5 ezer éves templom emelkedett ki a folyóból: így néz ki a spanyol Stonehenge

A több ezer éves templom a vízszint csökkenésével tűnt elő.

Dolmen de Guadalperal

Ha a Stonehenge nevét halljuk, tudjuk, hogy egy körkörösen lerakott kőoszlopokból álló, ősi építményre kell gondolnunk, mely Angliában az egyik legmisztikusabb, legtöbb kérdést felvető lelet.

Stonehenge-szerű, kőoszlopos, megalitikus komplexumok másutt is előfordulnak a világban, így a a Drombeg-kör Írországban, a Carnac-kövek Franciaországban vagy épp a Callanish-kövek Skóciában. Most már ide sorolhatjuk azt a templomot is, mely Spanyolország partjainál bukkant elő egy folyó mélyéről.

A spanyol Stonehenge

A fantasztikus oszlopegyüttes, a Dolmen de Guadalperal Spanyolországban, Peraleda de la Mata városában, a Campo Arañuelo régióban bukkant fel a Tagus-folyó vize alól köszönhetően a száraz időszaknak, és miután egy megállapodás szerint Spanyolország Portugália felé vizet juttatott, megcsapolva a folyót. A víz szintje ezzel olyannyira lecsökkent, hogy a Kr. e. 2000-3000-ből származó oszlopegyüttes előbukkant a víz alól.

Az ősi építmény bronzkori, és 144 oszlopból áll.
Nem most fedezték fel: már a húszas évek előtt is tudtak a kövek létezéséről, de csak attól az évtizedtől kezdtek alaposabban is foglalkozni az ősi templommal.
Merthogy a spanyol Stonehenge valószínűleg templom, illetve vallási ceremóniák színtere lehetett.
A templom területén áll egy menhir - oszlop, szerepe szerint az eget a földdel köti össze -, melyen feltételezések szerint a világ egyik legöregebb térképe látható, a Tagus-folyóról. Annak bizonyítása, hogy vésések és nem csak véletlen sérülések vannak a kőoszlopon, egyelőre további vizsgálatokat igényel.
A régészeti vizsgálatra időjárási okokból nem sok időt szánhatnak a régészek. Újabb esős időszak után ugyanis ismét megnő a folyó szintje, a templom pedig alámerül.
A szakértők, míg ez nem következik be, nemcsak vizsgálgatják, de tesznek azért is, hogy a kőoszlopok minél időtállóbbak maradjanak.
2002-ben is előbukkantak az oszlopok, akkor ennyire látszottak ki a vízből.
Legközelebb nem tudni, mikor lesz rá lehetőség, hogy szemügyre vehessék a spanyol Stonehenge-et. Sokan kampányolnak azért, hogy az oszlopokat végleg szárazföldre hozzák, de aggályoskodók szerint ez csak a turizmust szolgálná.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük