Volt idő, hogy elképzelhetetlen lett volna egy háromezer évvel korábban élt ember arcát megnézni, napjainkra azonban ez már lehetséges, így akár a világ leghíresebb fáraójának, Tutanhamonnak is szemébe nézhetünk.
Az i. e. 14. században élt uralkodóról ugyanis, alapul véve múmiája paramétereit, már több rekonstrukciót is készítettek.
A reális ábrázolás kiverte a biztosítékot
Mivel egy fontos és közismert fáraót senki sem előnytelen külsővel képzel el, az Imperial College London szakértőinek kiálló fogú, görbe lábú, kerek csípőjű Tutanhamonja láttán sokan felháborodtak.

Tutanhamon múmiája.
A készítők szerint azonban fáraóképmásuk reális, ugyanis az uralkodó múmiájának paraméterei alapján dolgoztak, akinek ismeretesen rossz volt az egészsége, és ez külsején is megmutatkozhatott: valószínűleg vérfertőző kapcsolatból, testvérektől született, hormonális gondjai lehettek, illetve Köhler-csontbetegséggel is küzdhetett.
Két képmás és 6 további érdekesség
A fáraó rekonstrukcióját egy másik szakértői csoport is elkészítette: érdemes összevetni a két verziót. A két képmáson túl hat további érdekességet is sorolunk, amit sokan nem tudnak Tutanhamonról.

Íme, az előnytelenebb tulajdonságokat sem leplező rekonstrukció: ilyen lehetett a fáraó valójában.

A sokak felháborodását keltő digitális képnél sokkal szebb és a fáraó nevéhez illőbb volt a korábbi, National Geographic-készítette arcmás: a francia munka rendkívül élethűre sikerült, így nem is csoda, hogy szerte a világon bemutatták a Tutanhamon-kiállításon.

Tutanhamon sírját többévi keresés után, 1922. november 4-én találták meg, méghozzá egy véletlennek köszönhetően. Howard Carter ugyanis nem ott kapott ásatási engedélyt, ahol szeretett volna, így a szerencse küldte a fáraó nyughelyéhez. A feltárás izgalmasan alakult, ahogyan azt
korábbi cikkünkben el is olvashatod.

Tutanhamon tárgyai 3 háromezer évet vészeltek át a kamrák védelmében, ám néhány ügyetlen múzeumi dolgozó 2014-ben véletlenül letörte a halotti maszk szakállát. Mivel először ragasztóval akarták visszatenni, később fáradságos volt a restaurálása: a maszk felületén ma is látható egy-egy karcolás, ami a ragasztó eltávolítása során keletkezett.

A sírban nemcsak a fáraó szarkofágjára, hanem személyes tárgyainak tömkelegére is bukkantak, melyeket egykor az uralkodóval együtt temettek el. Lábbelije, ágya, legyezője és még sok más előkerült: ezekből a
linkelt cikkünkben mutattunk be egy összeállítást.

A fáraó kedvelte a társasjátékokat, különösen a Szenet nevűt, melyet egy 32 mezős táblán, bábuk segítségével játszottak. A képen látható játék a sírjából került elő. Érdemes megfigyelni a megmunkálást: az oroszlánlábakat és a bábutartó fiókot.

Legérdekesebb tárgyai közé tartoznak a tőrjei, és köztük is az, amelyik kiugró nikkeltartalma miatt valószínűleg földön kívüli eredetű, meteoritból származó vasból készült. A képen a sötétebb pengéjű darabról van szó.

Szintén a sírkamrák rejtekéből származnak azok a bronztrombiták, melyeket 1939-ben egy BBC-felvétel során meg is szólaltattak. Erre a
linkre kattintva meghallgatható a hang, amelyet a fáraó is hallhatott egykor.