Rögtön haláluk után készült: borzongató a halotti maszkokra nézni
A legnagyobb nevek arcvonásait őrizték meg hitelesen ezek a halotti maszkok.
Van valami megfoghatatlanul borzongató a halotti maszkokban. Az eltávozás pillanata dermed meg bennük az örökkévalóság számára. Számos ilyen készült, különösen a második világháborúig.
Ez a középkorra visszanyúló arcmegörökítő módszer voltaképpen a fényképet helyettesítette. Voltak maszkok, melyeket még a halálos ágyon készítettek, másokat a koporsóban.
Az arc ilyen formán való megörökítése az előkelő emberek kiváltsága volt. A maszkok anyaga régen gipsz volt, melyek segítségével később fémportrék is készültek, de olykor festmények készítéséhez is felhasználták ezeket. A maszkokról készült festmények kissé fel is ismerhetők, mivel ha megfolyt az anyag a maszkon, az arc itt-ott kissé torzult a képen is.
Különösen a 19. században volt divatos a híres emberekről, politikusokról, művészekről ilyen maszkot készíteni, sok közülük ma múzeumok vitrinjeiben van kiállítva. Napjainkban élő hírességek is készíttetnek ilyen arclenyomatokat. A következőkben ismert, múltban élt, nagy nevek halotti maszkjait tekintheted meg.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.