“Ha egy ajtó bezárul, egy másik kinyílik” - enyhén szólva elcsépelt mondás, de a következő esetekben igaz. Van, ahol a rendetlenség, a cigarettafüst vagy egy véletlen mozdulat eredményezte az áttörést.
Általában a tudósok és feltalálók hónapokon, éveken keresztül kísérleteznek, amíg eredményt nem hoznak kutatásaik - és meg nem születik a találmány.
7 véletlenül feltalált találmány
Egyes találmányokat ma már nagyon furcsának tartunk, mások nélkül viszont el sem tudnánk képzelni életünket. Ilyen például a mikrohullámú sütő vagy gyufa. Pedig csak a szerencsének köszönhetjük, hogy ma már bármikor berakhatjuk ételünket melegedni, vagy meggyújtani egy gyertyát. A képeken most olyan hétköznapi invenciókat gyűjtöttünk össze, amik balesetből indultak, mégis meghozták az áttörést.
George De Mestral 1941-ben visszatérve a kutyasétáltatásból észrevette, hogy kutyája tele van szúrós szerbtövissel. Közelebbről megfigyelve észrevette, hogy ezek az apró kampók beleakadtak az állat bundájába. Ezt követően tíz évig dolgozott a tépőzár fejlesztésén, amit aztán az űrruhákra raktak fel először.
A füstérzékelők milliók életét mentették már meg, feltalálását követően felére csökkent a tűzben bekövetkezett halálozás kockázata. Walter Jaeger 1930-ban egy mérges gázokat érzékelő eszközt akart feltalálni, az azonban cigarettájának füstjét kezdte el érzékelni.
John Walker brit gyógyszerész vegyszerekkel kísérletezett, mikor véletlenül egy vegyszerrel bevont pálcikát dörzsölt tűzhelyére. A bot lángra lobbant, ez pedig ötletet adott Johnnak. 1827-ben kezdte el árusítani a "Congreves" gyufákat, amiket egy rakétatípus feltalálójának tiszteletére nevezett el.
Alexander Fleming londoni bakteriológus 1928-ban egy vakációról visszatérve felfedezte, hogy az egyik csészéjében penészgomba nő. Közelebbről megvizsgálva látta, hogy a penész környékén nincsenek baktériumok. Fleming ezt a baktériumölő penészlevet penicillinnek nevezte el, majd 1929-ben publikált egy tanulmányt a felfedezéséről.
Percy LeBaron Spencer magnetronokon dolgozott, amikor véletlenül felfedezte a mikrohullámú főzést. Spencer a szokásos módon kísérletezett a vákuumcsöveken, amikor észrevette, hogy a zsebében lévő cukorka megolvadt. A mérnök gyorsan rájött, hogy a jelenséget magnetronok okozzák - 1945-re pedig szabadalmat nyújtott be a mikrohullámú sütőre.
1920-ban még sok állat elvérzett egy-egy egyszerű állatorvosi beavatkozás után. 1940-ben a Wisconsini Egyetem tudósai a penészes szénából vontak ki véralvadásgátló vegyületet. A vegyület egy erős származékát warfarin néven szabadalmaztatták. Mielőtt vérrögök kezelésére használták volna, patkányméregként volt használva, csupán az 1950-es évek közepén került klinikai alkalmazásba.
1866-ban John Pemberton amerikai gyógyszerész fájdalomcsillapítót próbált létrehozni, mivel a polgárháborúban szerzett sérülése miatt morfiumfüggősége alakult ki. Próbált ópiátmentes alternatívát találni fájdalmai enyhítésére. Ez vezetett a kokacserjés és a kóladiós kísérleteihez, melyekből a ma ismert kóla elődjét hozta létre.
Fotó: Pornchai Jaito / EyeEm / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
Ismerj meg magyar találmányokat!
A magyarok rendkívül termékenyek a találmányok terén. Ezek mind a feltalálóinkhoz köthetők.
10 magyar találmány, ami megváltoztatta a világot: sokról nem is tudják, hogy hozzánk köthető
Nézegess képeket!
Elolvasom