Amire a gyerek örökké emlékezni fog
Attól, hogy nincs tele a zsebed, még számos módon szerezhetsz örömet.
A szülők jellemzően szeretnének mindent megadni csemetéjüknek, és frusztrációval tölti el őket, ha anyagi lehetőségeik gátat szabnak ez irányú vágyaiknak.
Amennyiben te is közéjük tartozol, jó hírünk van: néhány filléres praktikával boldogabbá teheted a lurkót, mint egy drága ajándékkal, miközben ez maradandó élményt is jelent.
Mancslenyomat
Egy-egy aprónak tűnő, ám valójában nagy jelentőséggel bíró gesztus révén megerősítheted a gyerekben a tudatot, hogy fontos számodra, és figyelemmel kíséred az életében történő változásokat.
Áldozz be egy régi abroszt, melyre a kicsi időről időre rányomhatja festékbe mártott tenyerét, és írd rá a dátumot - a legközelebbi alkalommal a lurkót örömmel tölti el, hogy néhány hónap vagy év leforgása alatt mennyivel terebélyesebbé vált a mancslenyomata.
Még jobb, ha találsz egy olyan felületet a falon, mely a látogatók számára nem túl szembetűnő, és azon helyezi el a gyerek a lenyomatot. Ugyanitt azt is bejelölheted bizonyos időközönként, hogy mennyit nőtt porontyod.
Születésnapi praktikák
Természetesen nincs az a gyerek, aki ne örülne az ajándéknak, a születésnapja azonban nem feltétlenül emiatt marad emlékezetes számára. Számos más módon is érzékeltetheted vele, hogy ekkor minden róla szól. Semmibe nem kerül például megírni egy szülinapi levelet, amiben megemlíted az elmúlt esztendő főbb eseményeit, a gyerkőc és a család életében történt változásokat, illetve a csemete figyelemre méltó eredményeit.
Érdemes évről évre eltenned egy, a gyerek születésének napján megjelent újságot is, amivel két legyet üthetsz egy csapásra. A lurkó garantáltan büszke lesz magára, ha az éppen aktuális ünnepen előveszed a régebbi példányokat - minél több van belőlük, annál nagyobbnak érzi majd magát. Ráadásul az összegyűjtött lapokat felnőttként is szívesen meg-megnézi majd, csak a nosztalgia kedvéért.
Ünnep a hétköznapokon
Egy kisgyerek számára nemhogy egy év, de még néhány hónap vagy hét is szinte egy örökkévalóságnak tűnhet, így úgy érzi, aránytalanul sok idő telik el egy-egy ünnep között.
Ezt ellensúlyozandó tarthatsz neki félszületésnapokat - persze ilyenkor nincs szükség olyan fényes külsőségekre, mint az igazi szülinap esetében, és az ajándékozásba pedig kiváltképp nem kell nagyobb összeget fektetned.
Inkább vegyél egy-két olcsó apróságot, és vidd el a gyereket ebédelni vagy sütizni-fagyizni. Különösen praktikus, ha a félszületésnapot egy unalmas hónapra időzíted, amikor semmiféle más ünnep nincs a családban.
Hangemlékek
A gyerekek általában a kezdetektől fogva szeretik, ha felveszik a hangjukat. Akár már babakorában is rögzítheted azokat az úgymond beszélgetéseket, melyeket például az etetések alkalmával folytattok, ha pedig már nagyobb, egy-egy izgalmas vagy jelentős nap eseményeit is átbeszélhetitek, különös tekintettel a gyerkőc különböző sikereire. Jó ötlet az is, ha félévente-évente felvetetsz a gyerekkel egy történetet, amit jól ismer. A hang és a szókincs változása mindkettőtöket csodálattal tölt majd el, egyszersmind a felvétel értékes dokumentációként is szolgál a kicsi fejlődéséről.
Lelki bajok kisgyerekkorban
A gyerkőcöt jellemzően nem az viseli meg leginkább, ha a szüleinek nem telik drága ajándékokra. Tudd meg, melyek a kisgyerekkori lelki problémák leggyakoribb okai!
Tárgyak helyett élmények
Számos pszichológiai kutatás jutott arra az eredményre, hogy a valódi örömforrást nem a különböző tárgyak beszerzése, hanem sokkal inkább a tapasztalatok gyűjtése jelenti. Sőt, mi több, előbbi több bánatot szerezhet, mint boldogságot, hiszen a nemrég vásárolt csilivili játék, mindentudó kütyü vagy trendi ruhadarab fölött némi képzavarral élve gyorsan elszáll az idő vasfoga. A legtöbb szülő pedig érthető módon képtelen mindig mindenből a legújabbat beszerezni, ám az szinte biztosra vehető, hogy a kicsi környezetében akad legalább egy, az átlagosnál lényegesen jómódúbb családból származó gyerkőc, akinek mindez természetes - innen pedig egyenes út vezet a frusztrációhoz.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezzel szemben az új tapasztalatok megszerzése nem hasonlítható össze mások élményeivel, ráadásul ezeket a csemete ténylegesen birtokolhatja, hiszen beépülnek a személyiségébe. Az ilyesféle tapasztalatok pedig sokszor nem, vagy csak alig kerülnek pénzbe - egy kirándulás, túra, de akár egy mozi- vagy színházlátogatás is maradandóbb emlék lehet a gyerek számára, mint egy hosszú hétvége egy wellness-hotelben vagy akár egy egzotikus utazás.
Cikkünk Vicki Lansky Szülők lettünk! című könyve alapján íródott, mely a Duna Könyvkiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- életmód
- kisgyerek
A szülők legújabb kedvence: mesetakaró
- kastély
- magyar város