Ha Zacher Gábor ezt mondja, ne higgy neki: nagyon veszélyes videó terjed a neten

Az emberek életét veszélyeztethetik ezek a videók, amikben látszólag Zacher Gábor szerepel.

Zacher Gábor, csalás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Zacher Gábor toxikológus ismételten felhívta a figyelmet egy halálos fenyegetésre: mesterséges intelligenciával készített hamis videókban adnak életveszélyes tanácsokat a nevében.

Zacher Gábor nevével és arcával élnek vissza a csalók

A népszerű szakember neve és hitelessége mögé bújva csalók olyan videókat terjesztenek az interneten, amelyekben az orvoshoz hasonló képmás beszél egy „csodaszerről”. A hamis tartalmak rendkívül élethűek, köszönhetően a mesterséges intelligenciának, amely nemcsak a szakember arcát, hanem hangját is leutánozza, továbbá a beszéd közben a mimikát is hitelesen rekonstruálja.

A videók egyik legnagyobb veszélye, hogy a „csodaszer” reklámozása mellett súlyos egészségkárosodással fenyegető tanácsokat adnak, például arra buzdítanak cukorbetegeket, hogy hagyják abba az inzulinkezelést. Zacher Gábor kiemelte, hogy ez már nemcsak anyagi csalás, hanem közvetlen emberéleteket fenyegető bűncselekmény.

– Ez nem csak arról szól, hogy pénzt csalnak ki. Egyesek abbahagyhatják az orvosi kezelésüket, ami halálos következményekkel járhat  fogalmazott a toxikológus.

Zacher Gábor elárulta, hogy a csalásra a felesége egyik kollégája hívta fel a figyelmét. A videók alatti linkek hamis híroldalakra vezetnek, amelyek további megtévesztő információkat tartalmaznak, hogy rávegyék a nézőt a termék megvásárlására.

A toxikológus az Indexnek elmondta, hogy az elmúlt években már reklámoztak a nevében különféle készítményeket, például értisztítót, prosztatagyógyszert és egyéb „csodatermékeket”. Mindezt soha nem engedélyezte, hiszen elvi kérdés számára, hogy orvosi hitelességét és tudását ilyen módon nem használja fel.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Zacher Gábor szerint a mesterséges intelligencia térnyerésével a csalások is új szintre léptek. Míg korábban egyszerű, szöveges átverések terjedtek, addig a deepfake technológia most már élethűen képes leutánozni közéleti szereplők arcvonásait és hangját. 2022-ben hasonló történt vele

A csalók elsősorban az idősebb generációt célozzák meg, akik hajlamosabbak elhinni az efféle tartalmakat. Az ilyen videók különösen veszélyesek, hiszen az idősebb emberek egy része már amúgy is küzd a gyógyszerek sokaságával, és könnyen elcsábulhat egy „egyszerű megoldás” ígéretére.

 Egy idős ember találkozik egy ilyen videóval, és elhiszi, hogy nem kell többé gyógyszert szednie. De ez átverés, amelynek akár halálos következménye is lehet  hívta fel a figyelmet a toxikológus.

Zacher szerint a legfontosabb, hogy az emberek kritikusan álljanak az interneten terjedő tartalmakhoz.

 Legyünk szkeptikusak, hiszen orvosok sosem adnak tanácsot ilyen formában!  tanácsolta.

Zacher Gábor csalás 2
Fotó: Urupong / Getty Images Hungary

Bár a csalások elleni fellépés elsősorban a kibervédelmi szakemberek és a hatóságok feladata, Zacher Gábor hangsúlyozta, hogy az ilyen ügyekben tett feljelentései eddig sajnos eredménytelenek maradtak.

A mesterséges intelligencia új generációs átverései ijesztő gyorsasággal terjednek, és a szakember úgy véli, hogy a hatóságok jelenleg nem tudnak hatékonyan fellépni ezek ellen. Addig is arra kér mindenkit, hogy ne higgyen az interneten terjedő kétes tartalmaknak, és minden esetben konzultáljon orvossal, mielőtt bármilyen egészségügyi döntést hozna.

Honnantól számít valaki alkoholistának? Zacher Gáborral beszélgettünk

A Femina Dilemma podcastjének legújabb epizódjában az alkoholfogyaszásról, annak népszerűsítéséről, valamint a függőségről beszélgettünk Zacher Gáborral.

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: Femina, Getty Images Hungary, borító- és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük