Ennyit alszanak a kisgyerekes anyák - Durva mínuszokat mutat egy kutatás
Fájdalmas belegondolni, hogy a baba születését követően ennyi éjszakai alvásról mondunk le.
A kamaszokat nevelő szülők gyakran nosztalgiával gondolnak vissza gyermekük baba- illetve totyogókorára. Arra az időszakra, amikor életük értelme még ott maradt, ahová letették, illetve nem beszélt vissza. És olyan cuki volt! Meg babaillatú! Persze az idő múlása egyfelől megszépíti az emlékeket, másfelől a kisgyerekes hónapok-évek durva alvásmegvonása eredményeképpen valószínűleg egy csomó mindenre nem is emlékeznek a szülők. És hogy mennyire keveset is alszanak a kisgyerekes szülők - különösen az édesanyák -, azt egy felmérés segítségével igyekeztek számszerűsíteni is.
A kisgyerekes anyukák kialvatlanabbak, mint gondolnánk
A felmérés során 1300 kisbabás, illetve kisgyerekes szülőt kérdeztek meg alvási szokásaikról. A válaszadók 88%-a számolt be arról, hogy a kialvatlanság komoly stresszforrást jelent számára a mindennapokban. 77%-uk nyilatkozott úgy, hogy már az esti lefekvés idején szorongást éreznek az újabb álmatlan éjszaka kilátása miatt. A megkérdezett szülők 65%-a pedig úgy nyilatkozott, hogy magányosnak érzi magát, amikor éjszaka fent van a babájával.
Évi 133 éjszaka mínusz
10 szülőből 7 válaszolta, hogy gyermeke egyéves koráig minden éjszaka körülbelül három órával kevesebbet aludt, mint a baba születése előtt. Vagyis heti szinten 21 óra alváshiányt gyűjtött össze, ami egy évre vetítve 133 éjszakát jelent. Mondhatjuk tehát, hogy gyermekük születésével az anyák 70%-a lemond a követező évi alvásmennyiségük egyharmadáról.
Mindezek ismeretében könnyen megérthető a sokat ismételt bosszantó tanács, melyet a várandós anyukák kapnak: „Aludj, amíg tudsz!” Persze már az utolsó trimeszterben sem megy könnyen az alvás, de legalább még pihenésre van lehetőség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alvásmegvonás mint kínzási módszer
És hogy az alvásmegvonás mennyire megterhelő a szervezet számára, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a történelem során sok esetben alkalmazták kínzási módszerként is. Ismerték és használták már az ókori Rómában és a középkori boszorkánypereknél is. De napjainkban is alkalmazzák a keleti országokban, sőt az amerikai CIA sem riad vissza tőle. A krónikus alváshiány megnöveli a szervezetben a gyulladásos folyamatok kialakulásának esélyét, hallucinációt okozhat, felborítja a hormonháztartást, szorongás, depresszió kialakulásához vezet.
Épp ezért érdemes elfogadni az első hónapokban - években - bármilyen segítséget barátoktól, nagyszülőktől, első gyerek esetén pedig élni a lehetőséggel, hogy a baba alvásidejében az édesanya is próbáljon meg aludni - akár csak fél órákat is.
„Jó szülők lennénk, csak nem élveznénk” 3 nő őszinte vallomása a gyermektelen életről
A szülői szerep csupán egy lehetőség.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)