400 °C-os láva ömlött a városra, 1700 évre konzerválta Herculaneumot

A csaknem 2000 éve lakatlan szellemváros ma is jó állapotban van.

Herculaneum
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Herculaneum az ókori Római Birodalom egyik virágzó városa volt, mely Olaszországban, a mai Nápolytól délkeletre, Campania tartományban, Ercolano városa területén helyezkedett, helyezkedik el. A legenda szerint a Vezúv lábától nyugatra fekvő Herculaneumot Hercules alapította, miután visszatért az Ibériai-félszigetről. 

A régészek és a történészek szerint azonban a város alapjait az ókori görögök rakták le az időszámításunk előtti 4. században. A Vezúv 79. augusztus 24-én bekövetkezett kitörése következtében a település - csakúgy, mint a nála nagyobb Pompei városa - a vulkán martaléka lett. Feltárását azonban csak jóval később, a 18. század elején kezdték meg.

A konzervált Herculaneum

Hogy kevésbé vált ismertté, mint Pompei városa, annak oka, hogy a települést a több méter vastag vulkáni tufaréteg mintegy 1700 évre elzárta a külvilágtól.

A Vezúv kitörésekor a szél kezdetben délkeleti irányba fújta a kilövellt vulkáni anyagokat, így a vastag hamu és lapilliréteg - mogyoró  vagy dió nagyságú kőzetdarabok - elsősorban Pompei városának jutottak.

Így Herculaneum mintegy négyezer lakójának több ideje volt elhagyni a kikötővárost. A kőtörmelékeket követően azonban a Vezúv oldalán lezúduló, 400 °C-os láva augusztus 25-én, kevéssel éjfél után elérte a vulkán nyugati oldalán fekvő Herculaneum városát is.

A láva elszenesítette a szerves anyagokat, a vizet kivonta belőlük, és az utókor számára jó állapotban konzerválta a települést. A több méter vastag tufaréteg légmentesen elzárta a várost.

Így éltek Herculaneum néhai lakói

Az ókori városra később Nápoly külvárosi része, Ercolano épült. A 18. század elején megkezdett régészeti ásatások során magánvillákat, üzleteket, fürdőket tártak fel. A néhai település a klasszikus római rácsozatos városterv alapján készült, melyet két utca, a Decumano Massimo és a Decumano Inferiore szel ketté.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az anyaság témakörét boncolgattuk. Tényleg az anyukák a rossz, az apukák pedig a jó zsaruk? Magányosak az anyukák a mai világban? Milyen a munkába visszatérő anyák helyzete Magyarországon? Frusztrálóak az anyainfluenszerek? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ Semjén Nóra anyainfluenszer, valamint Fehér Ági, a Femina főszerkesztője és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A Pompeinél kisebb kikötőváros lakói számára a megélhetést a halászat, mezőgazdaság és a kézművesség jelentette. A régészeti ásatások során feltárt házak berendezése azonban jólétre vall. A történészek szerint a város kedvező fekvése miatt sok jómódú római építtetett nyaralóvillát Herculaneumban.

Vulkánkitörés képeken

Az indonéziai Bali szigetén található Agung tűzhányó 1963-ban ezer emberrel végzett. Legutóbb 2018 június 29-én tört ki.

Megbénította a légi forgalmat a hamufelhő: képeken a félelmetes jelenség

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images.

Ezt is szeretjük