Aggasztó jelenséget vett észre a Nemzeti Népegészségügyi Központ: régi járvány betegíti a magyarokat
Még nem lehet kimondani, hogy országos járvány tört volna ki, de nem árt az óvatosság.
A vakcina és a megbetegedés sem eredményez élethosszig tartó védelmet a betegségekkel szemben, és ez igaz a szamárköhögésre (pertussis) is, mely ismét drasztikus ütemben terjed a világban, így Magyarországon is. 2024. július 8 és 14. időszakban a pertussisbejelentések a fővárosból, Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest, Vas és Zala vármegyéből érkeztek, ezzel már száz fölött van az idén diagnosztizált esetek száma.
Azért keltette fel a figyelmet ez a bakteriális fertőzés, mert Magyarországon a közelmúltban látott minden korábbi év szamárköhögés-esetszámát sokszorosan meghaladták a jelentett számok. Érdekesség, hogy már nem a csecsemők körében terjed a leggyorsabban, hanem a 15-19 évesek, valamint a 40-49 évesek között, ettől függetlenül a csecsemőket veszélyezteti leginkább, mert náluk fordul elő a legsúlyosabb formája.
Szamárköhögés-járvány Magyarországon
A magyar védőoltási rendszernek köszönhetően nincs szamárköhögés-járvány, a betegség jelenleg szórványosan fordul elő, de a várandósoknak javasolt a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás, mert az az újszülöttet is védi - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Európa néhány országában - így Ausztriában, Dániában és Norvégiában - már 2023-ban megkezdődött a szamárköhögéses esetek számának emelkedése, míg számos további országban csak 2023 végén vagy 2024 tavaszán. Magyarországon ez év 20. hetétől nőtt a bejelentett pertussisgyanús esetek száma, az elmúlt öt hétben a heti esetszám 16-21 között volt. Idén eddig összesen 153 szamárköhögés-gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés. A laboratóriumi vizsgálatok 65 esetben megerősítették, 37 esetben nem támasztották alá a klinikai diagnózist, a többi esetben a vizsgálatok még nem fejeződtek be.
Magyarországon a legtöbb eset szórványosan fordul elő, néhány esetben családon belüli halmozódást tapasztaltak, országos járványról nem lehet beszélni.
A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, és mivel baktérium okozza, a betegség antibiotikummal jól kezelhető. A népegészségügyi központ közlése szerint a felnőtteknél és az oltottak körében jellemzően enyhén zajlik le a betegség. A szamárköhögés tünetei közé tartozik az elhúzódó és egyre súlyosbodó köhögés, melyhez jellegzetes sípoló hangú belégzés társul - erről bővebben itt olvashatsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legveszélyeztetettebbek a csecsemők, akik két hónapos korukban kapják meg a szamárköhögés elleni oltást. A csecsemőknél a betegség lefolyása nagyon súlyos, olykor a légzéskimaradás miatt végzetes is lehet számukra. Magyarországon két, az otthonából kórházba szállított, védőoltásban még nem részesült csecsemő esetében igazolódott, hogy a halál oka a szamárköhögés és annak következtében kialakult szövődmények voltak.
Az oltatlan újszülöttekre a legnagyobb kockázatot a velük találkozó és az ellátásukban részt vevő családtagok jelentik, akik saját maguk is hordozhatják a baktériumot - a kötelező oltásokról bővebben itt olvashatsz. Ezért azt kérik a szakértők, hogy a szülést követő első 6-8 hétben ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását.
Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben.
Az NNGYK felhívta a figyelmet arra, hogy a csecsemővel egy háztartásban élő családtagok és a csecsemő gondozásában részt vevők számára is javasolt a védőoltás.
Jelenleg a szamárköhögés elleni újraoltáshoz szükséges oltóanyag országos lefedettséggel hozzáférhető a patikák számára, és a vakcina elérhetőségét a hatóság folyamatosan monitorozza.
Megszünteti a makacs köhögést ez a 8 finom gyógytea: természetes módon segítik elő a gyógyulást
Köhögés esetén ezeket a teákat érdemes fogyasztani, hogy minél előbb megszűnjön a kellemetlen panasz.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)