Vizeletminta: így vedd le otthon, hogy pontos legyen a laboreredmény
Ha az orvosi vizsgálat részeként vizeletmintát kell adnod, úgynevezett középsugaras vizeletre lesz szükség.
Talán azt gondolod, épp elég macerás beletalálni a pohárba, és nincs kedved egyéb dolgokat is figyelembe venni a vizeletminta levételekor. Nem árt azonban még egy dologgal tisztában lenned, ha azt szeretnéd, hogy minél pontosabb legyen a laboreredmény.
Mi az a középsugaras vizelet?
Hogy a laboreredmény tényleg a valós egészségügyi állapotodat tükrözze, elengedhetetlen, hogy vizeletminta megfelelő tisztaságú, külső szennyeződésektől mentes legyen. Ennek érdekében a mintaleadás előtt mosakodj meg, vagy legalább intim törlőkendővel tisztítsd meg az érintett területet.
Másrészt úgynevezett középsugaras vizeletet kell adnod. Ennek lényege, hogy a vizelet első sugara ne kerüljön a pohárba - ez ugyanis kimossa a baktériumokat a húgycsőből.
A vizeletsugár közepét kell a pohárba irányítani: ezt a viszonylag tiszta részt adod majd le az orvosnak. A sugár végére pedig azért nem lesz szükség, mert teljesen felesleges több deciliternyi mintát leadnod - a vizsgálathoz körülbelül egy deciliter kell.
Ne a menzesz alatt!
Ha van rá mód, ne a menstruáció alatt adj vizeletmintát, mert óhatatlanul is belekerülhet egy kevés vér a mintába - a vizeletben található vörösvérsejtek pedig téves eredményhez vezethetnek. Az orvos húgyúti fertőzést, gyulladásra állapíthat meg ez alapján.
Nem mindegy a napszak sem
Szintén lényeges szempont, hogy a nap mely szakában adsz vizeletmintát. Ahhoz, hogy pontos laboreredményt kapj, minden esetben az ébredést követő első vizeletre lesz szükség. Ennek oka, hogy a reggeli vizelet a legkoncentráltabb - hiszen hat-nyolc óra alatt gyűlt össze a szervezetedben, így, ha valami probléma van, ez jelzi a legpontosabban.
Mit vizsgálnak a vizeletben?
A vizeletmintában az orvos az anyagcsere-működés végtermékeit vizsgálja, így például a glükózt, a leváló sejteket, illetve a pH-értéket. A vizsgálatnak köszönhetően sok egészségügyi probléma már korai stádiumban kiszűrhető.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szervezet normálistól eltérő működésének hatására a vizeletben megnő egyes összetevők koncentrációja, például a vörösvértesteké vagy a fehérvérsejteké. Ezek azért jelennek meg a vizeletben, mert a véráramban megnő a koncentrációjuk, és a szervezet ily módon igyekszik megszabadulni tőlük.
Ha további információkra vágysz vizeletvizsgálat egyes adataival kapcsolatban, korábbi cikkünk segít eligazodni.
A laborvizsgálatok nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a modern gyógyászatban. A vérkép-és vizeletleletek minden fontos laborértékét megtalálhatod ebben a könyvben, világos magyarázattal. Megtudhatod, mely értékek normálisak, és hogy az azoktól való eltérések milyen élettani folyamatokra utalnak. A panaszokhoz társuló, megváltozott laborértékeken alkalmasint te magad is segíthetsz . A kötetben otthon végezhető vizsgálatokat is találsz: megtudhatod, milyen tesztek léteznek, kinek hasznosak, mennyire megbízhatóak, és fény derül a laborleletek gyakoribb rövidítéseinek jelentésére is.
Kiadja: Holló és Társa.
Ára: 1 980 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- vizelet
- daganat
Milyen betegségeket jelez a véres vizelet?
- cukorbetegség
- vizelet