Miért riad fel éjszakánként a gyerek? 3 ok a háttérben, amire sok szülő nem gondol
Nem kell komolyabb családi trauma a gyermekkori alvászavarhoz.
A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás gyermek- és felnőttkorban egyaránt nélkülözhetetlen a jó közérzethez, a másnapi jó agyműködéshez, illetve hosszú távon az egészséghez.
Az éjszakai felébredések egyfelől csökkentik a pihenésre fordított időt, másfelől olyan, a gyermekben felgyűlt félelmekre, szorongásra hívják fel a figyelmet, amelyek ellen jobb időben tenni.
Miért riad fel éjszaka?
A legtöbb esetben tehát az alvászavar hátterében érzelmi probléma húzódik meg, amelyet kiválthatnak iskolai események, de akár a nem megfelelő szabadidős tevékenység is.
Gyakori okok
- Esti tévénézés.
- Iskolai konfliktusok.
- Félelmetes számítógépes játékok.
Ha családi program az esti tévénézés, fontos, hogy tisztában legyél a műsor jellegével, ugyanis egy-egy, a gyerek korának nem megfelelő film könnyen vezethet rémálmokhoz. Az álomban is megjelenő felkavaró képkockák olykor annyira intenzívek lehetnek, hogy a gyerek nemcsak felébred, de már nem is képes visszaaludni.
Hasonló a helyzet a számítógépes játékokkal. Különösen a lefekvéshez közeli időpontban végzett játék túlságosan felpörgetheti a gyereket. Számos kutatás bizonyította már, hogy a képernyő fénye akadályozza a melatonintermelést, ami megzavarja a nyugodt alvást - nemcsak gyermekek, hanem felnőttek esetében is.
Az iskolai események - osztálytársakkal, pedagógusokkal - során kialakult konfliktusok olyan félelmeket, szorongást válthatnak ki a gyerekből, amelyek zavarják az éjszakai pihenést. Az iskolai stressz akár a vérnyomás megemelkedését is eredményezheti, ami megnehezíti az éjszakai pihenést.
Fontos, hogy mindennap jusson idő a nyugodt körülmények közötti beszélgetésre. A gyermek érezze, hogy otthon figyelnek rá, legyen alkalma mesélni azokról az iskolai dolgokról, amelyek szorongást váltanak ki belőle.
A szakirodalom pavor nocturnus néven tart számon egy más jellegű, elsősorban hat év alatti kisgyerekeknél előforduló éjszakai felriadást, amelynek hátterében a még fejletlen idegrendszer áll. Ennek jellemzője, hogy a gyerek hirtelen riad fel álmából, pupillái tágak, szívverése szapora, sír, sikít, pánikszerű félelem fogja el, dobálja magát, esetleg remeg. Mindeközben nem teljesen éber, szólításra nem reagál - amitől csak még ijesztőbb lehet a jelenség. Ilyenkor nem érdemes megpróbálni felkelteni, a legjobb, amit tehetsz, hogy magadhoz öleled, amíg elmúlik a felriadás.
Fontos esti rituálé
Különösen a kisebb gyermekek esetében fontos, hogy az esti lefekvésnek állandó, előre belátható, biztonságot adó menete legyen. Ebben sokat segít a családi együttlét, a beszélgetés, a közös játék. Ilyenkor a gyerek is lehetőséget kap arra, hogy beszámoljon arról, milyen napja volt, esetleg milyen események nyugtalanítják. Kicsiknél közvetlenül lefekvés előtt fontos az esti meseolvasás, a nagyobb gyereket érdemes arra biztatni, hogy olvasson lefekvés előtt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
3 mondat, amit semmiképpen se mondj a gyereknek: örök lelki törést okozhat
- kisgyerek
- gyerekrajz
Milyen színeket használ a gyerek, amikor rajzol? Ezt árulja el a lelki egyensúlyáról
- kisgyerek
- gyerekrajz