Szívfacsaró, hogy ezért vették el a gyerekeket a szüleiktől - Évtizedeken át legálisnak számított Ausztráliában
Gyerekeket emeltek ki családjukból a kormány asszimilációs politikája miatt.
Magyarországon szerencsére napjainkban nehéz elképzelni, hogy gyerekeket szervezetten szakítsanak el a családjuktól pusztán a bőrszínük miatt. Ausztráliában azonban a kormány döntésének értelmében pontosan ez történt a múlt században több évtizeden keresztül.
Kik az ellopott nemzedékek?
Ausztrália őslakosai és a betelepülő európaiak között a történelem során mindig puskaporos volt a levegő, melyből rendszerint a bennszülöttek jöttek ki rosszul. A 19. század közepére már csak 50 000 őslakos élt a kontinensen. Ám ezt a néhány tízezer bennszülöttet is szerette volna a kormány minél rövidebb idő alatt integrálni a fehér társadalomba. Ennek érdekében alkották meg az 1869-es Aboriginal Protection Act elnevezésű törvényt, mely névleg az őslakosok védelmére szolgált. Valójában a törvény értelmében szabályozták a bennszülöttek lakóhelyét, foglalkozását és mindennapi életük egyéb területeit.
Az ausztrál kormány azonban ennél is továbbment: asszimilációs politikája nyomán 1910 és 1970 között az őslakosok gyermekeit egyszerűen elszakították a családjuktól. A gyerekeket elsősorban nevelőintézetekben - ritkábban nevelőszülőknél - helyezték el, nevüket gyakran megváltoztatták, és a nagyobbaknak megtiltották, hogy anyanyelvükön beszéljenek. Az asszimilációs folyamat részeként meg kellett tagadniuk kultúrájukat, nemzeti örökségüket. Gyakran bántalmazás, elhanyagolás jutott nekik osztályrészül. A lányokat rendszerint cselédnek, a fiúkat mezőgazdasági munkára képezték ki.
A kormányzati politika mellé gyártott ideológia az volt, hogy a bennszülöttek élete javulna, ha a fehér társadalom részévé válnának. Ám gyakorlatilag azt célozták meg, hogy Ausztrália őslakossága és a Torres-szoros szigetlakói haljanak ki a természetesen eliminációs folyamat révén. Elsősorban a félvér gyerekeket szakították el a családjaiktól, mivel a hatóságok úgy vélték, ezek a gyerekek világosabb bőrszínük miatt könnyebben beilleszthetőek a fehér közösségbe.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Generációkon átívelő következmények
A kormány évtizedekig tartó asszimilációs politikájának eredményeképpen 1970-ig körülbelül százezer őslakos gyereket emeltek ki a családjából. Az elszakított gyerekek és leszármazottaik esetében szignifikánsan magasabb a pszichés problémák megjelenése - például depresszió -, droghasználat, bűnözés. A családokat ért generációkon átívelő traumák, veszteségek miatt 1997-ben az ausztrál parlament bocsánatot kért az őslakosoktól, 1998 óta pedig minden év május 28-án tartják Ausztráliában a nemzeti bocsánatkérés napját. Jelenleg az ellopott generációnak több mint 17 000 túlélője, leszármazottja van. 2008-ban a kormány is megkövette az asszimilációs politikának áldozatul esett bennszülötteket:
„Az ellopott nemzedéknek és hozzátartozóiknak szóló nemzeti bocsánatkérés egy első és szükséges lépés ahhoz, hogy el tudjunk szakadni a múlttól. A bocsánatkérést a kormány teszi meg, de nem tartja felelősnek az ausztrál nép jelenlegi generációját” - volt olvasható Jenny Macklin miniszter közleményében.
Gyönyörű képeken Ausztrália a 2020-as tűzvész előtt
A 2020-as katasztrófa Ausztrália délkeleti államait, Új-Dél Wales és Victoria területét érintette elsősorban, de a Kenguru-szigeten pusztító tűzről is sokat lehetett hallani.
Ilyen csodálatos volt egykor az ausztrál tűzben leégett vidék: felfoghatatlan a tragédia
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
Forrás: australianstogether.org.au
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- konfliktus