Egy osztálynyi gyerek lesz öngyilkos Magyarországon évente - Az iskolapszichológussal beszélgettünk a bullyingról

Több szomorú, tragikus eset is történt az elmúlt hetekben.

Bullying iskolapszichológus

November 2-án négy fővárosi szülő tett feljelentést a rendőrségen, mert általános iskolás gyermekeiket bántalmazták a társaik a XVI. kerületben. Az elkövető fiatalok 13-14 éves társaikat közterületen bántalmazták, letérdeltették, gázpisztollyal fenyegették. És minderről mobiltelefonnal felvételt is készítettek. Az eset kapcsán felmerült a gyanú, hogy a bántalmazás célja egy online kihívás volt, és a róla készült felvételt az interneten akarták közzétenni.

November 6-án egy 16 éves sümegi fiú feküdt a vonatsínekre, mert nem tudta tovább elviselni társai zaklatását. Négy-öt társa a túlsúlya miatt pécézte ki magának, nem csupán gúnyolták, de előfordult, hogy a nyílt utcán mögé settenkednek, majd elgáncsolták - és az esetet videóra vették. A szomorú, tragikus esetek kapcsán az iskolai zaklatásról, bullyingról és annak megelőzéséről kérdeztük Teveliné Horváth Melinda okleveles pszichológust, iskolapszichológust

Mi az a bullying?

Az UNICEF felmérése szerint a magyar tizenévesek 85%-a élt már át iskolai zaklatást, 66%-uk pedig arról számolt be, hogy rendszeresen éri verbális vagy fizikai erőszak, bullying. Az angol kifejezés nem írható le egyszerűen a piszkálódás, csúfolódás, gúnyolódás, kiközösítés szavakkal. 

- Minden korban megfigyelhetőek voltak a gyermekek közti konfliktusok, de a bullying sokkal több ennél. Rendszeresen, ismétlődve történnek a gyermekre szándékosan ártó céllal, a fájdalom okozása miatt történő bántások, miközben kiegyenlítetlenek az erőviszonyok, tehát az áldozat képtelen megvédeni saját magát - mondja Teveliné Horváth Melinda.

Online kihívás

Az elmúlt években egy új elemmel is kiegészült a bullying: van, hogy a bántalmazók videóra veszik, majd feltöltik az internetre - jellemzően úgy, hogy az elkövető személye ne látszódjon rajta. Előfordul, hogy mindez valamilyen online kihívás részeként történik. Teveliné Horváth Melinda szerint ebben benne van a FOMO - Fear of Missing Out, vagyis a valamiből kimaradás - érzése. 

- A veszélyes online kihívások motivációja gyakran a fiataloknak az a félelme, hogy kimaradnak valamiből, lemaradnak, elveszítik társadalmi státuszukat. Hogy közösségükben továbbra is „menők” maradjanak, illetve minél több like-ot szerezzenek, bevállalják a néha igencsak veszélyes kihívásokat.

Cyberbullying

De az internet elterjedésével még egy káros jelenség is megfigyelhető. A cyberbulling azért kifejezetten veszélyes, mert a zaklatás nem csak az iskolában vagy az iskola környékén érheti a gyereket. Megdöbbentő adat, de a 10-14 éves korosztályban évente egy osztálynyi (25-30) gyerek követ el öngyilkosságot hazánkban, aminek számos esetben a bullying az oka.

- A cyberbullying legveszélyesebb vonása, hogy bárhol és bármikor, napi 24 órában lecsaphat a gyermekekre. A szülőknek figyelnie kell a gyermek internetezési szokásait, és megelőzni a bajt, elmondani, hogy az online térben bárkinek kiadhatják magukat az emberek, rengeteg a kamuprofil, és soha ne adjon ki magánjellegű információt magáról a gyermek. Ha zaklató üzeneteket kap, azonnal fotózza ki, és mutassa meg a szüleinek.

Hogyan ismerhető fel a bullying?

A szakember szerint a szülők és a pedagógusok számára nehezíti a bullying felismerését és az időben történő cselekvést, hogy a bántalmazott gyerekek sokszor nem beszélnek róla, mert félnek a retorzió miatt, vagy saját magukat okolják miatta.

