Miben van laktóz a tejtermékeken kívül? Meglepetések érhetnek, ha nem figyelsz
Lehet, hogy nap mint nap tapasztalod, és nem is tudsz róla.
A tejcukor-érzékenység bármilyen életkorban kialakulhat. Tejcukrot nemcsak a tejtermékek, hanem többek közt számos húskészítmény, pékáru is tartalmazhat. Ugyanakkor nem mindenkinek kell örökre száműznie az étrendből a laktóztartalmú ételeket.
A laktózintoleranciáról további fontos tudnivalókat árult el dr. Sárdi Krisztina belgyógyász-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.
Mi okozza a laktózintoleranciát?
Laktózintolerancia esetén a tüneteket a tejcukrot, más néven laktózt lebontó laktáz enzim csökkent működése okozza. Laktáz enzim hiányában a szervezet képtelen a tejcukrot megfelelően lebontani, megemészteni. A tünetek gyermekeknél és felnőtteknél is jelentkezhetnek.
A vékonybélben termelődő enzim mennyisége az életkor előrehaladtával természetes módon is csökken, ezenkívül öröklött enzimhiány vagy bizonyos fertőzések is előidézhetik a panaszokat.
A tejcukor-érzékenység tünetei
A tünetek a laktóztartalmú ételek fogyasztását követő fél-egy óra múlva jelentkeznek. Az érintettek hasfájásra, hasmenésre, intenzív bélhangokra és puffadásra panaszkodnak. Ezek a tünetek akár egész nap tarthatnak. Hazánkban a lakosság 20-40%-a érintett lehet. Ez az arány a világ egyes tájain eltérő. A legalacsonyabb, 20% alatti az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Belgiumban és Svédországban. A legmagasabb, 80-100% közötti a Dél-Amerika és Afrika déli részén élők körében és Kínában.
Ezekben az ételekben van laktóz
A tej és a tejtermékek, tejföl, tejszín, vaj, lágy sajtok mellett laktózt tartalmaznak bizonyos húskészítmények, felvágottak, gabonapelyhek, édességek, péksütemények is. Ezért késztermékek esetében mindig ajánlott elolvasni a csomagoláson az összetevőket. Ha a címkén tejpor, tejsavó, savó, savópor, tejszín, író vagy írópor szerepel, akkor az a termék is tartalmaz tejcukrot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A laktózmentes termékekben is van!
A laktózmentes termékek is tartalmaznak laktózt, de egyúttal a lebontásához szükséges laktáz enzimet is. Ez a tejcukrot majdnem teljesen lebontja, így a laktózmentesként jelölt termékekben csak nagyon minimálisan marad laktóz, olyan mennyiségben, amely általában nem okoz tüneteket az arra érzékenyeknél. Vannak azonban olyan laktózérzékenyek, akiknél a laktózmentes termékek is panaszokat idéznek elő.
Így lehet kimutatni
A laktózintolerancia kimutatására a hidrogén kilégzéses teszt alkalmazható. A kilélegzett levegő hidrogéngáz-koncentrációja normális körülmények között rendkívül alacsony. A bélben el nem bomlott és fel nem szívódott tejcukrot a bélbaktériumok használják fel, eközben hidrogén keletkezik, a H2-vizsgálat pedig ennek kimutatására alkalmas. Amennyiben tehát a vizsgálat során a normálisnál magasabb a kilégzett hidrogén mennyisége, az a laktózintolerancia meglétét támasztja alá. Az eliminiációs vagy kizárásos diéta is segíthet a tejcukor-érzékenység gyanújának megerősítésére.
Ennek során a beteget a tej és bizonyos tejtermékek fogyasztásának teljes elhagyására kéri az orvos. Ezután megvizsgálja, hogy a diéta tartása mellett, illetve a tej, tejtermékek ismételt fogyasztása során fellépő panaszaikat illetően jelentkeznek-e különbségek.
A diagnózis nem minden esetben egy életre szól
A laktózintolerancia lehet végleges, de lehet átmeneti is. Ha például antibiotikum-kúrát követően vagy valamilyen gyomor- és bélrendszert érintő betegség vagy fertőzés miatt alakult ki, akkor az utóbbi. Ilyen esetekben az alapbetegség kezelésével vagy a bélflóra helyreállításával a szervezet idővel újra képes lesz a tejcukor lebontására.