Kik azok a funkciógyerekek, és miért veszélyes annak lenni?
Popper Péter szerint ezért jó, ha nem tudod, miért vállaltál gyereket.
A gyerekvállalás az emberi lét egyik legnagyobb súlyú döntése, hiszen a gyerek születésével nemcsak az addigi életünk változik meg, de már egy másik életért is felelősek vagyunk - legalább két évtizeden át.
Ugyanakkor soha nem szabad elfelejteni, hogy a gyerek nem tulajdon. Nem a szülő birtoka, csupán rá van bízva egy időre ebben a világban. Cikkünk Popper Péter Lélekrágcsálók című kötete alapján íródott.
Miért vállaltál gyereket?
Popper Péter szerint erre a kérdésre a legjobb válasz, ami adható, hogy csak. Vagyis ha erre nincs igazi válasz, ha egy párkapcsolatnak a természetes folytatása, hogy a benne élő két fél idővel úgy érzi, hogy szeretnének gyereket. Nem kell ehhez semmiféle ideológia. Amikor jönnek a magyarázatok, hogy mire kell a gyerek - van ezek között elképesztő meg érthető is -, az már baj. Ha a pszichológushoz elvisznek egy gyereket, mert már valami probléma van a családban, akkor gyakran merül fel kérdésként, hogy kívánt gyerek-e.
Kik azok a funkciógyerekek?
- Nézze, doktor úr, az apám infarktust kapott, majdnem belehalt, és az egyetlen kívánsága az volt, hogy szeretne egy unokát. Én az apám kedvéért szültem a gyereket.
Lehet tehát a gyerek létének funkciója a nagypapa életének meghosszabbítása, unoka utáni vágyának kielégítése. Aztán gyakran előfordul az is, hogy lassan a tönk szélére kerül a házasság, és egyik vagy mindkét fél úgy érzi, majd a gyerek helyrehozza, talán mégse válnak el, talán megmenthető még a kapcsolat. Ilyenkor kapcsolatragasztó funkciója van a gyereknek.
Szintén nem ritka, hogy a szülőnek nem sikerült kielégítenie a becsvágyát, de majd a gyerek… Ilyenkor a gyereknek mindenáron zenét kell tanulnia, mert apa vagy anya nem volt elég tehetséges, így most neki kell valóra váltania a gyerek álmait, zongoraművésznek kell lennie.
Az is megesik, hogy valakit megcsap a magány szele. Például egy egyedül maradt nőnek szüksége van valakire, aki őt szereti, és ezért kell a gyerek, azzal a funkcióval, hogy az anya társa legyen. A későbbiekben ez akkor okoz problémát, amikor a gyerek próbálna leválni a szülőről, mert felnőtt már, de a szülő tíz körömmel ragaszkodik, nem engedi, hogy önálló legyen.
És az sem kizárt, hogy az anyává válás a női bizonytalanságot hivatott megszüntetni. Bizonyítás a világnak és önmagának: teljes értékű nő vagyok!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezért nem jó funkciógyereknek lenni
Számtalan példát lehetne még találni a funkciógyerekekre, de bármi is az ok, alapvetően nem jó, ha valaki egy másik embert használni akar valamire. Mert használati értéke lesz ugyan, de ha mégsem sikerül egyben tartani a házasságot, mégsem lesz zongorista a gyerek, akkor nagy érzelmi zűrzavar keletkezik, hiszen a gyerek nem váltotta be a szülő reményeit. Gondot okoz a kapcsolatban és a gyerek lelkében is, mert meg nem feleltnek lenni súlyos teher.
Kiadja: Kulcslyuk Kiadó
Ára: 2840 forint
A könyvet itt rendelheted meg.
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- fejlesztés