Így néz ki egy 3 ezer éves protézis - A legrégebbi tárgyak, amiket valaha találtak

Ezek a tárgyak rengeteget mesélnek arról, hogy éltek több ezer évvel ezelőtt az emberek.

Legrégebbi tárgyak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A múlt megismeréséből mindig rengeteget lehet tanulni, hiszen ezáltal láthatjuk, hogyan éltek őseink, mivel foglalkoztak, és miket köszönhetünk nekik. Bár az ókor idejéről rengeteg emléket találtak a régészek, a legrégebbi leletekért egészen az őskorig, a civilizáció kezdetéig kell visszanyúlni, hiszen ebből az időszakból is maradtak fent tárgyak.

Nagy valószínűséggel nem ezek voltak a legelső eszközök és tárgyak, amiket emberek használtak, ám nagyon sok minden az idők folyamán elveszett vagy megsemmisült, így az alábbi leleteket tekintik az emberiség legrégebbi tárgyainak.

A legrégebbi tárgyak

A múzeumokban számos olyan értékes eszközzel lehet találkozni, amik már nagyon idősek, ám egyik sem fogható azokhoz a leletekhez, amiket a legrégebbinek tartanak, hiszen ezek sok esetben még az őskorból maradtak ránk. Ezek nemcsak felbecsülhetetlen értékük miatt jelentősek, hanem azért is, mert megmutatják, miket és hogyan használtak az akkori emberek, hogy kényelmesebbé tegyék életüket.

A legrégebbi cipő, amit eddig találtak, egy 5500 éves, bőrből készült lábbeli, amire egy örményországi barlangban leltek rá. Növényi olajjal kenték be, és még cipőfűzőkkel is ellátták. A mérete nagyjából 37-es, jobb lábra szánták, és valószínűleg tehetős tulajdonos viselte.
Fotó: blakandblack / Twitter
A világ első rágógumiját még a '90-es években találták Svédország nyugati partvidékén, azonban sokáig nem tudtak rajta DNS-vizsgálatokat végezni. Mikor már elég fejlett volt ehhez a technológia, kiderült, hogy egy közel 10 ezer éves kátrányról van szó, amit megrágtak, és arra használtak, hogy nyílhegyeket nyilakra, pengéket pedig fejszékre rögzítsenek. Ezáltal találták meg a világ legrégebbi emberi DNS-ét is.
Fotó: nypost / Twitter
Egy 3000 évvel ezelőtt eltemetett egyiptomi múmiánál fedeztek fel egy hamis lábujjat, amelyről úgy vélik, hogy ez a létező legrégebbi protézis. A fából és bőrből készült lábujjat egy nővel temették el, és valószínűleg nem esztétikai, hanem praktikai szempontból használta, hiszen megkönnyítette a járást.
Fotó: Newsweek / Twitter
Fotó: rabihalameddine / Twitter
Ezt az ősi cirkonkristályt 2001-ben fedezték fel egy nyugat-ausztrál birkafarmon, és ezt tekintik a legrégebbi ismert anyagnak a Földön. A tudósok szerint körülbelül 4,4 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, vagyis nagyjából a bolygó létrejötte óta létezik. Nagyon kicsi, nagyjából négy emberi hajszál vastagságával egyezik meg a mérete.
Fotó: ThePlanetaryGuy / Twitter
Ezeket a csontból készült késeket Marokkóban találták, és úgy vélik, hogy akár 90 ezer évesek is lehetnek, és valószínűleg a vadászathoz használták őket.
Fotó: school_of_arch / Twitter
A németországi Lipcse mellett találtak rá erre a különös tárgyra, ami valószínűleg i. e. 2500-ból származik. Egy kutya fogaival díszített pénztárca volt egykor bőrből vagy textilből, ám csak a díszek élték túl az idő próbáját, az anyaga eltűnt.
Fotó: RealSardonicus / Twitter
2012-ben a kutatók a világ legrégebbi ismert hangszereit találták meg. A két mamut- vagy elefántcsontból és madárcsontból készült furulya a szénkormeghatározás szerint körülbelül 43 000 éves, és egy dél-németországi barlangban bukkantak rájuk.
Fotó: Jamie_Woodward_ / Twitter

(Képek forrása: Twitter)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük