6 dolog, ami makacs hasfájást okoz

És 3 gyógyító tipp

A hasfájós pici akár órákat is átsírhat. Tudd meg, mitől csikar a pocak, és mit tegyél, hogy könnyebb legyen neki!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A hasfájós és sírós baba mellett minden egyes nap idegpróbáló lehet. Ha ráadásul rendszeresen ugyanabban az időpontban kezd rá a pici, látszólag ok nélkül, hiszen nem beteg, és nem evett semmi rosszat, nem csoda, ha óráról órára egyre jobban összeszorul a gyomrod, hogy vajon ezúttal mi történik. Ne állj tanácstalanul a bömbölő pici kiságya mellett: ismerd meg a hasfájás leggyakoribb okait, és tudd meg, mit tehetsz, hogy enyhítsd a gyötrelmes sírást és a kellemetlen fájdalmat!

Mi okozhatja a hasfájást?

A hasfájás általában két- vagy három hetes korban kezdődik, és a hatodik hétig romolhat. Nincs egyértelmű válasz arra, hogy mi az, ami a hasfájást okozza, ám többféle elmélet is létezik magyarázatként. Ismerd meg a lehetséges okokat!

Túlterheltség

Az élet első néhány hetében a babák általában kizárják a környezetből jövő külső ingereket, valószínűleg így tudnak az alvásra és az evésre koncentrálni. Amint azonban egyre inkább tudatosul bennük az őket körülvevő világ, gyakran több ingert vesznek fel, mint amennyit képesek feldolgozni. Egész álló nap információk bombázzák őket: új hangok, vizuális ingerek, szagok. Így a kora esti órákra felfokozott, érzékszervileg túlingerelt állapotba kerülhetnek, ennek következménye pedig az érzékeny vagy különlegesen éber babáknál a hasfájás lehet.

Szerencsére a gyerkőcök három vagy legkésőbb öt hónapos korra megtanulják kikapcsolni a környezetet még a túltelítődés előtt, így a hasfájós rohamok véget érnek. Ha a baj okaként erre a tényezőre gyanakszol, a túlgondoskodás, vagyis a ringatás, dajkálás, hintáztatás és az éneklés csak ronthat a helyzeten.

Helyette figyeld, hogyan reagál a baba bizonyos ingerekre, és kerüld azokat, amelyek ártanak. Ha például jobban sír dörzsölgetésre vagy masszírozásra, hagyd el ezt a fajta érintést a hasfájás idején, és inkább próbáld meg hintáztatni, ha már elég idős hozzá.

Éretlen emésztés

Egy másik elmélet szerint a kisbaba fejletlen emésztőrendszere erősen összehúzódik, amikor a szelek távoznak, ez pedig fájdalmat okoz, nem meglepő módon pedig sok sírást. Ha a bélgázok tűnnek a hasfájás kiváltó okának, gyógyszerekkel lehet segíteni rajta, de megpróbálhatod masszírozással is serkenteni távozásukat. Újabb vizsgálatok szerint a hasfájás gyakori oka lehet a reflux is. A gyomorsav visszacsorgásának ezen formája a baba nyelőcsövét ingerli, akárcsak a felnőtteknél olykor a gyomorégés. Ez a kellemetlen, égő érzés pedig sírást vált ki.

Környezet és tej

A hasfájáshoz hozzájárulhat, bár még ismeretlen okból, ha cigifüst van a lakásban. Minél több dohányos van a háztartásban, annál nagyobb a valószínűsége a hasfájásnak, és annál súlyosabb a panasz.

Nem elegendő tej vagy más szoptatási problémák is kiválthatnak hasfájást. A tejutánpótlás gyakran a kora esti órákban csökken, abban az időben, amikor a baba sírni kezd. Ha ez az oka a hasfájós viselkedésnek, a jobb szoptatási technika vagy a leszívott tejjel történő kiegészítés megoldhatja a gondot.

Szülői feszültség

Egy meglehetősen vitatott elmélet szerint a baba azért hasfájós, mert a szülők idegesek. Sok szakértő szerint valószínűbb, hogy a baba sírása váltja ki a szülők feszültségét, mások szerint a nagyon ideges szülő akaratlanul is átadja szorongását a gyereknek, és megríkatja vele. Lehetséges, hogy a szülői feszültség nem okozza, de mindenképpen súlyosbítja a hasfájást.

Mit tegyél, hogy jobban érezze magát?

A gyakori hasfájással küszködő babák ugyanúgy fejlődnek, gyarapodnak, mint azok az apróságok, akik keveset sírnak. Számodra ugyanakkor már korántsem kellemes az állandó hangos, sikítozó sírás, úgyhogy nem árt, ha különböző nyugtató praktikákkal megpróbálod siettetni, hogy gyermeked kinője a pocakbajt.

Enyhe nyomás a hasra

A hasfájás ellen az egyik leghatékonyabb praktika a babamasszázs lehet. Fektesd hanyatt a picit, és finoman simogasd a pocakját, miközben figyeled a reakcióját: ha megnyugszik mozdulataidtól, egészen addig dörzsöld finom nyomkodásokkal vegyítve a hasát, amíg el nem alszik, vagy végleg el nem apadnak a könnyei. Ha fájdalmait puffadás okozza, az is segíthet a gázok távozásában, ha a pocakját dobként feszítő levegőt finoman lefelé masszírozod. Ha mozdulataidtól egész kis teste ellazul, hamarosan meg fog könnyebbülni.

Vigyázz a levegővel!

Sok újszülött rossz közérzetét gyakran a lenyelt levegő okozza. Etetés közben tartsd függőlegesen, és rendszeresen büfiztesd. A cumisüvegen a megfelelő nagyságú lyuk szintén csökkenti a problémát: ügyelj rá, hogy ez ne legyen túl nagy, mert akkor a tápszerrel együtt több levegő is megy, de túl kicsi se, hiszen, ha nagyon meg kell küzdeni a tápszerért, az is hozzájárul a levegő lenyeléséhez.

Etetés közben büfiztesd gyakran. Ha cumisüvegből etetsz, erre minden 15 vagy 30 gramm után kerüljön sor. Szoptatásnál akkor történjen, amikor a másik melledre veszed a babát. Persze, ha időközben úgy tűnik, hogy sok levegőt nyelt, vagy rossz a közérzete, feltétlenül tarts szünetet. Cumiztatásnál és szoptatásnál egyaránt büfiztetésnek kell zárnia az etetést.

Pólyázás

Meglepő módon sok babának jólesik, ha a hasfájás során egy szoros anyagba csavarva lefektetik. A pólya egyrészt melegen tart, tehát hasonlóan enyhíti a fájdalmat, mint a meleg vizes tömlő a menstruációs görcsöket. Másrészt pedig a szoros biztonság az anyaméh közegét is idézi, ami akkor lehet különösen megnyugtató, ha a gyerek feszültség vagy stressz miatt sír.

Nem minden poronty kedveli azonban a pólyázást, ha tehát betekerve csak még jobban üvölt és kapálózik a pici, akkor inkább vedd magadhoz, és ne hagyd egyedül a kiságyban!

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

baba jatek
  • első év
  • gyerekjáték

5 multifunkciós gyerekjáték

Ezt is szeretjük