Nincs lefekvés birkózás és hiszti nélkül? Ezek a tippek segíthetnek a könnyebb altatásban

Tudd meg, hogy érheted el, hogy magától merüljön álomba!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülés után fel kell készülnöd rá, hogy az első hónapok kevés pihenéssel, de annál több idegtépő, gyereksírástól hangos perccel telnek majd. Idővel azonban a legtöbb poronty elcsendesedik, kinövi a hasfájós időszakot, és te is megérted, az egyes sírástípusokkal mit akar mondani.

Ezzel párhuzamosan az esték is egyre könnyebbek lesznek, ha pedig szerencséd van, csemetéd lassan megtanul magától elaludni. Az éjszakák azonban még egy féléves baba mellett sem minden esetben problémamentesek. Tudd meg, mit tegyél, ha a piciknek szánt altató módszerek eddig nem váltak be, és még mindig elindul a hiszti, amikor aludnál.

Az első lépések

Mielőtt elkezdenéd az álomtréninget, érdemes megvizsgálni a baba alvási szokásait, és megnézned, hogy nem alszik-e túl sokat nappal. A másik fontos kezdő lépés a baba éjszakai etetéseinek szüneteltetése. Ha a pici elalszik a mellnél vagy a cumisüvegnél, alakíts ki olyan lefekvési menetrendet, mely az esti etetést a fürdés és a többi megszokott tevékenység elé helyezi. Így a gyerkőcöt még ébren rakhatod az ágyba, ami segít abban, hogy elkezdje megtanulni az egyedül elalvást.

Ezután el kell döntened, hogy melyik módszerrel szeretnéd elindítani gyermekedet az önálló alváshoz vezető úton. Ne feledd, hogy nem minden módszer válik be mindenkinél. Legyél rugalmas, és, ha a módszer, amit kipróbáltál, mégsem felel meg a családnak, próbálj ki más tervet is.

Szigorú, de hatásos: azonnali elvonás

Az egész éjszakai alvásra most azonnal áhítozó, kétségbeesett szülők számára szinte mindig elfogadható, ha a baba álomba sírja magát. Bár néhányan javasolják, hogy ezt a módszert akár már a baba három hónapos korában kezdd el alkalmazni, célszerűbb hat hónapos korig várni.

Akkorra már a legtöbb babának nincs szüksége az éjszakai táplálkozási szünetekre. Ne feledd, hogy amíg a fiatalabb csecsemő az alapszükségletei kifejezése miatt sír, az idősebb babák motivációi jóval kifinomultabbak, és inkább azt szeretnék elérni egy kis hisztivel, hogy dédelgetést és ringatást kapjanak. Ha azonban megmakacsolod magad akaratos féléves csemetéddel szemben, valószínűleg három-négy éjszakán belül feladja a sírást, mivel többé már nem hat rád vele.

Bár keménynek tűnik a módszer, sokkal inkább téged tesz próbára, mint a babát, de, ha elfogadhatatlannak érzed ezt a megközelítést, ne próbáld ki. A szülői ösztönökkel ellentétes nevelés ritkán sikeres. Inkább, ameddig szükséges, adj a babának egy újbóli elalvást segítő mankót: altatózenét, cumit vagy szoptatást, vagy vesd be a következő módszert.

Hogyan viseld el a sírást?
Könnyebb kezelni a sírást, ha részlegesen kizárod. Használj füldugót, a ventilátor zúgását, háttérzenét, halkra kapcsolt tévét, rádiót, illetve bármi mást, ami tompítja a sírás hangját, de nem nyomja el teljesen. Ha van a szobában babaőr, halkítsd le, hogy ne legyen annyira erős a zaj, de csak annyira, hogy, ha megváltozna a pici hangja, és komolyabb bajt jelezne, még felismerd, majd cselekedhess.

Fokozatos elvonás

Ez az eljárás az azonnali elvonásos technikához hasonlóan működik, de lehetővé teszi, hogy lassabban és kevesebb sírással haladjatok a nyugalmas éjszakák felé. Íme, néhány időigényesebb, de kíméletesebb módszer.

Ferberizálás

Ha a dr. Richard Ferberről, A gyerek alvási problémáinak megoldása című könyv írójáról elnevezett ferberizálás módszerét szeretnéd követni, akkor az első éjszakán a babát ébren fektesd le, cirógasd meg, búcsúzz el tőle pár kedves mondattal, majd hagyd el a szobát. Ne maradj vele addig, amíg elalszik, és ne vedd fel. Ha elkezd sírni, és szinte biztos, hogy elkezd, hagyd öt percig bömbölni, majd menj vissza a szobába, újra cirógasd és nyugtasd meg. Ismételd ezeket a lépéseket addig, ameddig sír, de minden alkalommal, amikor magára hagyod, növeld az időt öt perccel, egészen addig, amíg el nem alszik.

Általánosságban a sírás időtartama három éjszakán keresztül fokozatosan csökken. Valamikor a negyedik és hetedik éjszaka között már csak egy kis szipákolást vagy pár perc sírást fogsz hallani: ekkor már ne menj be a kicsihez. A következő napokban pedig eljön az áhított csend, és végre te is aludhatsz egy nagyot.

Szisztematikus ébresztés

Ez a módszer ugyanolyan jól működhet, mint a ferberizálás. Bár valamivel lassabban érheted el a végső csöndet, elkerülheted vele a hosszú és makacs sírásokat, melyek időnként még a ferberizálás mellett is becsúszhatnak. Egy héten keresztül vezess naplót a baba éjszakai felébredéseiről, hogy megállapíthasd, melyek a szokásos ébredési idők. Ezután állítsd be az ébresztőórát az első sírás várható időpontja elé.

Amikor megszólal, kelj fel, ébreszd fel a babát, majd végezd el az ébredés utáni spontán ceremóniát: a pelenkacserét, az etetést, a ringatást és az egyéb szokásos dolgokat. Mindegyik esedékes ébredést így előzd meg, de folyamatosan növeld a szisztematikus ébresztések közötti időt, és végül kezdd elhagyni őket. A program támogatói szerint az ébresztések pár héten belül teljesen elhagyhatóak lesznek.

Megerősített alvásritmusok

Az alvásritmusok megerősítése azon alapszik, hogy soha nem engeded túlfáradni a babát. Ezen megközelítés szerint az összes alvásproblémának az erős kimerültség az oka. Ha felkészülsz a csecsemő természetes álmosságára - mind szunyókálás, mind lefekvés idején -, és ennek megfelelően határozod meg az altatás idejét, ügyelve arra, hogy ekkorra gyermeked a kiságyba kerüljön, és ne kutyafuttában, a babakocsiban kelljen elringatnod, a baba könnyebben álomba merül, és jól alszik majd. Ha vannak éjszakai felébredések, röviden reagálj, nyugtasd meg a babát, de hagyd, hogy magától aludjon vissza.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Válaszd ki a fenti módszerek közül, amelyik számodra a legszimpatikusabb, de amelyik mellett egyszer letetted a voksodat, azt akkor is próbáld végigvinni, ha eleinte nem is tűnik a leghatásosabbnak. Csak akkor válts technikát, ha egészen biztosan nem válik be, amivel próbálkozol, és egy másik módszer bizonyul a nyugodt éjszakák zálogának.

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük