Az 5 leggyakoribb szembetegség
A szem az egyik legvédtelenebb érzékszervünk. Panaszai mögött sokszor komoly problémák húzódhatnak meg!

- Bő 20 évet letagadhatna ez a 60 éves nő, amire az öltözködésével is rásegít: nála a kor tényleg csak egy szám »
- A sztárok szettjeit másolja le a molett nő, hogy bebizonyítsa, a méret nem akadály: ilyen csinos és nőies »
- A Vezércsel 24 éves színésznője nem a snassz ruhák híve: imádjuk Anya Taylor-Joy stílusát »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Friss felvételen a 85 éves Alain Delon: volt felesége társaságában fotózták le
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Magyar is van a világ leghíresebb mémjei között: a rajtuk szereplő emberek így megváltoztak az évek során
Retinagyulladás
Jellegzetes változata fertőzés és baktériumok hatására alakul ki, de allergiás reakciók is gyakran szerepet játszanak a retinagyulladás létrejöttében. Ezenkívül e betegségnek néhány különleges változata is létezik, melyet például a magas vérnyomás és a helyi vérellátási zavar idéz elő, a retinagyulladás kialakulásának közvetlen okait ugyanakkor csak szakember által felállított diagnózissal lehet megállapítani!
Tünetek
Intő jelként először különböző erősségű látászavarok jelentkeznek, amelyek részben úgy írhatók le, mintha egy fekete függönyt húztak volna a látótér elé.
További szövődményként bizonyos esetekben tartós látászavar vagy retinaleválás is bekövetkezhet. A hagyományos kezelési mód antibiotikumok, allergiás gyulladásoknál kortikoszteroidok alkalmazásából áll. Vérző gyulladásoknál pótlólagosan az erek szigetelésére szolgáló gyógyszerek alkalmazását is elrendelhetik.
Retinaleválás
E gyakori betegségnél a retina egy része leválik az érhártyáról. Először csak az egyik szem betegszik meg, később a másik is. A kiváltó okok közt fontos megemlíteni a krónikus gyulladásokat, sérüléseket, daganatokat és az üvegtest-zsugorodást. A retinán rés keletkezik, amelyen át nedvesség áramlik a retina és az érhártya közé, és mindkettő leválik. Ha a bajjal időben kezdenek foglalkozni, akkor a folyadék miatt a retina egészen a szemgolyó érhártyával összefüggő vakfoltjáig felemelkedik, miközben a maradvány teljesen leválik.
Tünetek
Korai tünetként enyhe látászavar fordulhat elő, a betegséget ilyenkor azonnal kezelni kell, mielőtt a retina tovább szakadna! Gyakran nem sokkal a rés áttörése előtt fényvillanások keletkeznek, az áttörés után pedig fekete folt vagy pókhálószerű struktúrák észlelhetők, és a látómező beszűkül, mintha egy fekete függöny takarná el.
A retinaleválásra ma a legmegbízhatóbb gyógymód a lézeres eljárás, és az annak során alkalmazott szemakupunktúra. Kismértékű leválás esetén az ilyen operáció után a páciens látása javulhat, míg kiterjedt leválásnál a látóképesség erősen korlátozottá válik.
Retinakárosodás
A retina degenerációja a 40-es életévek táján jelentkezhet, amikor a szem legvékonyabb hajszálerei elmeszesednek, és a vérellátás elégtelenné válik.
Tünetek
Eleinte a retina közepe károsodik, amelynek hatására a központi látótér beszűkül. A folyamat előrehaladásával a degeneráció a perifériára is átterjed, és a látómező külső részeire is áthúzódik.
Típusai
- A retinopathia spastica magas vérnyomással összefüggő vesebajnál jön létre, amikor a vesék érszűkítő reninanyagot választanak ki.
