Hogyan függhet össze a gluténmentes étrend és a székrekedés? Van magyarázat
Gluténmentes étkezés és székrekedés gyermekkorban.
Kevés mozgás, rossz táplálkozás és betegségek is okozhatják, ha a gyereknél ismétlődő hasfájás, ritka és fájdalmas székelés jelentkezik. A székrekedés gyakrabban fordulhat elő gluténmentesen étkező gyermekek körében.
Ennek okait és kezelési lehetőségeit foglalta össze Rajcsik Enikő gyermektáplálkozási szakértő, a Budai Allergiaközpont dietetikusa.
Mit nevezünk székrekedésnek?
Életkortól, étkezési szokásoktól és egyéni adottságoktól is függően lehetnek eltérések, de székrekedésnek nevezzük, ha átlagosan heti háromnál vagy a korábban rendszeres alkalmaknál kevesebbszer van széklet. A székelés fájdalommal járhat, nehezen ürül, kemény, száraz, nagyméretű, a WC-papíron kis vér is megjelenhet. A puffadás, teltségérzés miatt a gyermek közérzete rossz.
Rostszegény, gluténmentes ételek
A rostok emésztetlen állapotban haladnak végig a bélrendszeren, ezáltal tisztítják, növelik a bélmozgást. A belek megfelelő működéséhez rostban gazdag táplálkozásra és bőséges folyadékfogyasztásra van szükség, így érthető, hogy a helyzet súlyosbodik, amikor a gluténmentes étkezés velejárójaként a teljes kiőrlésű gabonák lekerülnek az étlapról. A gluténmentes diétában elsődlegesen használatos a rizsliszt, kukoricaliszt és a kukoricakeményítő, burgonyakeményítő, GM búzakeményítő. Ezekre mind jellemző a magas szénhidrát- és alacsony rosttartalom. Az előrecsomagolt lisztkeverékek nagy része is keményítőkből áll, melyek gyakran még hozzáadott cukrot is tartalmaznak. Emellett köretként is gyakori a rizs, burgonya, illetve a kukoricalisztből készült tészták fogyasztása.
Alakítsd át az étkezést!
Léteznek magas rosttartalmú, gluténmentes alaplisztek, melyekkel a pékáruk rosttartalma növelhető, fokozatosan vezesd be ezeket is a gyermek étrendjébe! Ilyen összetevők a köles, a hajdina, a cirok, a barna rizsliszt vagy a maglisztek. Az is jó megoldás lehet, ha a korábban bevált, de alacsony rosttartalmú összetevőket tartalmazó recepthez útifűmaghéjat adsz, melynek tömegének több mint fele a rosttartalma. Használhatod kenyerekhez, pékárukhoz, süteményekhez is rostkiegészítésre. Köretként a rizs helyett próbáld ki a hajdinát, a kölest vagy a quionát! A magas rosttartalmú amarántból készíts kását, chiamagot - akár növényi - tejbe áztatva, összenyomott banánnal összekeverve pudingot. Az új alapanyagok bevezetéséhez, az életkornak megfelelő, helyes arányok beállításához érdemes dietetikus segítségét kérni, aki az étrend összeállítása mellett praktikus tanácsokkal is ellát.
További tanácsok a székrekedés megelőzéséért
- A rostokat fokozatosan vezessük be a gyermek étrendjébe, növekvő mennyiségben adagolva az egyes étkezésekhez, és emellett még fontosabb ügyelni a bőséges folyadékfogyasztásra is. A gabonafélék mellett természetesen léteznek más magas rosttartalmú élelmiszerek is. A zöldségek közül kiemelkedő az articsóka, a hüvelyesek, a brokkoli rosttartalma. Gyümölcsök közül a málna emelhető ki a sorból, melynek 100 grammja 9,1 gramm élelmi rostot tartalmaz, de természetesen a többi gyümölcs és zöldség is hozzájárul a rostbevitelhez - emelte ki Rajcsik Enikő.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Fontos a rendszeres folyadékfogyasztás, hogy megkönnyítsük a széklet áthaladását a belekben. Ennek érdekében iskoláskorú gyerekeknek napi minimum öt-hat pohár víz, esetleg gyümölcslé fogyasztása javasolt. Kisebb mennyiségben, szilvalé fogyasztásával is elérhetünk természetes hashajtó hatást.
- Ha egész nap csak ül az iskolapadban, a belső szervek is összenyomódnak, ellustulnak. Ahhoz, hogy a beleket is mozgásba hozzuk, nem feltétlenül kell rögtön edzésre küldeni a gyereket, ha egyébként nem szeret mozogni. Délutáni kerékpározás, a gördeszka, a séta a barátokkal, az ugrókötelezés a kertben épp olyan hasznos lehet.
Forrás: Budai Allergiaközpont.
OLVASD EL EZT IS!
- gyerekek
- kreativitás