Ebből van a legtöbb konfliktus elvált szülők között – A magyar mediátor tapasztalatairól mesél

Január első hétfői munkanapja a válás világnapja.

Elvált szülők, konfliktus
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A válás a családok életében nehéz, új élethelyzetet teremt, mely különösen a gyerekeket viseli meg. A szülőpár akkor tudja leginkább megkönnyíteni a váltást a gyermek vagy gyermekek számára, ha a továbbiakban igyekszik egymással együttműködni. Ez természetesen nem könnyű, de ha tisztában vagyunk vele, hogy melyek azok a leggyakoribb vitás ügyek, amelyekben az elvált szülők nehezen tudnak megegyezni, talán egy kicsit zökkenőmentesebb lehet a folytatás.

Január első hétfői munkanapja a válás világnapja. Ennek apropóján Martonfalvay Lilla általános és igazságügyi mediátort arról kérdeztük, miből van a legtöbb konfliktus elvált szülők között. Az alábbiakban olyan fontos vitaterületeket mutatunk be, melyek – bár a konkrét kérdések az egyéni körülményektől függően változhatnak – sok család életében ismétlődnek.

Ebből van a legtöbb konfliktus elvált szülők között

Gyermektartás összege

Abban az esetben, ha a válást követően nem váltott gondoskodásban nevelik a gyereket, a különélő szülő gyermektartást köteles fizetni a gondozó szülő számára. Ha a gyermektatás összegében nem tudnak megegyezni, akkor a bíróság állapít meg egy összeget – ez napjainkban itthon nagyjából havi 50-150 ezer forint körül alakul gyermekenként.

Sok esetben alakul ki konfliktus a tartásdíjjal kapcsolatban az elvált házastársak között. Mint Martonfalvay Lilla mediátor elmondja, gyakoriak az alábbiakhoz hasonló viták:

„Nem is kerül a gyerek ennyibe havonta, minek veszel meg mindent, amit kiejt a száján, csak szórod a pénzt, aztán meg kidobálod azt a sok cuccot, mert gyorsan kinövi!”,  vagy „Nehogy már a benzinpénzt is én fizessem, te is azzal a kocsival jársz, a suli meg pont útba esik a munkahelyedhez!”

Gyerekkel kapcsolatos jogosítványok

Válást követően sokszor nem könnyű annak elfogadása, hogy ki, mikor, mibe szólhat bele, vagy hozhat döntést a gyermek oktatásával, egészségügyi ellátásával kapcsolatban. Megesik, hogy míg korábban az egyik fél kevéssé érdeklődött az iskolai ügyek iránt, a válást követően úgy érzi, kimarad, lemarad, ha nem változtat ezen. 

– Örök vita tárgya például a KRÉTA rendszerhez való hozzáférés, a fogadóórán és szülői értekezleten való részvétel – mondja Martonfalvay Lilla.

„Eddig sem jártál ezekre a helyekre, most csak azért akarsz, hogy engem bosszants.” Kontra: „Mert nem tudok a gyerekről semmit, nem adod át az információkat!”

Látogatási rend

Ugyancsak gyakori vita tárgya a látogatási rend, mely különösen az ünnepnapokat, születésnapokat, iskolai szüneteket, vakációkat megelőzően csúcsosodik ki.

„Nem érdekel, hogy a te hétvégéd van és cirkuszjegyet vettél aznapra, de most ezen a hétvégén ünnepeljük papa születésnapját, mert a tesóméknak a másik időpont nem volt jó! A gyereknek ott kell lennie, ott lesznek az unokatesók is. Akkor mondd meg neki te, hogy nem jöhet. Pont a kedvenc tortája lesz!”

A cikk az ajánló után folytatódik

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kommunikáció

Mivel a legtöbb családban a válást megelőzően sem volt megfelelő a szülők közötti kommunikáció, a különköltözés után ezen a téren jellemzően van hová fejlődnie az anyának és apának.

– Gyakori probléma, amikor annyira elmérgesedett a helyzet, hogy a telefont vagy az e-mailt nem információátadásra, hanem egymás zaklatására használják a szülők.  Van, hogy egymás után akár 10x is folyamatosan hívogatja egyik a másikat, aki éppen nem tudja vagy nem akarja felvenni. Mindezt akár lehetetlen napszakokban – hajnal 5 óra vagy éppen éjfél felé – mondja Martonfalvay Lilla.

Természetesen a gyerek vagy gyerekek érdekében fontos, hogy ezek a szituációk ne mérgesedjenek el, és a válást követően a kommunikáció lehetőség szerint minél zökkenőmentesebb legyen a szülők között. A szakember szerint ugyanis a felek egymáshoz való viszonya meghatározza, hogy a gyermek hogyan éli meg a válást. Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet: a szülők egymással szembeni viselkedése döntő a gyermek jóllétében. Bizonyos esetekben szükség lehet szakértő bevonására. Ilyenkor pszichológus vagy mediátor segíthet gördülékenyebbé tenni a felek közötti kommunikációt.

– A mediáció általában egy rövidebb folyamat, mely az azonnali konfliktus feloldására összpontosít. A mediáció során a mediátor jelenléte elősegíti a hatékonyabb kommunikációt és a tárgyalást, de nem ad tanácsot, nem formál véleményt – magyarázza Martonfalvay Lilla.

Pénzügyi támogatások egyedülálló magyar szülőknek: mutatjuk a rövid listát

Mivel segíti az állam az egyedülálló anyákat, apákat?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük