40 felett jelentkezik a nőknél: a scleroderma első jelei

Kellemetlen tünetekkel jár a furcsa betegség, de lehet tenni ellene. Ezt javasolja az orvos.

Scleroderma jelei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A scleroderma több szervet is érinthet, általában a kézen, az ujjak hidegben történő elfehéredésére és égő-szorító fájdalmára figyelnek fel a betegek. Az első tünetek általában 40 éves kor körül jelennek meg, nőknél jóval gyakoribbak.

A betegségnek több típusa is ismert, azonban egyik sem gyógyítható. A korai diagnózis azért fontos, mert az állapotromlást csak így lehet hatékonyan lassítani. Erről prof. Nékám Kristóf allergológus és klinikai immunológus, az Immunközpont orvosa beszélt.

Mi a scleroderma?

A scleroderma autoimmun betegség, melynek során a kötőszöveti sejtek megfojtják kollagénnel a környező szöveteket. A kötőszöveti sejtek túlzott mértékű aktiválódása nemcsak a bőr alatt jelentkezhet, hanem a belső szerveket és vérereket körbevevő kollagén mennyisége is megnőhet. Ezáltal az érintett területen a bőr megkeményedik, az ujj merevvé válhat.

A betegség fő típusai

A lokális scleroderma a betegség enyhébb formája. A morphea esetében ovális alakú, a közepén fehér, a szélén lilás színezettel határolt foltokban jelentkezik a bőr megvastagodása, keményedése, a bőr alatti szövetek vizenyősödése.

A másik nagy csoport a szisztémás sclerosis, melynek tünetei a belső szerveket is érintik. Ezen a csoporton belül még több típus van, de a Raynaud-jelenség mindegyik típus jellegzetes kezdeti tünete. Ha semmilyen egyéb panasz nincs, ha ez a tünet jelentkezik, javasolt orvoshoz fordulni.

A Raynaud-jelenség tünetei

A Raynaud-jelenség során beszűkülnek az erek. Eleinte talán csak az utolsó ujjpercekben, így azokban a véráramlás gyakorlatilag leáll a pár perctől akár fél óráig is tartó rohamok idejére. Ez átmeneti funkcióbeszűküléssel és kifejezett fájdalommal jár.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A betegség kivizsgálása azért különösen fontos, mert ha a tünetek mögött más kórkép is fennáll, akkor az alapbetegség felismerése és hatékony kezelése nélkül a Raynaud-jelenség sem mérsékelhető. A hosszú ideje kezeletlen tünetek pedig a fájdalmon, életminőség-romláson túl is súlyos következményekkel is járhatnak.

Komplex vizsgálattal kimutatható

A Raynaud-jelenség tünetei kapcsán a kezelőorvos kapillármikroszkópos vizsgálatot végez, melynek segítségével az ujjak körömágyszéli részéről kap részletes képet. Ezen látszik, ha a kapillárisokban a vér áramlása nem megfelelő, vagy az érkacsok száma és vérteltsége nem szokványos.

7 csodaszép fotó az emberi vérkeringésről

Nézegess képeket!

Elolvasom

A mikroszkópos vizsgálatot megelőző két hétben a manikűrözés nem javasolt, mert a kis hám- és körömágysérülések meghiúsíthatják az esetleges elváltozás eredetének felismerését. A vérvizsgálat elvégzése is fontos adatokkal szolgálhat az immunrendszer állapotával kapcsolatban. Indokolt esetben bőrbiopsziára, vagyis szövettani mintavételre is sor kerülhet.

A scleroderma kezelése

Jelenleg nincs olyan gyógyszer, ami a kollagén túlzott képződését biztosan megfékezné. Az immunrendszer működésére ható készítményekkel az állapotromlás lassítható, az érfal rugalmassága és tágulékonysága fokozható.

Ezáltal a tünetek enyhíthetőek, és a betegnél jobb életminőséget lehet elérni. A gyógyszeres terápiát hatékonyan kiegészítheti a fizioterápia és értorna. Fontos a szokásos ajánlások betartása is, a dohányzás kerülése, a stressz és a szorongás csökkentése - akár jógával vagy meditációval -, valamint az elegendő alvás.

Ezt is szeretjük