Tériszony: ez a magyarázat a magastól való félelemre
Miért tapasztalsz tériszonyt, és hogyan küzdhetetlen le a magastól való félelmedet?
- Illatos, frissítő testpermet házilag a kedvenc illóolajodból: egyszerűbb elkészíteni, mint gondolnád »
- Hamar kiverik a biztosítékot, pedig sokan viselik így ezeket a darabokat: 6 részlet a nyári öltözékben, ami megosztónak számít »
- 7 nap alatt tisztább, erősebb, ragyogóbb bőr? – A megújult szépségampullák tesztje minket is meglepett »

- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- 22 évesen vesztették életüket a magyar sziámi ikrek: kegyetlenül kihasználták, vásárban mutogatták őket
A tériszony talán a leggyakrabban előforduló fóbia, amely nem szorongásos neurózis, nem egyfajta rendellenes pszichést reakció, inkább csak a test figyelmeztető jelzése.
Bizonyos fokig természetes reakció, evolúciós okai vannak: megakadályozza, hogy levesd magad valamilyen magaslati kiszögellésről. Probléma akkor adódik, ha irracionálisan erős félelmet érzel a magasban.
Mi is pontosan a tériszony?
A tériszony - latinul akrofóbia - a magastól való félelmet jelenti. Ha egy létrán felfelé mászva vagy toronyból, hegytetőről lefelé nézve szédülést tapasztalsz, úgy érzed, leránt a mélység, esetleg verejtékezést, légszomjat, hányingert tapasztalsz, valószínűleg téged is érint a gyakori fóbia.
Mitől alakul ki?
A tériszony lehet veleszületett félelem, de akár egy szorongást keltő helyzet eredménye is. Sok pszichológus véli úgy, hogy a tériszony gyökerei mindig valamilyen múltbéli traumatikus eseményben keresendőek. Ugyanakkor lehet tanult válasz is, ha valamelyik szülőd idegesen reagált a magasságra.
Más oldalról megközelítve, a háttérben állhat szemészeti probléma is: bizonyos fénytörési hibák, bandzsaság gyakran vezetnek a függőleges távolságok rossz felbecsüléséhez, tériszonyt okozva ezzel.
Így küzdd le a tériszonyt!
Bár a tériszony ellen létezik gyógyszeres kezelés, ez a módszer csupán elnyomja a tüneteket, de nem orvosolja az alapvető problémát. A tériszonytól való megszabadulás nem minden esetben lehetséges, de megpróbálhatod az alábbi módszer segítségével.
Szoktasd magad a magassághoz!
Ha magas helyen vagy, tartsd a fejedet természetesen, nyugodtan. Szemeddel keress valamilyen közeli tárgyat, és fixáld a tekinteted. Fontos, hogy a mozgó tárgyakat - autókat, felhőket - ne nagyon nézd, valamint ne nézz mereven a mélységbe. Amennyiben szoktatod magad a magassághoz, és megtapasztalod, hogy semmi baj nem történik, idővel bátrabban mozogsz majd a magasban.
OLVASD EL EZT IS!

- könyv
- tudomány
Tényleg hatásosak az önsegítő könyvek, vagy átverés?

- depresszió
- félelem
Remegés, izzadás, szívdobogás: durva lelki betegség a háttérben

- pánikbetegség
- pszichoszomatikus