Álomszépek a világ legnagyobb pillangói: van, amelyik 30 cm-re tárja szét a szárnyait

A természet csodaszép és látványos élőlényei a hatalmas méretű pillangók.

Álomszépek a világ legnagyobb pillangói: van, amelyik 30 cm-re tárja szét a szárnyait
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha van a földön olyasmi, amire nap nap után ugyanolyan lelkesedéssel csodálkozhat rá az ember, az egyértelműen a természet: csodálatos, amit alkotni képes.

Elég csak a számtalan fajt felsorakoztató lepkékre tekinteni: gyönyörű formákkal és színekkel kápráztatják el az embert. A világon sok olyan pillangó él, mely nemcsak szépségével, de méretével is kiemelkedik: hihetetlen, de van olyan faj, melynek az egyedei akár 28-31 centiméterre is képesek széttárni a szárnyaikat.

Gyönyörű, hatalmas pillangók

Összeválogattuk a világ legnagyobb lepkefajait: a csúcstartó az Alexandra királyné lepke, mögötte pedig alig valamivel marad le az óriás madárlepke és az atlaszlepke.

A Pápua Új-Guineában élő Ornithoptera alexandrae, vagyis Alexandra királyné csillangó 28-31 centiméterre is képes széttárni a szárnyait.
Az Ornithoptera goliath, vagyis Óriás madárlepke 28 centis szárnyfesztávolságával a második legnagyobb lepkefaj. Új-Guineában, szigetein és erdeiben honos.
Az Attacus atlas, azaz atlaszlepke Délkelet-Ázsiában, Dél-Kínában,Thaiföldön, Indonéziában és Indiában honos. Szárnyait 26 centire is nyithatja.
A Papilio antimachus, vagyis afrikai óriás fecskefarkú Afrika több országában is honos. Szárnyait 23 centiméterre képes nyitni.
A Troides prattorum, vagyis burui csillangó Indonéziában, a Maluku-szigeteken honos. Szárnyfesztávolsága 20 centi is lehet.
Az Ornithoptera croesus, vagyis Krőzus lepke Indonéziában élő, egyre ritkább lepkefaj. Szárnyát 20 cm-re tudja széttárni.
Az Ornithoptera chimaera, vagyis Pápua csillangó Új-Guinea hegységeiben honos, szárnyait 18-19 centiméterre is tárhatja.
A Troides magellanus, azaz a Magellán madárlepke a Fülöp-szigeteken és Tajvanban élő faj. Szárnyait 18 centire is nyithatja.
A Troides miranda, más néven varázsos csillangó Szumátra és Borneó területén él. Szárnyfesztávolsága 17 cm.
A Papilio homerus, azaz Homerus fecskefarkú lepke egy Jamaicában fellelhető veszélyeztetett lepkefaj. Szárnyfesztávolsága a nőstények esetében elérheti a 15 cm-t.
A Saturnia pyri, vagyis nagy pávaszem szárnyfesztávolsága a 14-15 centit is elérheti. Hazánkban is honos, de egyre ritkább. Az Ibériai-félsziget, Dél-Franciaország, Szerbia, Horvátország, Bulgária, Görögország, Törökország, Románia, Izrael, Ukrajna, Oroszország, Csehország, Szlovákia, Macedónia és Olaszország területén is előfordul.
Az Antheraea yamamai, más néven tölgypávaszem ugyancsak honos hazánkban, a Mecsek területén. Szárnyait 15 centire is képes széttárni. Japánból származik. Ausztriai áttelepítése során szabadulhatott ki, és juthatott el hazánkba is.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük