40 éves kor felett ez a 4 legfontosabb szűrővizsgálat: idejekorán felderítik a rosszindulatú daganatokat
Ezek a szűrővizsgálatok negyvenéves kor felett segíthetnek abban, hogy idejekorán felfedezzék az esetlegesen rosszindulatú elváltozásokat.
A szűrővizsgálatok során teszteket végeznek el, amelyek a rák olyan előjeleit veszik górcső alá, amik még azelőtt jelentkeznek, mielőtt a tényleges tünetek megmutatkoznának - éppen ezért egyes szűrővizsgálatok nagyban hozzájárulnak a jó- vagy rosszindulatú daganatok korai felismerésében, amikor még könnyebben kezelhető és esetleg gyógyítható is.
Szűrővizsgálatok 40 év felett
Egészségügyi szakértők szerint az alább olvasható szűrővizsgálatokra negyvenéves kor felett rendszeresen el kellene járnia mindenkinek.
Mammográfia
Mammográfia során röntgenfelvételt készítenek a mellről, aminek segítségével az orvosok észrevehetik a mellrák korai jeleit. A rendszeres vizsgálat lehetővé teszi, hogy az egészségügyi szakemberek összehasonlítsák az emlőben bekövetkezett változásokat az idő múlásával, így korán, néha akár három évvel a mellrák tényleges kialakulása előtt felfedezhetik a kóros elváltozást.
Magyarországon 30-35 éves kórtól ultrahangos vizsgálat helyett panasz esetén már ezzel a technikával térképezik fel a mellszövetet, 45 éves kor felett pedig már név szerint kap mindenki meghívót a vizsgálatra. Ezt követően pedig az általános ajánlás szerint 1-2 évente kellene mindenkinek rendszeresen járnia. A legoptimálisabb a menstruáció kezdetétől számított második-harmadik hét között részt venni a vizsgálaton.
Méhnyakrákszűrés
A következő két teszt segíthet a méhnyakrák korai felismerésében vagy megelőzésében, az orvos mindkét vizsgálatot elvégezheti úgy, hogy mintát gyűjt a nőgyógyászati vizsgálat során a méhnyak és az azt körülvevő területről, amit laboratóriumba küld vizsgálatra.
Az egyik a HPV-teszt, amely kimutatja a humán papillomavírust, ami ha nem szűnik meg magától, az genitális szemölcsöket és rákot okozhat. A PAP-kenet olyan sejtelváltozásokat mutat ki a méhnyakon, amelyek kezelés nélkül méhnyakrákká válhatnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vizsgálatot érdemes a menstruációs ciklus közepén elvégezni. 2003 óta biztosított szervezett módon 25-65 év közötti nők számára a méhnyakszűrés, akik három évnél régebben nem voltak méhnyakszűrésen, postai úton meghívót kapnak rá. Negatív teszt esetén elegendő háromévente járni a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlása szerint.
Kolorektális szűrések
Nemzetközi javaslatok szerint a 45-75 év közötti férfiaknak és nőknek egyaránt érdemes vastag- és végbélrákszűrést végeztetni. 75 év felett, és azok számára, akik a vastag- és végbélrák fokozott kockázatának vannak kitéve, külön konzultálniuk kell orvosukkal a szűrésről - a vastagbélrák első tüneteiről itt olvashatsz többet.
Számos szűrővizsgálat létezik, amelyek képesek kimutatni a polipokat vagy a rákot, ilyen a rugalmas szigmoidoszkópia és székletvizsgálat, de a kolonoszkópiát használják leggyakrabban a megelőző szűrésnél. A kolonoszkópia során az orvos rugalmas, világítással ellátott cső segítségével ellenőrzi a vég- és a vastagbelet polipok és rák szempontjából.
Ha minden rendben van, a kezelőorvos javasolhat tíz éven belül újabb kolonoszkópiát, de a szűrés időtartama az egyéni és a családi kockázattól is függ.
Tüdőszűrés
A tüdőszűrést alapvetően a tuberkulózis, azaz a gümőkor kiszűrésére fejlesztették ki, de a tüdőrák is felismerhető a segítségével. Ekkor röntgenfelvétel készül a mellkasról, amiben probléma esetén észrevehetően bizonyos eltérések. Nem mindenki számára ingyenes ez a vizsgálat, ahogy korábbi cikkünkben írtunk, de aki beutalóval rendelkezik, annak térítésmentes.
Ha valaki tíz éven át napi két doboz cigarettát szívott el, vagy húsz éven át napi egyet, illetve akik jelenleg, vagy az elmúlt 15 évben dohányoztak, azok számára évenként javasolt tüdőrákszűrésre menni. Ez igaz azokra is, akik 50 és 80 év közöttiek.
Az alacsony dózisú számítógépes tomográfiai, azaz többszeletes CT-vizsgálat a legalkalmasabb a tüdőrák felismerésére. A szkennelés gyorsan megtörténik, egy röntgenkészülék segítségével képek készülnek a tüdőről, de a felesleges sugárterhelés elkerülése érdekében csak indokolt esetben javasolt ez a vizsgálat.
Daganatos elváltozásra utalhat ez a 6 tünet: több vizsgálati módszer is létezik
Az emlőrák korai felismerése az eredményes kezelés kulcsa, ezért ismerni kell a vizsgálat módját.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- szűrővizsgálat
- betegségmegelőzés
Már nem olyan fájdalmas ez a szűrés, és 50 felett különösen fontos
- egészségügy
- kivizsgálás