A szalmonella 6 előjele

A szalmonella nyáron igen elterjedt betegség. Az ételek nagyon hamar megromlanak és sokszor még az éttermek sem nyújtanak biztonságot. Segítünk, hogy előzd meg!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szalmonella egy tipikusan nyári betegség. Több alfaja is ismert, de hazánkban leginkább az S.paratyphi és az S.enteritidis a leggyakoribb. A két kórokozó hasonló tünetekkel jár.

A szalmonella kialakulása azonban nem csak a kórokozók jelenlététől függ, így nem is betegszik meg mindenki. A betegség kialakulása az alábbi három tényezőtöl függ:

  • a betegséget okozó baktérium mennyisége – 1 milliónál több csíra kell
  • a baktérium típusa – mennyire fertőző
  • a szervezet fogékonysága – a gyomorsav megvédhet a fertőzéstől.

Ez az információ azért fontos, mert az emberek tudatában a szalmonella tömeges betegség, ezért ha elmennek valakivel vacsorázni, de csak az egyikük lesz utána rosszul, kizárják a szalmonella lehetőségét. Pedig valószínűleg mindössze annyiról van szó, hogy nem egyforma a gyomorsavuk védekező képessége. A különböző egyéb gyomorbetegségek például csökkentik ezt a képességet, így fogékonyabbá tesznek a szalmonellával szemben.

Elsődleges tünetei

  • Hányinger
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Fejfájás
  • Köldök körüli hasi fájdalom

Másodlagos tünetei

  • Gyomor-, és bélnyálkahártya gyulladás

Leggyakrabban tojásos ételekkel – fagyi, máglyarakás, madártej – terjed, különösen, ha ezek az ételek nyers tojás sárgáját tartalmazzák. Az említett ennivalók nyáron különösen könnyen romlanak, ugyanakkor kiváló táptalajai a baktériumnak, ami igen gyorsan elszaporodik bennük. A sütés-főzés sem véd meg teljesen a szalmonellától, mert a baktérium rendelkezik hőálló részecskékkel.

A fertőzéssel járó láz általában csak 2-3 napig tart, a hasmenés azonban akár két hétig is kínozhatja áldozatát. A szervezetnek nagyjából egy hónap kell a baktérium ürítéséhez, mely széklettel történik. A laboratóriumi székletvizsgálat azért fontos, mert néha előfordulhat, hogy a baktérium befészkeli magát a szervezetbe és nem távozik. Ilyenkor hordozóvá válhatsz és veszélyt jelentesz a környezetedre.

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kik a veszélyeztetettek?

Gyakorlatilag mindenki. Nemtől és kortól függetlenül bárki megbetegedhet, de a csecsemők és idősek fokozott veszélyben vannak. Ezen felül a cukorbetegség, a különböző gyomorbántalmak, és a legyengült immunrendszer is növeli a fertőződés esélyét.

Mit tehetsz ellene?

Ha már beteg vagy

Ha már megbetegedtél, az első és legfontosabb dolog, hogy ne vegyél be sem hasfogót sem pedig hányás elleni készítményeket. Ezzel ugyanis gátat vetsz a természetes tisztulásnak. Hiszen a kórokozó széklettel, vagy eleinte akár hányadékkal is távozhat testedből, így ha ezt megakadályozod, esélyt adsz neki a megtelepedésre és könnyen hordozóvá válhatsz.

Az alábbi apróságokra figylej oda, ha beteg lettél

Hogy ne legyél beteg

A meleg nyári napokon különösen figyelj a higiéniára, mindig moss kezet és alaposan mosd meg az ételeket is. Kerüld a tojást, különösen a nyers tojást tartalmazó élelmiszereket, és a boltban is jól nézd meg a szavatosságot, a tisztaságot és a hűtési rendszert, mielőtt megveszed a kiválasztott terméket.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük