Egyetlen dolog, amit ne mondj a halálról a gyereknek november 1-jén – És máskor se
Nem az elmúlás feldolgozhatatlan a gyerek számára, hanem ez.
Mindenszentek, illetve halottak napja idején biztosan minden családban előkerül az elmúlás témája. A temetőjárás jó alkalom arra, hogy meséljünk a gyereknek elhunyt szeretteinkről – akár ismerték őket, akár nem –, illetve úgy beszéljünk a halálról, hogy az számára is elfogadható legyen. Nem kell távol tartani a kicsiket halál témájától, de nagyon fontos, hogy mit mondunk nekik, és hogy kérdéseikre az ő szintjüknek megfelelően válaszoljunk.
Amikor a gyerek a halálról kérdez
A szülő általában nehezen mesél az elmúlásról: egyrészt sokszor számára is fájdalmas lehet felidézni egy-egy elhunyt rokon, barát halálát, másrészt igyekszik a gyereket megóvni a témával együtt járó szomorúságtól. A gyerek számára azonban minden elhallgatás, titok nyugtalanságot okoz, ezért nagyon is fontos, hogy beszéljünk róla. Különösen, ha kérdez.
A gyereknek fontos és megnyugtató, ha érzi, hogy valami van a halál után. A vallásos családok esetében ez egy kicsit egyszerűbb, hiszen hitük szerint a halált követően a test földbe kerül és elporlad, ám a lélek a mennybe száll – ahol halálunk után majd újra találkozunk –, onnan lát bennünket, mi is beszélhetünk hozzá. Fontos azonban, hogy a nem hívő családok esetében se legyen elintézve annyival a téma, hogy a temetés után egyszerűen nincs tovább, megszűnik az, aki addig esetleg a gyerek hétköznapjainak része volt. Ha a szülő nem vallásos, mesélhet a gyereknek az élet körforgásáról: hogy a halál után a test a földbe kerül, elporlad és termőföld lesz belőle, növények, virágok nőnek ki belőle, bekerül a patakokba, folyókba, átalakul, a bennünket körülvevő természet részévé válik. Ezt a fajta metamorfózist a gyerek – és a felnőtt is – könnyebben megérti, elfogadja, mint azt a tényt, hogy az elhunyt rokon, barát egyik napról a másikra megszűnt létezni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ne a halálról, hanem az elhunytról mesélj
Ha pedig ezt tisztáztátok és nem friss halálesetről van szó, ügyelj arra, hogy ha elhunyt szeretteidről mesélsz, ne a halál legyen a fókuszban, igyekezz inkább az életükről mesélni olyan történeteket, amelyek valami miatt emlékezetesek voltak, szívesen idézed fel őket, melyek jól jellemzik őt. Ebben segíthetnek, ha előveszel régi képeket, videofelvételeket. És persze fontos, hogy a gyereknek legyen lehetősége kérdezni is. Korábbi cikkünkben B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, Montessori-pedagógus tanácsait olvashatod a témában.
Madártávlatból fotózták a kivilágított temetőket - Gyönyörű képeket készítettek a vidéki városokban
Bár a járványhelyzet miatt érezhetően kevesebben keresték fel a temetőket, még így is gyönyörű látványt nyújtott a mécsesek fénye.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.