3 jel, hogy bármikor megszülethet a baba

A terhesség vége felé minden bizonnyal már te is várod a pillanatot, amikor a pici úgy dönt, hogy előbújik. Mikor jön el?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Máig ismeretlen, hogy pontosan mi váltja ki a szülést. A legszélesebb körben elfogadott elmélet szerint a baba a várandósság vége felé olyan anyagokat bocsát ki a szervezetéből, melyek megváltoztatják a terhességi hormonok összetételét. Ez azonban még nem magyarázat arra, hogy honnan tudhatod, hogy mikor kezdődik el a szülés. A nagy kérdés minden terhes nőt aggaszt, ha azonban figyeled a tested jelzéseit, tudni fogod, mikor jött el az idő.

Vérfoltok a kilökődő nyákdugó miatt

Ahogy a méhszáj lágyulni, vékonyodni és tágulni kezd, elfolyósodik és kilökődik az a nyákdugó, ami a terhesség legnagyobb szakaszában lepecsételte a nyílást. A nyákdugó rendszerint egy kis adag élénkvörös vagy barnás nyákos váladék formájában távozik, éppen ezért a jelenséget vérfoltnak vagy néha csak jelzésnek nevezik.

Előfordulhat, hogy nagyobb mennyiségű vért tapasztalsz, de az is, hogy szinte észre sem veszed. Bár a nyákdugó kilökődése a küszöbönálló szülés egyik jele lehet, arra is van példa, hogy már hat héttel a szülés előtt megtörténik. Amennyiben felfigyelsz a jelenségre, még nem kell rögtön a kórház felé venned az irányt, de feltétlenül kérd ki nőgyógyászod tanácsát!

Magzatburok-repedés

A magzatvíz a babát körülvevő tápanyagban dús folyadék, ami a kilenc hónapon keresztül óvja, de a szülés kezdetével feleslegessé válik. Az ezt tartalmazó tasak rendszerint magától megreped a vajúdás során, előfordulhat azonban, hogy még a valódi tolófájások megkezdődése előtt elpattan.

Ez esetben a legtöbb nő 24 órán belül szülni kezd, mivel a magzatburok-repedés prosztaglandint szabadít fel, ami serkenti az összehúzódásokat.

Van, aki már a magzatvíz elfolyása előtt is tapasztal kisebb fájásokat, de ezek a víz elfolyásával erősödhetnek, hiszen a babának az a testrésze, ami először kerül majd a napvilágra, ettől kezdve közvetlenül fejt ki nyomást a táguló méhszájra.

Ha otthon folyik el a magzatvized, jegyezd fel az idejét és az elfolyt víz állagát, majd értesítsd a szülészorvosodat. Bizonyos esetekben javasolhatja, hogy még az összehúzódások kezdete előtt menj be a kórházba, hogy megvizsgálhasson. Ez többnyire akkor fordul elő, ha túl korán reped meg a magzatburok, vagy a legutolsó vizsgálat során a baba még nem illeszkedett be a medencébe, netán túl magasan helyezkedett el.

Fontos!
Ha azt érzed, hogy a magzatvíz elfolyása után valami pulzál a hüvelyedben, azonnal menj be a kórházba, hiszen lehet, hogy az előreeső köldökzsinórról van szó. Ha a köldökzsinór hamarabb bújik elő, mint a baba feje, fennáll a veszélye annak, hogy elnyomódik a keringés, ami végzetes lehet a picire nézve. Hasonló helyzetben azonnal császármetszést szoktak végrehajtani.

Szabályos összehúzódások

A korai összehúzódások kitágítják a méh alsó felét, hogy elférjen benne a leereszkedő baba, és nagy szerepük van a méhszáj meglágyításában is. Ezek általában össze-vissza, először hárompercenként, majd öt-tíz percenként jönnek, a rendszeres összehúzódásokkal ellentétben azonban nem eredményeznek tágulást.

Mit vigyél magaddal a kórházba?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Idővel a rövid, rendszertelen összehúzódásokat felváltják a hosszabb időtartamú, ritmikus mintájú fájások, melyek nagyjából ötpercenként jelentkeznek. Ezek már valószínűleg folyamatosan húzzák össze a méh felső részét, míg kitágítják az alsót, és kinyitják a méhszájat, de az erős felső méhizmok egyúttal át is tolják a babát a tágulékony alsó részbe.

A valódi vajúdás két legfontosabb jele, ha rendszeres fájásokat tapasztalsz, és eközben a méhszáj fokozatosan tágul. A kezdeti méhösszehúzódásokat gyakran álvajúdásnak nevezik, mivel csupán időszakos jelenségről van szó, melynek célja, hogy felkészítse méhedet a tényleges szülésre.

Hogyan juss el a kórházba?
Tartsd szem előtt, hogy a szülés megindulásakor nemcsak te izgulsz, de legalább annyira ideges lehet a párod is. Ha tehát ő lesz az, aki a kórházba szállít, nem árt, ha előtte begyakoroljátok az útvonalat, hogy a megfelelő pillanatban ne legyen gond.

Mikor jött el az ideje, hogy kórházba menj?

A szülés első szakasza órákon át tarthat. Amennyiben nem érzed nagyon kellemetlenül magad, a legjobb, ha ezalatt otthon maradsz, ismerős környezetben. Ha azonban nagyon erősek a fájdalmaid, érdemes minél előbb kórházba menned.

Az alapszabály többnyire az, hogy akkor menj be, amikor a fájások már olyan erősek, hogy képtelen vagy folyamatosan beszélgetni, valamint, ha már több mint egy órája észlelsz rendszeres összehúzódásokat.

Rendszeresnek az ötpercenként jelentkező, 45-60 másodpercig tartó fájások számítanak, míg a kevesebb mint hárompercenként jelentkező intenzív összehúzódások már azt jelzik, hogy a szülés nagyon közel van.

Ha tehát eddig még nem tetted, azonnal érdemes taxit, mentőt hívnod, illetve riasztani a párodat. Ha nem az első gyermekedet várod, azt se feledd, hogy a második baba átlagosan fele annyi idő alatt érkezik meg, mint nagyobb testvére.

Ha nem vagy biztos abban, hogy valódi vagy álvajúdást tapasztalsz, menj be a kórházba vizsgálatra. Ugyanez igaz arra az esetre is, ha bármilyen rendellenességet tapasztalnál, és úgy érzed, valami nem megfelelően történik. Az semmiképpen nem árthat, ha túlzottan óvatos vagy, hiszen különösen az első terhesség során könnyű félreértelmezni a szülés jeleit.

Cikkünk Dr. Anne Deans A terhesség ABC-je című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük