Lapocka körüli fájdalom, vállmerevség: mi okozza a tüneteket?

A gyógymasszőr válaszol

Izomletapadás, de akár lelki okok is felelhetnek a vállfájdalomért.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vállízület - articulatio humeri - mozgásai rendkívül összetettek, gömbízülete 360°-os körmozgást tesz lehetővé. A fő stabilizáló tényezők a vállmozgató izmok, mindemellett a szalagoknak, inaknak is szerepük van abban, hogy minél strapabíróbb legyen az ízület.

A vállízületi merevségnek és a lapocka körüli fájdalomnak számos oka lehet, melyeket Farkas Lehel gyógymasszőr az alábbi cikkben gyűjtött össze.

Az izmok rövidülése

A lapockát körülölelő izomcsoportok megrövidülhetnek a helytelen testtartás és a mozgásszegény, stresszes életvitel következtében. Ilyenkor az izomrostok hajlamosak túl nagy, erőteljes nyomást vagy húzást produkálni, hogy kiegyenlítsék az izomrendszerben keletkezett aszimmetriát.

Idegbecsípődés

Mindeközben sérülhet a karfonati ideg - plexus brachialis. Ez az ideg a gerincvelő nyaki szakaszáról eredő környéki idegek hálózata, amely beidegzi a nyakat, hátat, vállakat és karokat. Gyakran előfordul, hogy az ideg becsípődik, és a fájdalom hatására beszűkül a vállízület, valamint a lapocka mozgatása. Akadályozottá válhat a fej jobbra vagy balra fordítása, a karok felemelése minimális szinten működik, a vállmozgatás hatására fájdalom léphet fel.

Izomletapadás

A lapocka alatti izom - musculus subscapularis - görcsös letapadása a háti bordák nyújtotta csontos alaphoz szintén vezethet váll- és hátmerevséghez, illetve okozhat még nehézlégzést, szívritmuszavart, hőhullámokat is.

Izomcsoportok sérülése

A lapockák körüli izomcsoportok, a nagy görgetegizom és a széles hátizom mind szerepet játszanak a vállak és a lapocka mozgatásában. Ezek az izmok rengeteg feladatot látnak el nap mint nap, például amikor egy pohár vízért nyúlsz vagy akár egy táskát cipelsz.

Az izomrostok könnyen sérülnek, ugyanakkor képesek a gyors regenerálódásra is, azonban fontos megjegyezni, hogy mindez hegesedéssel jár. A kisebb izomszakadások is rendkívül kellemetlen tüneteket okozhatnak, a forradás során az izomrost veszít hosszából, ezért összetömörödik, fájdalmat okoz.

Székrekedés és hátfájás ellen: 7 pofonegyszerű jógapóz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Megnagyobbodott ízületi tömlők

A vállízület tömlői is fontos szerepet töltenek be az akadálymentes működésben. A nyáktömlő - bursa - lapos, rostos zsák, amelyet szinoviális hártya bélel. Ez választja ki az úgynevezett íznedvet, amely csökkenti az ízületek mozgása során a súrlódást. A test minden olyan részén fellelhetőek ezek a tömlők, ahol szalagok, izmok és inak együttműködnek, illetve inak mozdulnak el csont felett. A tömlő kórosan megnagyobbodhat olyan helyen, ahol szokatlanul nagy nyomásnak van kitéve. A nyomást okozhatja sérülés, ízületi kopás vagy bakteriális fertőzés.

Hallottál már a kiropraktikáról?

Kattints az alábbi videóra, ha szeretnél többet tudni az ízületi fájdalmak elleni gyógymódról!

A vállproblémák alkalmazott terápiája

Hogy mi okozza a vállízület merevségét, illetve a lapocka környéki fájdalmat, azt a gyógymasszőr körültekintő izomtónust vizsgáló tesztekkel állapítja meg. Ilyenkor a meggyengült vagy túlfeszített izmokkal kapcsolatban álló pontokra fejt ki nyomást az ujjakkal. A passzív és aktív testtartások felmérésével megfigyelhető az izmok munkája, ezáltal kideríthető a bántalom valós kiindulópontja.

Miután a terapeuta meggyőződött az ízületi blokkról - subluxatio -, a következő lépés a gerinc szerkezetének helyreállítása, az orvosi gyógymasszázs által felépített speciális fogás rendszerével. Ennek köszönhetően hatékonyan kezelhető a vállmerevség, a lapocka körüli fájdalom, a mozgáskorlátozottság. A kezelések során a vállöv izmainak és a lapockát felölelő izomcsoportoknak az oldása történik az izom-bőr idegen - nervus musculocutaneus - keresztül. Ezzel visszaállítható a normál izomtónus, általa megszűnik a fájdalom és a mozgásban való korlátozottság.

Váll- és lapockafájdalmat kiváltó pszichés tényezők

Túlvállalod magad?

Nem szabad megfeledkezni azokról a lelki tényezőkről se, amelyek gyakran meghúzódnak a vállfájdalom mögött. Ha túlvállalod magad, nem veszed figyelembe képességeid határait, úgy fizikai tünetként könnyen jelentkezhetnek váll- és ízületi fájdalmak. Amennyiben szeretnéd elérni céljaidat, fontos, hogy apránként emeld a terhelést, így útközben nem sérülsz.

Halogató vagy?

Ne félj változtatni annak érdekében, hogy elérj olyasmit, amire már régóta áhítozol. A teendők halogatása könnyen rád telepedhet, és súlya alatt összeroppanhat a váll. Cselekvésképtelenséged fájdalmas mozdulatlanságot produkál, amiből sokkal nehezebb kikecmeregni, mint ha időben feleszmélsz.

A múlton rágódsz?

Fejleszd azokat a képességeidet, amelyek segítségével könnyíthetsz az életeden, és ne cipeld tovább múltad súlyát. A gondterhelt ember vállát lehúzza és megköti a lelki teher - találj olyan megoldást, amellyel felszabadíthatod önmagad.

Ezt is szeretjük