5 tipikus szülői magatartás, ami miatt a gyerek megszökhet otthonról
Jó családokból is sokan lelépnek.
Szülőként bizonyára a legjobbat akarod gyerekednek - ám megeshet, hogy ami szerinted csak javára válik, ő azt a legkevésbé sem pozitívumként éli meg. A maga módján talán próbál egy ideig változtatni a dolgon, ám eljöhet az a pont, amikor feladja ez irányú törekvéseit, és úgymond világgá megy.
Tudd meg, melyek azok a helyzetek, amelyekből nemcsak a kamasz, hanem akár már a kisiskolás csemeték is menekülni akarnak - annak ellenére, hogy a családjuk rendezett.
Negatív megerősítések
Nincs olyan gyerek, akik mindig kifogástalanul viselkedik - sőt. Ilyenkor a szülő nemritkán kritikával vagy szidással próbálja jobb belátásra téríteni a kis renitenst, de az is lehet, hogy - jogos - felháborodásában csúszik ki a száján egy, a gyereket bíráló mondat. Mindezt azonban a lurkó személyének elutasításaként élheti meg.
Bármit mond vagy tesz is a gyerek, tudatosítsd benne, hogy nem őt magát, hanem csak azt a bizonyos megnyilvánulását tartod nemkívánatosnak. Így nemcsak hogy a szökés gondolata nem fordul meg majd a fejében, hanem az önértékelése is mind stabilabbá válik - ami későbbi boldogulásának egyik alappillére.
Túlzott szabályozottság
A gyerkőcnek szüksége van valamiféle szabályrendszerre, hiszen ha nem tudja, mikor mihez kell tartania magát, illetve mire számíthat, bizonytalanná válik önmagában és környezetében egyaránt. Baj csak akkor van, ha a szabályok prioritást kapnak a gyerek bizonyos lelki szükségleteivel szemben - hiszen a kicsi is csak ember, akinek éppúgy lehetnek rosszabb időszakai, mint bárki másnak. Ha úgy érzi, hogy a kötelezettségek, illetve az azok teljesítése többet nyom a latban, mint a személye, előbb-utóbb kereket oldhat.
Hasonló vége annak is, ha a szülő összekapcsolja szeretetének kifejezését a gyerek mindenkori produktumával - ekkor a lurkó azt hiheti, hogy ő csak akkor ér valamit az édesapa vagy édesanya szemében, ha jó jegyet hozott az iskolából vagy ellátta az otthoni teendőit.
Elejét veheted a problémának, ha csemetéd időről időre megtapasztalhatja a feltétel nélküli szeretetet, azaz biztosítod róla, hogy bármi történjen is, mindig ő lesz a legfontosabb a számodra. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a feladatait ne kellene elvégeznie - ám a pozitív megnyilvánulásaidat ne kizárólag ehhez kösd.
Ha elhanyagolva érzi magát
Aligha van olyan szülő, akinek az életében ne akadnának nehéz periódusok. Ilyenkor - érthető módon - kevesebb ideje és energiája jut a csemetéjére, ám a gyerkőc mindezt úgy élheti meg, hogy ő már nem elég fontos a számára legkedvesebb embernek. Ha pedig híján van a biztonságot jelentő háttérnek, könnyen lehet, hogy máshol próbálja megtalálni azt az együttérzést, elfogadást és támogatást, amit a szülőtől - megítélése szerint - hiába vár. Ugyanígy a biztonságérzet elvesztéséhez vezethetnek az egyes családon belüli változások - költözés, kistestvér vagy nevelőszülő érkezése, egy közeli hozzátartozó elvesztése is.
Fontos tehát, hogy - bármennyire nehezedre is esik az adott körülmények között - továbbra is fordíts annyi figyelmet gyermekedre, mint korábban. Akár egy rövidebb intervallumot is kijelölhettek a napok során, amikor kizárólag a lurkóval foglalkozol - nem az időtartamon, hanem az osztatlan figyelmen van a hangsúly. Egy-egy közös program pedig valóságos csodát tehet!
Drogosok közé keveredett - és fél a szülőtől
A nagyobb gyerek átmenetileg eltávolodik szüleitől, és egyre inkább a saját kortársaihoz kíván tartozni. Sok mindent megtesz azért, hogy a potenciális haverok befogadják, és ha éppen az az elvárás, a drogot is kipróbálhatja, aminek számos következménye lehet, a nem kívánt terhességtől kezdve a kisebb-nagyobb bűncselekményekig. Sok gyerek a szülői felelősségre vonástól tartva menekül otthonából a bizonytalanba - vagy inkább a biztos rosszba. Ha tudni szeretnék, melyek a drogfogyasztás tünetei, illetve azt, hogy miként kezelheted a helyzetet, kattintsd ide.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Észrevétlen depresszió
Manapság egyre több gyerek válik depresszióssá - a szökevények jelentős része pedig a statisztikák szerint éppen közülük kerül ki. Megesik, hogy a leglelkiismeretesebb szülő is elsiklik a betegség fölött, a depresszió ugyanis időnként kevésbé egyértelmű tünetek formájában add hírt magáról. Ide kattintva megtudhatod, hogy van-e okod aggodalomra, és ha igen, miként kezeld a problémát.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
3 szülői magatartás, amivel azt hiszed, jót teszel a gyereknek
- kisgyerek
- intelligencia