Bámulatos a 4200 éves egyiptomi szentély szépsége: alig fogott rajta az idő

A denderai templom talán a legjobb állapotban fennmaradt egyiptomi templom, mely ma is őrzi az ókori népek örökségét.

Denderai templom
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hosszasan lehetne sorolni az okokat, amiért az egyiptomiak örökre beírták magukat a világtörténelembe, az egyik ilyen a pompa és fényűzés szeretete, ami megmutatkozik építészeti remekműveiken is. 

A denderai templom Dendera várostól délkeletre, a Nílus nyugati partjára épült, feljegyzések szerint pedig a műemlék a legjobb állapotban fennmaradt egyiptomi imahelyek közé tartozik.

Gyönyörű egyiptomi templom

Az épületegyüttes legszebb és legnagyobb darabja a Hathor-templom, melyet Hathor, a szerelem, a boldogság és a szépség istennőjének állítottak időszámításunk előtt 380 környékén. A hely misztikussága erőteljesen érződik az alábbi fotókon, és egyszerűen varázslatos, hogy a falakat díszítő megannyi hieroglifa a történelem során szinte teljesen érintetlen maradt.

A Hathor-templom hátulja, oroszlánfejes vízelvezetőkkel és VII. Kleopátra ábrázolásaival. A szentélybe csak kiválasztott papok léphettek be, miután legalább húsz évig tanultak.
A papok a csillagok állásából jósoltak, majd jóslataikat a falakra vésték. Akárcsak ezen a fotón.
Bár az egész templom különleges, a mennyezet a leginkább figyelemreméltó: nemrég megtisztították a koromtól, így azóta a mennyezeti freskó teljes pompájában látszik.
A festmények pontos jelentésére már sosem derül fény, de a történészek szerint valószínűleg csillagászati előrejelzések voltak.
A templom alá 14 kripta épült, melyek közül 11-et a képen látható motívumokkal díszítettek.
Más elméletek szerint a díszítések az egyiptomiak hitét ábrázolják: az akkori népek nemcsak, hogy hittek az újjászületésben, de vallották, hogy az ember élete során mintegy hétszázszor újjászületik, míg megtalálja eredeti rendeltetését.
A szentély oszlopos csarnokában tartották az újévi ünnepségeket. Az oszlopok alsó része gránitból, a felső homokkőből készült, és Hathor istennő fejes oszlopfője díszíti őket.
Az egyszerű hívek nem léphettek a szentély belsejébe, sokan mégis megpróbáltak lekaparni egy kis darabot a falból. Lehetőleg abból a részéből, ami legközelebb állt a szentélyhez.
A falakat valószínűleg már akkor domborművekkel díszítették, mielőtt rájuk építettek volna. Érdekesség, hogy, bár a templom nagy része homokkőből épült, a domborművek miatt a falak jó minőségű mészkőborítást kaptak.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük