Akár egy telepakolt szennyeskosár: ez történik az ADHD-s gyerek agyában

Az ADHD-s gyerek nem egyszerűen szétszórt és impulzív.

ADHD-s agy
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ADHD - attention deficit hyperactivity disorder - vagyis figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar évről évre egyre jobban bekerül az érdeklődés középpontjába. Míg néhány évtizeddel ezelőtt az ADHD-s gyerekeket, felnőtteket egyszerűen szétszórtnak, nyugtalannak, rossznak, neveletlennek, figyelmetlennek bélyegezték, mára az emberek többsége tisztában van vele, hogy nem viselkedési problémáról, hanem agyi működési eltérésről van szó.

De hogy pontosan hogyan is kell elképzelnünk egy ADHD-s gyerek agyát, arról Kristin Wilcox PhD írt a Psychology Today című lapban. Wilcox ADHD-gyógyszerekkel kapcsolatos tanulmányait a Johns Hopkins Egyetem Orvostudományi Karán végezte, emellett ADHD-s fia révén személyesen is érintett a témában.

Az ADHD tünetei

Az ADHD-gyanú a legtöbb esetben már óvodában felmerül, de legkésőbb iskoláskorban egyértelművé szokott válni a környezet számára, hogy a gyerek viselkedése mögött valami meghúzódhat. Az ADHD legtipikusabb tünetei között említhetők:

  • impulzivitás
  • szétszórtság
  • iskolai nehézségek
  • nyüzsgés, hiperaktivitás
  • emocionális nehézségek
  • túlzó érzelmi megnyilvánulások

Ez történik az ADHD-s gyerek agyában

A gyerekek körülbelül 3-5%-át érinti az ADHD - elsősorban a fiúk érintettek. Szakemberek szerint neurobiológiai szinten fellelhető a háttérben bizonyos vegyi anyagok egyensúlyhiánya: jelenlegi tudásunk szerint a dopamin és a noradrenalin alacsonyabb szintje húzódik meg az ADHD mögött. Az agyi képalkotó vizsgálatok szerint elsősorban az agy dopaminban gazdag területei, mint például a frontális kéreg érintettek ADHD-ban.

A dopamin befolyásolja a figyelmet, részt vesz az újdonságkereső/kockázatvállaló viselkedésben. Az ADHD-s gyerekek, fiatalok gyakran vesznek részt olyan kihívást jelentő tevékenységekben, mint a sziklamászás, síelés, harcművészetek, jégkorong.  A magas kockázatú tevékenységek hatására az agy fokozott éberségre kapcsol, ami a dopamin és a noradrenalin felszaporodását eredményezi, mindez pedig fokozott összpontosításhoz vezet.

A dopamint a motiváció és az örömérzet hormonjának is szokták nevezni. Az ADHD-s agy folyamatosan keresi az optimális stimulációt, azokat a tevékenységeket, melyek számára ideális dopamintermeléssel járnak - ezek jellemzően az átlagos gyerek vágyainál meredekebb, izgalmasabb aktivitásokat jelentenek. Ezért fordulhat elő, hogy míg egy unalmas iskolai tanóra az osztály többsége számára azért még elviselhető, az ADHD-s gyerek nem képes végigülni.

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mint egy telepakolt szennyeskosár

A prefrontális kéreg az az agyi régió, mely részt vesz a végrehajtó működésben, felel a többi agyi régióból származó információ integrálásáért. A végrehajtó működés egy neurológiai folyamat, mely irányítja a viselkedésünket azáltal, hogy lehetővé teszi, hogy odafigyeljünk arra, ami aktuálisan a legfontosabb. Ennek optimális működéséhez szükség van tervezésre, a feladatok kezdeményezésére, időgazdálkodásra, szervezésre és érzelmi kontrollra – ezen funkciók tekintetében azonban az ADHD-s agy alulteljesít.

Mivel a végrehajtó működés hiányt szenved, külső szemlélő számára úgy tűnik, az ADHD-s gyerek figyelmen kívül hagyja a szülő, a pedagógus utasításait, kéréseit, vagy egyszerűen csak lusta. Valójában azonban arról van szó, hogy az ADHD-s agy számára mindazok a szervezési feladatok, melyek a végrehajtáshoz szükségesek, túlságosan bonyolultak. Sok ADHD-s írja le úgy ezt, mintha az agya telepakolt szennyeskosár lenne, melynek fedelét nem lehet lecsukni. Ha szeretnél többet tudni a kezelési lehetőségekről, olvasd el korábbi cikkünket!

Amikor nem azért hoz rossz jegyet, mert buta, hanem mert beteg a gyerek: 7 jel, hogy ADHD-val küzd

Az ADHD - figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar - jeleiről dr. Bohács Krisztina PhD, a Gem Tanulási központ szakmai vezetője beszél.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük