Így beszélj a gyereknek a halálról: a gyermekpszichológust kérdeztük
Nem mindegy, hogyan, mikor és mit mondasz a gyereknek róla.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A halálkérdés időről időre előkerülhet, és elő is kell, hogy kerüljön szülő és gyermeke között. De mit és hogyan mondjon a szülő, hogy a gyerek értse, mi is a halál, ugyanakkor ne rendítse meg annyira, hogy az lelki problémát okozzon?
Erről kérdeztük meg Lipták Zita gyermekpszichológust.
Mikor és hogyan kerüljön szóba?
A szülő fontos feladata, hogy meséljen a gyereknek a halálról, erre pedig a gyermekpszichológus szerint is számos lehetőség adódik:
- Mikor beszéljen a szülő először a gyereknek a halálról?
- Szerencsés lenne, ha nemcsak akkor beszélnénk a halál, elmúlás témájáról a gyerekkel, amikor esetleg a környezetében elveszít valakit, hanem már korábban is. Erre számos lehetőség adódik, hiszen a gyerekek kicsi koruktól kezdve találkoznak a veszteség élményével, gondoljunk csak egy elhervadt virágra, egy tönkrement játékra vagy egy elpusztult állatra.
A mikor mellett természetesen a hogyan is lényeges kérdés. A gyermekpszichológus így tanácsolja:
- Hogyan beszéljen a szülő a gyereknek a halálról?
- Fontos, hogy azt mondjuk a gyereknek, amiben mi magunk is hiszünk vagy hinni szeretnénk, hiszen arról tudunk a legőszintébben, leghitelesebben beszélni. Aki pedig semmiben nem hisz, az is mondhatja, hogy a nagypapa meghalt, és ez azt jelenti, hogy már nem tudunk vele többet együtt lenni, ő már nem lát, nem hall minket, és mi sem őt.
Sőt, azt is mondhatjuk, hogy a föld alatt van, és eggyé válik a természettel. Ezzel nem is hazudtunk, de van abban valami megnyugtató a gyerek számára, hogy választ kap arra, mit jelent a halál, és mit jelent a temetőben lenni. Ha a szülő őszintén, egyszerűen, egyenesen válaszol, a gyerek életkorának megfelelő szavakat használva, az pont elég lesz a gyereknek - válaszolta Lipták Zita.
Ellentmondások
A halálról többféleképpen is beszélhet a szülő, ám nem árt, ha gondol a következetességre. Számára kellemetlen, a gyerek számára pedig zavaros helyzet állhat elő, ha egy elhunytról egyszer azt mondja, a felhők közé ment, máskor azonban a temetőben látogatnak el hozzá egy sírhoz:
- Ezért lenne fontos, hogy őszintén és hitünk szerint beszéljünk a gyerekkel halálról, hogy ne keveredjünk ilyen ellentmondásokba, mert ezeken a gyerekek úgyis átlátnak. És itt máris az történik, hogy a gyerek érzi, valami nem stimmel, anyu mást mondott tegnap, és mást ma - és akkor jön a titok, a fantáziálás, ami sokkal szorongáskeltőbb, mint az igazság - mondta a gyermekpszichológus.