Tények és tévhitek a tamponhasználatról
Valóban szoros összefüggésbe hozható a tamponnal a TSS kialakulása? Használhatod éjszaka? Rakd helyükre az információkat!
A menstruáció időszaka a legtöbb nő számára külön megpróbáltatást jelent. Talán te is azok közé tartozol, akiknek megkönnyebbülés a tampon használata, mert segít egy kicsit megfeledkezni a női mivoltodból adódó nehézségekről.
A rengeteg kósza információ hallatán viszont felmerülhet benned a kétely, hogy egészséges-e a betétet időnként vagy végleg tamponra váltani. A következő tények és tévhitek választ adnak néhány jogosan felmerülő kérdésre.
Tények
A tampon megmentheti a nyaralásodat
Menstruáció alatt az a legbiztonságosabb, ha elkerülöd az úszást. Persze megesik, hogy pont ilyenkor jön össze a nyaralás, és nem bírod ki, hogy a vízparton szemlélődj. Néhány fontos alapszabály betartásával úszhatsz a menzesz ideje alatt is. A lényeg, hogy minden alkalom után rögtön cseréld ki, majd az intim testrészeket töröld szárazra. A nedves fürdőruhát mindig váltsd át szárazra.
Mivel menstruáció idején alapvetően fogékonyabb vagy a fertőzésekre, körültekintőnek kell lenned az adott víz tisztaságával kapcsolatban. Kerüld a meleg vizű fürdőket, válassz inkább olyan, hideg vizes medencét, ami vízforgatóval is rendelkezik. A tengerek, a nagyobb tavak - mint például a Balaton vagy a Velencei-tó - is elég biztonságosnak számítanak.
A probiotikus tampon segít kilábalni a fertőzésekből
Ha valamitől legyengül az immunrendszered, vagy antibiotikumot szedsz, könnyen felborulhat a hüvelyflóra érzékeny egyensúlya. Ugyanakkor a menstruáció alatti hormonális változások is előidézhetik ezt a kellemetlen problémát. Amennyiben gyakran küzdesz gombás vagy bakteriális fertőzésekkel, érdemes kipróbálnod a probiotikus tampont.
Ezek a tamponok az egészséges hüvelyflóra fenntartásáért felelős baktériumtörzseket tartalmaznak, izolált formában. A jótékony baktériumok testhőmérsékleten, nedvesség hatására feloldódnak. Így segítenek megóvni, illetve helyreállítani az intim testrészek érzékeny egyensúlyát.
Mivel a tamponba beépített probiotikum menstruáció alatt is képes megtelepedni, két legyet üthetsz egy csapásra, sima tamponhasználattal rakhatod rendbe a felborult egyensúlyt.
Tévhitek
A tamponhasználat egészségtelen
A tampon nem gátolja a hüvely öntisztító folyamatát, így a megfelelő szabályok betartásával nyugodtan használhatod a menstruáció bármelyik szakaszában. A felhelyezés előtt azonban mindig nagyon alaposan moss kezet. Előfordulhat, hogy kevésbé higiénikus helyen kell cserélned, ezért jó, ha hordasz magadnál egy ilyen célra kitalált applikátort.
A tampon gyakori cseréjével elkerülheted, hogy a baktériumok melegágyává váljon, de ezt sem jó túlzásba vinni. A még nem eléggé megtelt, száraz tampon mozgatása ugyanis irritálhatja a nyálkahártyát.
Éjszakára is használhatod, de, ha nyolc óránál többet alszol, akkor inkább maradj a betétnél.
Nem szükséges új tampont behelyezned minden WC-használat után, de a madzagot tartsd el a távozó vizelet vagy széklet útjából.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A TSS csak a tampont használó nőknél alakul ki
A toxikus sokk szindróma nagyon ritka egészségügyi probléma. Régebben kifejezetten a tamponhasználathoz kötötték a kialakulását, ám valójában férfiaknál és gyerekeknél is előfordulhat. A betegséget legtöbbször a hüvelyben is fellelhető baktériumtörzs, a Staphylococcus aureus okozza, mely rendkívül jól szaporodik a tampon anyagában és a menstruációs vérben. A TSS tünetei - láz, fejfájás, hányás, hasmenés - hirtelen alakulnak ki, és a betegség az esetek 10%-ában halálos kimenetelű lehet.
Megfelelő tamponhasználattal, illetve kellően gyakori cserével elkerülhető a baj.
OLVASD EL EZT IS!
- tévhit
- intimhigiénia
Tények és tévhitek az irrigálásról
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- kozmetikum
- nemi