- A retinopathia diabetica akkor alakul ki, ha a vércukorszintet nem állítják be megfelelően, és az erek visszafordíthatatlanul tönkremennek.
- A retinopathia pigmentosa a retinaidegek és a látóidegek elsorvadásával, festékanyagok lerakódásával és érszűkülettel jár.
A többnyire öröklődő degeneráció a retina szélén kezdődik, onnan terjed a középpont felé, előrehaladott betegségnél pedig teljes vakságot okoz. Ennél a szembetegségnél lehetetlen biztonsággal megjósolni a beavatkozás sikerességét. Némely változatai bizonyos szintig megelőzhetőek azáltal, hogy az érelmeszesedést, a magas vérnyomást, a vese- és a cukorbajt időben és következetesen kezelik. Ennek érdekében alkalmazható homeopátia, orvos által elrendelt értágító gyógyszerek, oxigénterápia, valamint újabban lézersugár is.
Repülő szúnyogok
A betegség tünetei különösen gyakorta figyelhetők meg súlyos mértékű rövidlátásnál, és elsősorban 40 éves kor fölött.
A panaszokat, amelyeket a szem elhomályosulása esetén lehet a leginkább tapasztalni, a legtöbbször az üvegtestben lévő kis koleszterinkristályok okozzák.
Tünetek
A legszembetűnőbb tünet az úgynevezett mouches volantes, azaz a repülő szúnyogok észlelése. A panaszok enyhe homályos látással társulva egészen ártatlanok, ha azonban az érzés gyakran jelentkezik, és hosszabb ideig tart, nagyon kellemetlen lehet. Kezelésre általában nincs szükség, de orvos által felírt regeneráló szemcseppeket lehet használni. Gyakori mouches volantes-nél mindig ajánlatos szakvizsgálatot végeztetni, mert a háttérben gyakran szembetegség - többnyire gyulladás - áll, amit kezelni kell!
Farkasvakság
A betegség tüneteinek megjelenése egyfelől a „pálcikalátás" részleges, másfelől teljes kiesésével magyarázható, ami a retina sötétség iránti érzékenységének csökkenését vonja maga után. A zavar gyakran öröklődik, de előfordul nagyfokú rövidlátásnál, a látóidegek sorvadásakor vagy a retina degenerációja esetén is.
Tünetek
E látászavar esetén a páciens nappal rendesen lát, sötétedéskor azonban a látóképessége fokozatosan romlik, éjjel pedig nagyfokú látásromlást tapasztalhat.
Az enyhébb változatoknál sokszor A-vitamin-hiányos állapot áll fenn, ez az anyag ugyanis nélkülözhetetlen az éjszakai látáshoz. A hiány kialakulhat fokozott A-vitamin-szükséglet esetén is, ami egyes betegségeknél és fertőzéseknél figyelhető meg.
Jó, ha tudod!
A túlzásba vitt tévénézés is kiválthatja a hiányt, ilyenkor ugyanis a szemnek hússzor több A-vitaminra van szüksége, mint máskor. Tavasszal különösen jellemző jelenség az A-vitamin-hiány miatt létrejövő szürkületi vakság, mivel télen az A-vitamin-szükséglet megnő, és a nem megfelelő táplálkozással a deficit nem fedezhető.
A szürkületi vakság okait szakvizsgálattal lehet tisztázni. Az örökletes farkasvakság nem gyógyítható, az érintetteknek sötétedéskor és éjszaka különösen vigyázniuk kell!
Egyéb esetben a kiváltó okok speciális kezelést igényelnek, amelyeknek köszönhetően legtöbbször az éjszakai látás visszatér. Az A-vitamin-hiány a megfelelő adagú szer szedésével egyszerű módon megszüntethető.
Fontos tudnod!
Nagyobb dózis esetén az A-vitamint az előírtnál hosszabb ideig nem ajánlatos szedni, mert mérgezéshez vezethet. Ezért a magas A-vitamin-tartalmú gyógyszerek receptkötelesek.
OLVASD EL EZT IS!

- kávé
- megelőzés
4 sosem hallott tény a kávéról

- megelőzés
- a hosszú élet titka