- Ha testileg, fizikailag bántják a gyermeket, figyelmeztető jel lehet, hogy a gyermek nem hajlandó a szülők előtt öltözködni, előfordulhat, hogy véletlenül vagy testnevelésórán tűnnek fel a sérülések a társaknak. Ha a szülő mégis valahogy felfedezi, a gyermek a kérdésekre zavaros válaszokat adhat, magyarázkodni kezdhet.

A verbális bántalmazást természetesen még nehezebb felismerni, hiszen ebben az esetben nincsenek külsérelmi nyomok. A gyerek viselkedése azonban megváltozik, így gyanú esetén érdemes figyelni az árulkodó jeleket. 

- Csendesebbé, zárkózottabbá válhat, nem akar iskolába menni, nem szívesen beszél arról, hogy mi történt vele az iskolában. Ha a szülő rákérdez, előfordulhat, hogy nagy érzelmi kitöréssel reagál. Hasfájás, hányinger, fejfájás is előfordulhat, nem szeretne iskolába menni, de alvásproblémák és a tanulmányi teljesítmény romlása is előfordulhat - sorolja Teveliné Horváth Melinda.

Természetesen a bullying esetében a legfontosabb a megelőzés lenne, mely leginkább szeretetteljes, a másikra odafigyelő környezet megteremtésével, sok otthoni és iskolai beszélgetéssel érhető el.

- A prevenció, az iskolai zaklatás megelőzése kiemelten fontos, de ha tudomást szerez a szülő vagy a pedagógus a bullying jelenségéről, azonnal be kell avatkozni. A be nem avatkozás, a szőnyeg alá söprés is egyértelműen negatív emberi reakciónak számít.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nem akarom, hogy a gyerekem áldozat vagy zaklató legyen!

Aki szülőként tart attól, hogy gyermeke a bullyingszituációban bármelyik oldalra is kerül, fontos, hogy ne teljen el úgy nap, hogy nem beszélgetett a gyerekével. Ehhez a klasszikus „Mi volt ma a suliban?” helyett itt ajánlunk néhány célravezetőbb kérdést.  

- Minél többet beszéljen a szülő a gyermekével! Érezze a gyermek a szülő feltétlen bizalmát, azt, hogy megoldást keres a problémájára. Semmiképpen se bagatellizálja el, ha a gyermek panaszkodik, hogy bántják az iskolában. Azonnal cselekedjen, keresse fel a pedagógusokat, érdeklődjön az iskolai eseményekről, keresse fel az iskolapszichológust.

Mindez rendkívül fontos, hiszen az iskolai zaklatásnak felnőttkorra ható, személyiséget és önértékelést érintő következményei is vannak, mondja Teveliné Horváth Melinda. Ha pedig valakinek a saját gyermekéről derül ki, hogy bánt másokat, ugyanilyen fontos a beszélgetés. 

- Mielőbb beszélje meg vele a szülő, hogy mennyire helytelen, és milyen súlyos következményekkel járhat a viselkedése. Vannak kisfilmek, amik nagyon megrázó módon magyarázzák el, milyen hatása is van a bántalmazásnak, ezeket is meg lehet mutatni. Illetve sajnos egyre több olyan esetről is beszélhet a gyermeknek, melyek elrettentő példát nyújtanak. A zaklató gyermekek nagy részben az otthoni bántalmazó közegből kerülnek ki, az otthoni bántásokat az iskolai közegen torolják meg. A szeretetteljes, támogató szülői háttér mindkét esetben a legfontosabb védőfaktort jelenti.

Még több jel, ami iskolai zaklatásra utal - Olvass tovább!

Az online bullying minden harmadik gyereket érinti az országban, így minden szülőnek - és pedagógusnak - érdemes odafigyelni a legapróbb jelekre, hogy kiderüljön, zaklatás áldozata-e a gyermek.

Észrevétlen, de fontos jelek, hogy zaklatják a gyereket az iskolában - A pszichológus válaszol

Mit tehet a szülő, ha zaklatják gyermekét az iskolában?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük