A vashiányos vérszegénység első tünetei: a laborvizsgálat előtt is árulkodnak
A nők körében négyszer gyakrabban jelentkezik a vérszegénység, mint férfiaknál. Minden életszakaszban lehetnek a vérképet befolyásoló tényezők.
A vérszegénység - anémia - leggyakoribb kiváltó oka a vashiány. A szervezetben fellelhető vas elengedhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez és az oxigén szállításához a vérben. A raktározott vas is kiürülhet a szervezetben, és a vérszállítás során is jelentkezhet a probléma, így a vér hemoglobinszintje a normális alá csökken.
A vashiány kiváltó oka a legtöbb esetben a helytelen vagy kiegyensúlyozatlan étkezés vagy a túlzott diéta. Nők esetében erős befolyásoló tényező a menstruációs vérveszteség.
A vashiányos vérszegénység tünetei
Minden esetben orvosi laborvizsgálat szükséges a pontos diagnózishoz, amit követően a háziorvossal konzultálva lehet a vérszegénységet kezelni. Vannak azonban olyan árulkodó jelek, amik utalhatnak a vashiányra.
Fáradékonyság és levertség
A csecsemők, a fiatal gyermekek és a várandós nők a leginkább veszélyeztetett csoport, ugyanis a növekvő, fejlődő szervezet sokkal több vasat használ fel. A szervezet vaskészlete aktív és raktározott vasból áll. A raktározott készlet a májban és a csontvelőben van, és ez teszi ki a teljes készlet 20-30 százalékát.
Míg az aktív készletet a hemoglobinokban használjuk, ami a vér oxigéntárolásában és -szállításában játszik központi szerepet. A hiány először a raktározott vasnál jelentkezik.
Az alacsony hemoglobinszint miatt a szervezet nem tud elég oxigént szállítani, ami befolyásolja az izmok és az agy működését is. Oxigén nélkül a sejtek működése is akadályozott, így csökken a szervezet energiaszintje. A központi idegrendszer és az agy az oxigénhiányra különösen érzékenyen reagál, így fáradtságot, fejfájást, koncentrációs zavarokat tapasztalnak a betegek.
Sápadtság, hajhullás, körömtöredezés
Az alacsony hemoglobinszint másik jellemző tünete a fakó bőrszín, sápadtság. A haj is hullani kezdhet, és a körmök is törékennyé válnak.
Légszomj és szédülés
Különösen aktív testmozgás közben jelentkezhet, ami szintén a szervezet oxigénhiányos állapota miatt történik. Kritikus esetben előfordulhat ájulás is.
Menstruációs zavarok
Az erős vérzés vagy a menstruáció rendszertelensége is árulkodó jel lehet.
Akaratlan lábrázás
A vas fontos szerepet kap az izmok kontrollálása során is, az akaratlan izommozgás tünete lehet a vérszegénységnek.
Hideg kezek és lábak
A test hőháztartása felborul a hemoglobinszint kiegyenlítetlensége miatt. Az általános fázékonyság és remegés is jellemző.
Gyenge immunrendszer, gyakori megbetegedés
A szervezet a kellő vas hiányában nem tud úgy védekezni a vírusok és fertőzések ellen.
Repedezett ajkak és szájszeglet
Könnyen észrevehető tünete a vérszegénységnek, hogy kiszárad a száj és környéke.
Szokatlan dolgokat kíván az ember
Nem ismert a pontos oka, hogy miért, de a vashiányos emberek gyakran kívánnak furcsa ételeket. Ilyen lehet a jég, az agyag vagy a kréta. Valószínűleg a hiányzó ásványi anyagokat akarja így pótolni a szervezet. Hasonló jelenség figyelhető meg emlősállatoknál, mikor köveket vagy falat nyalogatnak.
Hogyha csak gyanakszol a vashiányra, akkor is fontos szakemberhez fordulni, hogy mielőbb fény derüljön az esetleges problémára, és pótolni lehessen a szervezet a működéséhez elengedhetetlen vasat. Kiváló hatékonyságú vaskészítmények vannak a piacon, és a helyes étrenddel kombinálva el lehet érni az egészséges vérképet.
Létfontosságú szerv betegségére utalhat ez az eltérés a vérképen - Ezek az értékek árulkodóak lehetnek
Az alábbi vérképeltérés esetén érdemes hematológushoz fordulni!
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- szövődmény
Ez az érték nagy bajt jelezhet előre a laboreredményen - Szakértő hívta fel rá a figyelmet
- menstruáció
- vérzés