány kimutatta már, hogy a természetben töltött idő nem pusztán serkenti a kreativitást, de csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét, ami egészségesebb immunrendszerhez vezet – mondja dr. Hebah Pranckun. Korábbi cikkünkben izgalmas téli túraötleteket is adtunk Budapest környékén.

Ha télen sok időt töltünk zárt térben, szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű D-vitaminhoz, ami azonban nélkülözhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez, az egészséges csontozat és izomfunkció fenntartásához, valamint a jó kedélyállapot megőrzéséhez.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A D-vitamin-pótlás is fontos

A nyári hónapokban már napi 15-30 perc szabadban töltött idő, mely során az arcot, a karokat éri a napfény, elegendő lehet ahhoz, hogy kellő mennyiségű D-vitamin termelődjön a szervezetben. Télen azonban a rövidebb nappalok, a gyengébb napsugárzás miatt felnőttnek és gyereknek – még napi egy óra szabadban töltött idő mellett is – szüksége van D-vitamin-pótlásra. Míg a kisbabák esetében erre az anyukák rendszerint nagyon ügyelnek, ahogy cseperedik a gyerek, könnyű belezavarodni, hogy mennyi D-vitaminra is lenne szüksége. Korábbi cikkünkben megnézheted, hogy életkoronként mennyi is a napi ajánlott D-vitamin-adag.

Az ajándék kiskutyánál is nagyobb örömet szerezhetsz a gyereknek: így csempéssz élményt az ünnepekbe

Ha egy gyermek nagy állatbarát, garantáltan odáig lesz a közös programokért.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük