4 mondat, amit soha ne mondj a gyereknek az orvosnál: helyette mutasd meg neki ezeket a könyveket
Az injekciós tű vagy a kórház még a felnőtteknek is ijesztő, hát még a kicsiknek.
Kevés szülő képes higgadt magabiztosságot sugározni, ha beteg vagy sérült gyermekéért aggódik, pedig az orvosnál vagy a kórházban tett látogatás során szinte semmi sem segít olyan sokat az apróságoknak, mint előbbi.
Ha a gyerek fél az orvosnál
A szülő szorongását látva a gyerekek is sebezhetőbb állapotba kerülnek, és be is indulhat az ördögi kör, ami azonban szerencsére fordítva is működik. Ha a kapaszkodóként szolgáló módszereket bevetve sikerült megnyugtatni a kis beteget, a szülő lelke is elsimul kissé, ami persze visszafelé is hat. A megfelelő kommunikációs technikák e téren legalább olyan hasznosak lehetnek, mint a felkészítő beszélgetések, a szerepjátékok vagy épp néhány, a témába vágó szuper gyerekkönyv.
Az orvos és a kórház témakörét érdemes kissé átkeretezni, hogy a gyermek képzeletében ne valamiféle rossz dologként éljen. Nem célszerű például a nem kell félni, nem fognak bántani kifejezéseket használni, könnyen lehet ugyanis, hogy a gyereknek eszébe sem jutott félni, ezután viszont elgondolkodik azon, hogy kellene, ha viszont valóban fél, ez azt az érzést keltheti benne, hogy az egyébként teljesen természetes érzés miatt vele van a baj. Ugyanezért érdemes kerülni azt is, hogy ne sírj, illetve azt, hogy maradj csöndben.
Célszerű helyette például olyan mondatokkal nyugtatni a kicsit, hogy minden rendben lesz, itt vagyok veled, ügyes vagy és bátor. Megértem, hogy izgulsz, én is izgultam, mikor nemrég orvoshoz mentem, de örülök, hogy így tettem, mert már meg is gyógyultam. Fontos mindig igazat mondani, és nem ígérni olyat, amire van esély, hogy nem úgy lesz. Az például, ha egy szülő megígéri, hogy nem lesz szuri, majd mégis kap, vagy például, hogy nem is az orvoshoz mennek, de mégis-mégis arra kanyarodnak, alááshatja a gyermek ősbizalmát is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gazdag képzelőerejük révén a gyerekek sokszor félelmetesebbnek képzelik el a dolgokat, mint amilyenek azok valójában, ezért fontos elmondani, mi történik majd, kitérve az egyes eseményekre, cselekvésekre, hogy semmi váratlan ne érhesse őket, persze csak olyan részletességgel, amire feltétlenül szükség van. Ha a gyerek kérdez, és érdeklődik a téma iránt, érdemes kihasználni az alkalmat egy kis beszélgetésre, és mindig őszintén válaszolni.
Az orvos vagy a kórház lehetőleg sose legyen jelen fenyegetésként, büntetésként, ami könnyen megjelenhet olyan aggodalom szülte mondatokban, mint például "ha onnan leesel, kórház lesz a vége", vagy "ha még egy sütit eszel, mehetünk a doktor nénihez".
Fontos, hogy a gyerek tudja, az orvos vagy a kórház nem egy rossz dolog végső stádiuma, hanem épp a megoldás, az orvosok pedig azért vannak, hogy segítsenek, ha például fáj valamije, mindent megtesznek azért, hogy elmúljon, ő ott fontos, neki akarnak jót.
A kis páciens a rendelőben is legyen részese a kommunikációnak, ne érezze, hogy elbeszélnek a feje fölött, amiben általában a gyerekorvosok is remek partnerek, ha mégsem, a szülő is közvetíthet a gyerek felé. Egy kis motiváció is jól jöhet, például egy jövőbeli program vagy ajándék, ilyenkor egyáltalán nem túlzás egy kis kényeztetés. Ha pedig kórházi bent fekvésre lesz szükség, a szülői jelenlét is sokat jelent majd, de az is, ha megtervezitek, mi mindent csináltok majd, és közösen pakoljátok be a szükséges holmikat, játékokat és könyveket.
Szuper könyvek segíthetnek a felkészülésben
A beszélgetés mellett sokat segíthet az orvosos szerepjáték, az, ha egy idősebb gyerek mesél megnyugtató élményeket, vagy akár az is, ha képregényszerűen, feloldással a végén lerajzoljátok, mi történik majd.
Végül, de nem utolsósorban igen gazdag a témába vágó, gyerekeknek szóló kiadványok köre is, az olyan, egészen kicsiknek szóló, verses lapozgatóktól, mint a Megfújni, és tapaszt rá vagy az Első orvosi táska könyvem, a Boribon beteg című könyvön vagy Bogyó és Babóca fülgyulladásos meséjén át a Bori-sorozat fogorvosos, orvosos és kórházas történeteiig.
Csodás könyv Sárvári Töttös Györgyi Szuperhős szakszervize is, mely humorral, empátiával átszőtt történeteken keresztül segíthet a balesetet szenvedett gyerkőcökkel végigmenni a gyógyulás útján, de Richard Scarry Tesz-Vesz városának Látogatás a kórházban című, mandulaműtétes története is generációknak segített már pozitívabb képet festeni a kórházi bent fekvésről.
A Scolar Kids kinyitogatós ismeretterjesztő könyvei között is találhatók remek lehetőségek a témában, például kettő-négy éveseknek a Mindjárt meggyógyulok című, négy-hét éveseknek pedig a nagyobb formátumú Mi történik a kórházban? című kiadvány, mely még a felnőtteknek is tartogathat érdekes információkat.
Mindezeken túl, ha a félelem és a szorongás túl nagy mértékben van jelen, akár egy trauma, például családtag korábbi súlyos betegsége, balesete, kórházi ápolása miatt, szakember segítségét is érdemes lehet kérni, akár a gyerekről, akár a szülőről van szó.
A leggyakoribb fertőző gyerekbetegségek bőrtünetei: képeken mutatjuk őket
Amikor a gyerek oviba kerül, óhatatlanul ki van téve a fertőző betegségek veszélyének.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- gyerekorvos
- iskolakezdés
Ne csak szemészhez menjetek tanévkezdés előtt! - 5 fontos orvosi vizsgálat iskolásoknak
- gyerekorvos
- d-vitamin