Vírus is okozhat leukémiát: ősidők óta fertőzi az emberiséget
Az ősi DNS-mintákban felfedezett vírus újfajta terápiás módszerekhez vezethet a leukémiánál.
A leukémia legkorábban 45 millió évvel ezelőtt a denevérekben jelenhetett meg. Ez a meglepő tényt állapította meg egy új brit tanulmány kövületminták elemzése nyomán.
A leukémia olyan rosszindulatú daganatos betegség, amely a vérképző sejtekből indul ki. Egy most publikált brit kutatás szerint vérrákot okozó vírust találtak ősi DNS-mintákban. Ez a felfedezés pedig a betegség új kezeléséhez vezethet, számolt be róla hétfőn a The Daily Telegraph.
A retrovírusok segíthetnek az orvostudományban
A felfedezés rávilágít a hiányzó láncszemre a retrovírusok fosszilis nyomaiban. A retrovírusok egy olyan víruscsalád, amelynek múltja csaknem félmilliárd évre nyúlik vissza. A deltaretrovírusként ismert humán t-sejtes leukémiavírus - HTLV-1 -, amely 15-20 millió embert fertőz meg világszerte, leukémiát okozhat. A tudósok régóta tudják, hogy a deltaretrovírusok ősidők óta fertőzik az emberiséget.
A víruskutatás szerint fontos a deltaretrovírus
Ám mivel ezeknek a vírusoknak nem volt nyoma a kövületekben, eredetük mélyebb gyökere egészen idáig rejtély maradt. Robert Gifford, a Glasgow-i Egyetem víruskutató központjának tudósa szerint ennek a vírusszekvenciának a felfedezése kitölti az utolsó nagy hiányzó részt a retrovírusok fosszilis leleteiben. A kutató véleménye az, hogy így lehetőség van arra, hogy megrajzolják a deltaretrovírusok és hordozóik közötti kapcsolat idővonalát.
Egyszerre tökéletes és nagyon is sebezhető belső világunk olyan, mintha csak egy teljesen önálló, titkokat rejtő, felfedezésre váró univerzum volna. Nézd csak meg a képeket!
Így néz ki egy ráksejt milliószoros nagyításban: megdöbbentő képek az emberi testből
Nézegess képeket!
ElolvasomEzek több tízmillió éves vírusok
Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában - PNAS - közölt tanulmány arra a megállapításra jutott a bizonyítékok alapján, hogy ezek a vírusok 20-45 millió évesek. A felfedezés bepillantást enged a vírusok jellemzőibe, és lehetővé teszi, hogy a kutatók jobban megértsék őket a jövőben. Mindemellett a felfedezést arra is fel lehet használni, hogy a kutatók átlássák, milyen mechanizmusokat fejlesztettek ki az emlősök ezekkel a vírusokkal szemben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció