Viszketés, hólyagok, piros kiütés

A gyerekkori ekcéma ellenszerei

A fájdalmas ekcéma akár átsírt, álmatlan éjszakákhoz is vezethet. Ismerd meg jobban a kórt!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az újszülöttek és a kisbabák testén gyakran jelennek meg piros foltok, bőrhibák. Ha a gyerek testén vöröses kiütések találhatóak, melyeket állandóan vakarni próbál, valószínűleg ekcémában szenved. A csecsemőkori ekcéma, más néven atopiás dermatitisz egy bőrbetegség, amelyről feltételezik, hogy allergia okozza. Bár némelyik babánál már születéskor jelen van, általában kettő és hat hónapos kor között jelentkezik.

Gyakran a szilárd étel bevezetése, a szoptatásról a tápszerre vagy tápszerről tehéntejre való átállás váltja ki. Ritkábban fordul elő csak szoptatott babáknál, és gyakoribb azoknál, akiknek családjában örökletes ekcéma, asztma vagy szénanátha fordul elő. Tápszerrel táplált babáknál a kiütés általában három hónapos kor körül jelenik meg először.

Az ekcéma jelei

A kellemetlen bőrbetegség könnyen felismerhető. Élénkpiros, pikkelyes kiütés jelenik meg az arcon, ami továbbterjedhet a fül mögötti területekre, a nyakra, a karokra és a lábakra. A hatodik-nyolcadik hónapnál korábban azonban nem éri el a pelenka által fedett területet. A kiütések idővel megváltoznak, és kis göbök vagy hólyagok alakulnak ki, melyek megtelnek folyadékkal, majd kifakadnak és varosodnak. Az erős viszketés a gyereket vakarózásra készteti, amire nem árt ügyelned, ha ugyanis a körmök alatti szennyeződés belekerül a nyílt, nedvedző kiütésbe, az könnyen elfertőződhet.

Kezelés

Az esetek felében 19 hónapos korra a betegség magától elmúlik, a többi esetben mérséklődnek a tünetek három éves korra. Pár gyereknél viszont a korai ekcéma később allergiára való hajlamot eredményez, de a kellemetlen bőrbetegség is megmaradhat egészen a felnőttkorig. Ha sokáig elhúzódik a betegség, a bőr megvastagodhat, elveszítheti pigmentjeit, és csúnyán berepedezhet. Hasonló helyzetben elengedhetetlen az orvosi kezelés.

A bőrgyógyász ekcémára általában szteroidkenőcsöt vagy szteroidos takrolimuszkenőcsöt ír fel. Ezek antihisztamin-tartalmuk révén csökkentik a viszketést, és védelmet nyújtanak a fertőző baktériumok ellen is. Ha azonban csemetéd fájdalmas ekcémával küszködik, néhány egyszerű praktikával házilag is megkönnyítheted a helyzetét, és elviselhetőbbé teheted az allergia legkellemetlenebb, lángoló szakaszait.

Körömvágás

A baba körmeit tartsd olyan röviden, amennyire lehet, hogy csökkentsd a kiütés vakarásából származó sérüléseket. Amikor alszik, egy puha textilkesztyűt vagy zoknit húzz a kezére, így nem tud önkéntelenül is vakarózni álmában. Ha ez mégis megtörténik, a szövet legalább az elfertőződés ellen biztos védelmet nyújt.

Rövid pancsolás

A víz és a szappan kiszárítja a bőrt, ezért a lehető legrövidebb időre csökkentsd a lubickolást. A fürdetés ne tartson tíz percnél tovább, és használj kímélő szappant. A tusfürdőt mellőzd, ez ugyanis sokkal több mesterséges adalékanyagot tartalmaz, mint a szappanok: ami a lehető legkevésbé irritálja a bőrt, az a természetes alapanyagokból készült glicerines szappan.

Miután azonban lemostad a testéről a habot, semmiképpen ne engedd a babát ázni a vízben. Amint kiemelted a fürdőből, testét kend be kímélő hidratálókrémmel, de ne használj olajokat vagy kőolaj alapú kenőcsöt, mint amilyen a vazelin, ezek ugyanis hosszútávon is mérgezik a bőrt. A klórozott vagy sós víz súlyosbíthatja az ekcémát. Nyaralás alatt és a strandon csak rövid ideig vidd magaddal a vízbe, a babaúszásról pedig egészen addig mondj le, amíg a gyerek ki nem növi a bőrbetegséget.

Környezet

Mivel a túlzott meleg, a hideg vagy a száraz levegő súlyosbíthatja a tüneteket, szélsőséges időjárásban lehetőség szerint ne vidd ki porontyodat a lakásból. Ügyelj a klímára bent is: ne legyen túl meleg vagy túl hideg, emellett pedig használj párásítót, hogy biztosítsd a levegő ideális nedvességtartalmát.

Csak pamutban

Az izzadás is súlyosbíthatja az ekcémát, tehát kerüld a szintetikus vagy gyapjúruhákat, illetve általában a túlöltöztetést. Szintén mellőzd a szúrós, viszketést kiváltó anyagokat és a durva szegélyű vagy varrású ruhákat, melyek mind ronthatják a helyzetet. A legkényelmesebb öltözék, ami az allergiát is segít elkerülni, a lazán rétegzett, puha pamutruházat. Helyezz egy pamutkendőt a gyerkőc alá akkor is, ha a szőnyegen játszik, hiszen műszálas anyaga szintén irritálhatja a bőrt.

Étrend

Az ekcémát kiválthatják bizonyos ételek is. Gyakran erősödnek az allergiás reakciók a tejtől vagy banántól, de egyénenként változhat, hogy melyik gyerek mire érzékeny.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha azt veszed észre, hogy bizonyos ételféleség fogyasztása után rendszerint fellángolnak testén az égő foltok, mellőzd egy ideig az adott táplálékot, és amennyiben enyhülnek a tünetek, iktasd ki végleg csemetéd étrendjéből.

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük