8 étel, amitől rossz ízű lesz az anyatej: ezért fordulhat el a baba a melltől

Ha a baba elutasítja a szopizást, az anyatej íze is lehet az ok.

Ételek, amiktől rossz ízű lesz az anyatej

Amennyiben az édesanya arra lesz figyelmes, hogy kisbabája sokat sír, fáj a pocakja, ideiglenesen pedig elutasítja a mellet, könnyen lehet, hogy ezek hátterében a megváltozott étrend lesz a ludas. 

Az anyatej minden olyan tápanyagot tartalmaz, ami a lehető legtökéletesebb a baba féléves koráig: szénhidrátokat, zsírokat, fehérjéket, valamint olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, antitesteket és gyulladásgátló faktorokat tartalmaz, amelyek védik a fiatal, még éretlen szervezetet, és erősítik a baba védekezőképességét. 

Ételek, amiktől rossz lesz az anyatej íze

A fehér nedű édeskés ízét nagyon szeretik a babák, ám bizonyos ételek hatására kellemetlen lehet a kicsi számára, így nem szívesen szopizik, és elutasítja az anyamellet. Nem beszélve arról, hogy bizonyos ételek hatására a baba arca kipirosodhat, vagy kiütéses lesz, így már ezért sem mindegy, mit fogyaszt az édesanya. Amennyiben a tünetek nem múlnak, könnyen lehet, hogy egyéb emésztőszervi betegség bújik meg a háttérben, így érdemes a gyermekorvos, esetleg a szoptatási tanácsadó véleményét kikérni.

A spárga tartalmaz egy kénes vegyületet, amitől nemcsak a vizelet, de az anyatej íze és illata is szinte rövid idő alatt megváltozik. Ha azt veszed észre, hogy a spárga elfogyasztása utáni fél órában a babád nem kívánja a tejet, vagy elfordul a melltől, valószínű, ez a zöldség okozza a problémát.
A tengeri herkentyűk és bizonyos halfajták fogyasztását is érdemes redukálni a szoptatás során, noha magas fehérjetartamuk és omega-3-zsírsav-forrásaik miatt fontos tápanyagokról van szó. Nyersen semmiképp sem szabad őket enni a fertőzésveszély miatt, jellegzetes ízük pedig nem biztos, hogy minden babának bejönnek.
A csípős, fűszeres ételek sem tesznek jót az anyatej ízének, így érdemes elkerülni a sós, borsos, csípős fűszeres, erős paprikás ételeket, nem beszélve arról, hogy a baba pocakja is fájhat tőlük.
Fotó: Fudio / Getty Images Hungary
Az enyhén pikáns retek sem tartozik a legjobb választások közé, ettől ugyanis keserű lehet az anyatej.
A túlságosan zsíros ételek az anyatej minőségén semmit sem változtatnak. Elfogyasztásuk után az anyatej íze vagy illata a megemelkedett lipázenzim-szint miatt válhat rossz ízűvé.
A fokhagyma markáns jellegét a benne lévő alliin és az allináz enzim közösen adja, ami nem minden babának ízlik, de érdemes egy próbát tenni, hiszen a fokhagyma immunerősítő és tejserkentő hatású.
A petrezselyem intenzív illata és íze sem biztos, hogy bejön minden babának, illetve nagy mennyiségben fogyasztva vízhajtó hatása miatt akadályozhatja a tej termelődését is.
Fotó: OlgaLepeshkina / Getty Images Hungary
Az intenzív ízű gyógynövények és zöldfűszerek, mint például a menta vagy a zsálya, bár kellemes illatúak, de keserűvé tehetik az anyatejet, és negatívan befolyásolhatják a tejtermelést is.

Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük