Hány szál cigi nem káros még a magzatra? A dohányos kismamák gyakori kérdése

Kevés visszatetszőbb dolog van, mint amikor egy kismama füstöl.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Köztudott, hogy a dohányzás káros a babára, és nem utolsósorban a leendő édesanyára is. A papírforma szerint már hónapokkal, netán évekkel a teherbeesés előtt javasolt a leszokás a leendő anyuka számára, hogy kellőképpen kitisztuljon a szervezete, ám legkésőbb akkor le kellene tennie a cigarettát, amikor megtudja, hogy egy új életet hord a szíve alatt.

Mindez egyszerűen hangzik, a kivitelezés azonban már akadályba ütközhet. Nem mintha a kismama nem készülne örömmel a kis jövevény érkezésére, csak éppen nem mindig sikerül felülkerekednie a megvonási tüneteken, úgymint feszültség, ingerlékenység, súlyosabb esetben depresszió - ami szintén nem tesz jót a babának, hiszen az ilyenkor keletkező hormonok keresztülverekedhetik magukat a méhlepényen is.

Amennyiben pedig a stresszhatás folyamatosan fennáll, nem kizárt, hogy a kicsi kisebb-nagyobb mértékű idegrendszeri károsodást is szenved - igaz, ebben a megvonás mellett jellemzően számos más külső tényező is közrejátszik.

A dohányos kismamák társadalmi megítélése egyértelműen negatív, ennek ellenére egy felmérés szerint a várandós nők mintegy harmada dohányzik.

Példa és ellenpélda pedig mindenre van: valamennyien hallottunk már olyan gyerekről, aki az anyai dohányzás következtében a kelleténél korábban, netán valamilyen fejlődési rendellenességgel született. Ugyanakkor ismerünk olyan anyukákat is, akik végigdohányozták a terhességüket, mégis tökéletesen egészséges babát hoztak a világra. Mi tehát az igazság? Szakértőnk elárulja.

Ami a dohányzás ellen szól

A cigarettában több száz, nem éppen áldásos hatású kémiai anyag van, melyek közül a nikotin és a szénmonoxid a legismertebb. Előbbi fokozza az anyaméhben lévő erek ellenállását, így hátráltatja a méhizomzat véráramlását, ezáltal pedig a baba vérkeringését is, ami általános oxigénhiányt okoz a kicsi szervezetében, egyebek között az agyában.

Ezeket edd az egészséges babáért

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szénmonoxid pedig megakadályozza, hogy a baba szervezetében a hemoglobin megkösse az oxigént. Ily módon egy karboxi-hemoglobin elnevezésű anyag keletkezik, mely szintén negatív befolyással van a baba keringésére.
Mindezek együttesen a legkülönfélébb magzati szövődmények kialakulásához vezethetnek, melyek közül a legsúlyosabb az oxigénhiány, a növekedési elmaradás, a magzati elhalás és a méhlepény leválása.
Az anyai dohányzás pedig a kicsi világrajövetele után is zavart okozhat a gyerek fejlődésében. Megeshet ugyanis, hogy idegelemei az édesanya káros szenvedélyéből adódóan a kelleténél lassabban érnek, ami a csemeténél magatartászavarokban nyilvánulhat meg, például figyelemzavarossá válhat. Mindemellett a masszívan cigarettázó kismamák gyermekeinek negyedénél-ötödénél növekedési zavar is megfigyelhető.

A másik oldal

A fentiek fényében nyilvánvaló, hogy az orvosok miért javasolják a dohányos kismamáknak az azonnali leszokást. Ám annál, aki már hosszabb ideje erős dohányos, ez súlyos megvonási tünetekkel, egyebek között nagyfokú stresszel járhat, ami más módon bár, de árt a babának, illetve magát a terhességet is veszélyeztetheti.

A közhiedelem ugyan hajlamos eltúlozni a várandósság alatti stressz hatásait, ám tény, hogy a feszültség, az idegesség valamilyen szinten bizonyítottan hatással van a születendő gyermekre, hiszen az anya szervezetében képződő stresszhormonok átjuthatnak a méhlepényen, és súlyos esetben akár idegrendszeri zavarokat is okozhatnak a kicsinél. Egy finn kutatás szerint azok a csemeték, akik az anyaméhben folyamatos stressznek voltak kitéve, nagyobb kockázattal válnak depresszióssá, de hajlamot mutathatnak például a magas vérnyomásra és a cukorbetegségre is - különösen akkor, ha édesanyjuk a terhesség idején fiatal volt.

A szakértő tanácsa

Dr. Boros Edina, szülész-nőgyógyász szakértőnk is a leszokást tanácsolja a kismamáknak, ám bizonyos helyzetekben némiképp megengedőbben viszonyul az anyai dohányzáshoz.

- A várandósság alatti dohányzás egyértelműen káros, elsősorban nem is a nikotin, sokkal inkább a szénmonoxid miatt, hiszen ez utóbbi vegyület érszűkítő hatása következtében a szükségesnél kevesebb oxigént kap a baba - magyarázza.

- Ám akadt néhány olyan páciensem, aki korábban erős dohányos volt - az ő esetükben napi két-három szál cigaretta még úgymond belefért, ennyitől ugyanis nagy baja biztosan nem lesz a babának.

Ami pedig a napi cigarettaadag csökkentéséből adódó stresszt illeti, dr. Boros Edina értelemszerűen nem javasolja a nikotintapaszt, hiszen az - éppen a leszokással járó kellemetlen tüneteket ellensúlyozandó - folyamatosan ellátja az anyai szervezetet a káros anyaggal.

Érdemes viszont megpróbálkozni az olyan alternatív módszerekkel, mint az akupunktúra vagy a masszázs.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyes nyugtató hatású gyógyfüvek - például a levendula, a kamilla vagy a citromfű - is oldhatják a feszültséget - egyénfüggő, hogy kinek mi válik be leginkább.

Ezt is szeretjük