Szorongásra utal, ha ilyen embert rajzol a gyerek: 4 jel a rajzon, amire figyelj oda
Érdemes alaposabban szemügyre venni a gyerek emberrajzát.
A gyerekek esetében a rajz egyfelől kreatív elfoglaltság, mellyel fejlődik a finommotorika is, másfelől mindig magában hordoz valamiféle üzenetet is. A kicsiknél azért bír különös jelentőséggel a rajzolás, mert ők még verbális úton nem feltétlenül tudják megfogalmazni, mi az, ami bántja őket, mitől félnek, mi okoz diszkomfortérzetet számukra. Ha tudod, pontosan mire is érdemes figyelni a rajzon, az közelebb vihet ahhoz, hogy megértsd, mi zajlik a gyerek lelkében.
Milyen embert rajzol a gyerek?
Azt azonban már az elején érdemes leszögezni, hogy gyerekrajzelemzés egy szakma, melyet a gyerekekkel foglalkozó szakemberek, pszichológusok tanulnak. Tehát egy pontos diagnózis felállításához alapos ismeretekre van szükség. Ezenkívül nemcsak a végeredmény számít, hanem az is jelentőséggel bír, hogyan rajzol a gyerek: hogyan tartja a fejét, hogyan forgatja a lapot rajzolás közben, milyen a testtartása közben, hogyan használja a ceruzát, beszél-e közben a gyerek. Ha például sokat radíroz közben, az jelezheti a külvilágnak való erős megfeleli vágyást, azt, hogy túl nagy a nyomás a gyereken, például a tanulással kapcsolatban.
Ugyanakkor a rajz bizonyos elemei mégis olyasfajta üzenetet hordoznak, melyre laikusként is érdemes figyelni, és gyanú esetén akár szakemberhez fordulni. Ilyen lehet a ház, a fa vagy a családrajz. És persze önmagban az emberrajz is árulkodó.
Túl kicsi vagy túl nagy figura
Ha a lap méretéhez vagy a többi alakhoz képest túl kicsi az általa rajzolt ember, az az adott figura jelentéktelenségére utal. Amennyiben saját magát rajzolja túl kicsinek, az önbizalomhiányra, alacsony önértékelésre, szorongásra vall. Ha pedig valamely családtagját vagy más vele kapcsolatban álló személyt rajzol aránytalanul nagyra, az az adott ember túlzott dominanciájára vall.
Karok nélkül
A karok nélküli alakokra mindig érdemes odafigyelni! A rajzelemzés szempontjából a kimaradt felső végtagok általában valamilyen diszharmóniára, kapcsolati problémára, esetleg ahhoz kapcsolódó szorongásra utalnak.
Hiányzó száj
A nagy fül vagy a kicsi fej nem jelent gondot egy óvodáskorú gyermek rajzán. Ha azonban olyan alapvető testrész hiányzik a rajzról, mint a száj, az szorongásra, kommunikációs problémákra utal. Különösen abban az esetben, ha a gyerek magát rajzolta le így, vagy családrajzon látsz ilyet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Túl halvány
Ha a vonalak túl halványak, esetleg szaggatottak, a gyerek kis nyomatékkal dolgozik, az belső bizonytalanságra, gyengeségre, kisebbségi érzésre, szorongásra utalhat. Amennyiben nem használ színeket, vagy használ, de a színezés túlságosan halvány, az ugyancsak valamiféle lelki diszkomfortérzésre, gyenge önérvényesítő képességre vall.
Mit jelent, ha a gyerek rajzán túl sok a fehéren maradt terület - A pszichológus szerint érdemes odafigyelni
A gyerekrajzok a kicsik belső világának leképeződései.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gyereknevelés
- gyerekvállalás