Ártalmatlan piros foltnak indul: a rózsahámlás tünetei és kezelése
Egy kicsi, piros foltra senki sem gyanakszik, pedig érdemes foglalkozni vele.
Egy ártalmatlan piros folt kapcsán ritkán aggódik az ember, de előfordulhat, hogy egyszerű irritációnál vagy bőrszárazságnál több, és egy betegség van a háttérben. Ilyen például a rózsahámlás, amely kellemetlen ugyan, de könnyedén gyógyítható. Tüneteit és gyógykezelését ismertetjük a cikkben.
A rózsahámlás egy igen gyakori bőrbetegség, pontos okozója ismeretlen, de feltehetően vírus áll a hátterében. Ha azonban már megjelent, más emberre nézve nem fertőző.
A rózsahámlás megjelenése, tünetei
Általában fiatal tinédzserkortól nagyjából 35 éves korig fordul elő, aki egyszer már átesett rajta, annál nem jellemző a kiújulása. Egy piros folttal indul, amely többnyire a nyaktájékon vagy a felsőtest más területén - vállon, háton, mellkason - jelentkezik. Ez a foltocska elsőre ritkán kelt gyanút, enyhén kiduzzad a bőrfelszínből, felülete hámlik. Sokan tévesztik össze például az ekcémával vagy az erős bőrszárazsággal, bőrirritációval.
Ami gyanús lehet
Az első kiütés feltűnése előtt előfordul, hogy megfázásos tünetek lépnek fel. A kiindulási folt - más néven anyafolt - megjelenése után napok vagy hetek is eltelhetnek, míg további kiütések jelentkeznek.
Ezek a testen lefelé kezdenek el terjedni, a karon is megjelenhetnek, ám a lábon kevésbé jellemzőek. Főként a háton, a mellen és a mellkason, a vállon, a derék környékén jelentkeznek, kisebb vagy nagyobb méretűek, elrendezésük a fenyőfa ágait idézi. A foltokat enyhébb vagy erősebb viszketés jellemzi, izzadás hatására szinte minden esetben intenzívebbé válik.
A rózsahámlás kezelése
A foltok másfél, rosszabb esetben három hónap alatt maguktól is elmúlhatnak, azonban a gyógyulás felgyorsítása érdekében mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni. A bőrgyógyász speciális patikai mosakodót, illetve a kezeléshez krémet ír fel ennek érdekében, a tusfürdők, szappanok illatanyagai ugyanis irritálhatják a kiütéseket. Ezek egyben nyugtatják is a bőrfelületet. A várható gyógyulási idő így nagyjából négy-hat hét.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos, hogy a gyógyulási szakaszban érdemes elkerülni az izzadással járó tevékenységeket, például az intenzív sportot vagy a szaunázást, ezek ugyanis lassíthatják a folyamatot, és kellemetlen, viszkető tüneteket okozhatnak. Szintén nem ajánlott alapozóval, korrektorral elfedni a zavaró foltocskákat, hiszen azok sem tesznek jót a gyógyulás szempontjából.
OLVASD EL EZT IS!
- kezelés
- kiütés
Pattanásnak látszik, de nem tudod kinyomni
- joghurt
- hüvely